Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 16

Published date:

Në rast se i keni humbur, këtu janë disa nga zhvillimet kryesore në hapësirën e kriptove gjatë javës së kaluar që mendojmë se do të ishin me interes për ju. Shikoni edicionin e kësaj jave të ProBit Global ( Blockchain ) Bits. Gëzuar lexim!

Senatorët amerikanë propozuan që Bitcoin, Mbikëqyrja e Eterit të jetë nën drejtimin e CFTC

Dy drejtues të komitetit të Senatit të SHBA javën e kaluar propozuan legjislacionin që mund të shohë që Bitcoin dhe Ether të bien nën mbikëqyrjen rregullatore të Komisionit të Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC).

Me kryetaren e Komitetit të Bujqësisë së Senatit, Debbie Stabenow (D., Mich.) dhe republikanin John Boozman nga Arkansas, duke hequr dorë nga CFTC për të qenë përgjegjës për rregullimin e dy kriptomonedhave më të mëdha, ata po e vënë atë kundër Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimit dhe Rezervës Federale në luftën për kontroll mbi hapësirën e kriptove.

Deri më tani, që kur Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv në mars që agjencitë federale të raportojnë dhe të konsiderojnë futjen e rregulloreve për monedhat dixhitale, asnjë agjencie të veçantë nuk iu caktua roli.

Pikëpamja se rritja e qartësisë rregullatore mbështet çmimet më të mira të kriptomonedhave në shumicën e vendeve gjeografike, ka shfaqur kohët e fundit firma e menaxhimit të investimeve me bazë në SHBA, NYDIG në raportin e saj Kuantifikimi i përfitimeve të qartësisë rregullatore .

Tiffany & Co lançoi serinë NFT

Javën e kaluar, shitësi i bizhuterive luksoze Tiffany & Co. njoftoi se ka lançuar serinë e saj NFT "NFTiffs": e kufizuar në 250 copë, kushton 30 ETH (rreth 50,000 dollarë amerikanë me çmimin aktual të ETH) dhe është ekskluzivisht për mbajtësit e CryptoPunk.

Lëvizja në hapësirën e aseteve dixhitale mori formë pasi marka ofroi tokenat e pandryshueshme u lëshuan më 5 gusht. Tiffany thotë se ata “do të interpretojnë çdo CryptoPunk në varëse të dizajnuara me porosi – duke konvertuar 87 atributet dhe 159 ngjyrat që shfaqen në të gjithë koleksion prej 10,000 CryptoPunk NFT me ngjyrat më të ngjashme të gurëve të çmuar ose smaltit.”

NFT-të janë shitur që atëherë. Përveç Tiffany, markat e tjera globale që kanë hyrë në skenën NFT kohët e fundit përfshijnë Louis Vuitton, Gucci, Prada dhe Burberry .

Në një zhvillim të ngjashëm, Gucci zgjeroi gamën e saj të kriptomonedhave të disponueshme për blerje në dyqane pasi filloi të pranonte pagesat me ApeCoin në butikë të zgjedhur në SHBA.

FC Barcelona kalon në Web3

Gjithashtu në përshpejtimin e strategjisë Web3 është pronari i Socios.com dhe ofruesi i teknologjisë, Chiliz. Nëpërmjet platformës së saj të angazhimit dhe shpërblimeve të tifozëve të fuqizuar nga blockchain, kompania po investon 100 milionë dollarë në Barça Studios të FC Barcelona për të blerë 24.5% të aksioneve në qendrën e krijimit dhe shpërndarjes së përmbajtjes dixhitale të klubit më të mirë të futbollit.

Barça Studios udhëheq krijimin e projekteve NFT dhe metaverse të FC Barcelona , dhe drejton strategjinë e saj dixhitale për të ofruar projekte që angazhojnë, shpërblejnë dhe ndërtojnë lidhje me bazën e saj globale të fansave. Partneriteti synon të ndihmojë në ndërtimin e rrjedhave të reja të të ardhurave të qëndrueshme afatgjatë. Socios.com ka investuar në La Liga dhe disa liga futbolli që nga viti 2019.

Nga Terra/Luna në Celsius dhe Voyager, Nju Jorku dëshiron të ndihmojë

Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James lëshoi një alarm investitor duke i bërë thirrje çdo njujorkezeje të prekur nga zhvlerësimet e fundit të shenjave Terra dhe Luna të kontaktojë zyrën e saj.

Të ftuar janë gjithashtu njujorkezë të prekur nga ngrirja e llogarisë në programet e basteve të kriptomonedhave ose fitimit si Anchor, Celsius, Voyager dhe Stablegains.

“Trubulencat e fundit dhe humbjet e konsiderueshme në tregun e kriptomonedhave janë shqetësuese”, tha AG James.

Thirrja e OAG vjen pasi Departamenti i Shërbimeve Financiare të Shtetit të Nju Jorkut vendosi një gjobë prej 30 milionë dollarësh për Robinhood për shkeljen e dyshuar të rregulloreve kundër pastrimit të parave dhe sigurisë kibernetike. Është veprimi i parë i zbatimit të kriptove nga NYDFS. Lajmi i Robinhood përkon me një tjetër të trishtuar për ofruesin e shërbimeve financiare.

Drejtori i Përgjithshëm i saj, Vlad Tenev, gjithashtu javën e kaluar, njoftoi se po redukton numrin e punonjësve   me rreth 23%, ose rreth 780 punonjës. Tenev përmend "përkeqësim shtesë të mjedisit makro, me inflacion në nivelet më të larta të 40 viteve të shoqëruar nga një përplasje e gjerë e tregut të kriptove" si faktorë për vendimin.

MAS i Singaporit do të konsultohet së shpejti për masat e propozuara kripto

Në përgjigje të një pyetjeje parlamentare, Autoriteti Monetar i Singaporit (MAS) javën e kaluar tha se asnjë institucion kyç nuk kishte ekspozim të konsiderueshëm ndaj firmave të kriptomonedhave ose kriptomonedhave në vështirësi, pavarësisht nga një shitje e fundit.

Rregullatori financiar po i përgjigjej pyetjes mbi licencat për ofruesit e shërbimeve të kodeve të pagesave dixhitale (DPT). Ai ngriti që kapitalizimi i tregut ishte ulur me rreth dy të tretat në një moment dhe kishte gjithashtu raporte për kolaps të një numri firmash të lidhura me kriptografinë. Por situata nuk paraqiste rreziqe për stabilitetin financiar në Singapor, shton ai.

Ai gjithashtu po përmirëson kuadrin e tij rregullator. Rregullatori thotë se do të ketë konsultime për shtrëngimin e rregulloreve në muajt e ardhshëm dhe do të vazhdojë të dekurajojë aktivisht investitorët me pakicë që të marrin pjesë në tregtimin e kriptomonedhave.

Solana kishte një shfrytëzim

CZ e Binance ishte ndër ato që së pari tërhoqi vëmendjen ndaj një incidenti aktiv të sigurisë në Solana. Në kohën e shfrytëzimit, CZ postoi në Twitter se mbi 7000 kuleta ishin kulluar nga SOL dhe USDC edhe kur shkaku kryesor nuk ishte identifikuar.

Solana më vonë konfirmoi se sulmi me qëllim të keq kishte prekur rreth 7,767 kuleta duke përfshirë versionet celulare dhe ato shtesë të atyre nga Slope dhe Phantom. Rreth një javë më vonë, Phantom vuri në dukje se hetimi i tij nuk gjeti prova se sistemet e tij ishin komprometuar.

Shpati nuk ishte aq me fat. Më vonë u zbulua se portofoli Solana u sulmua gjerësisht për shkak të një grupi kuletash Slope që u komprometuan gjatë shkeljes. Në një deklaratë, Slope konfirmoi se kuletat e shumë prej stafit dhe themeluesve të saj ishin zbrazur, një portofol i ri dhe unik i frazave u krijua dhe të gjitha asetet u transferuan.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles