Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 61

Published date:

CEO i FTX Rinis, rikuperon pjesën më të madhe të fondeve të humbura

Historia kryesore që bëri xhiron e kriptosferës këtë javë përfshin shkëmbimin e dështuar të kriptove FTX dhe përpjekjet për të rifilluar operacionet . Pas kolapsit të bursës në nëntor 2022, John J Ray III u emërua si CEO, me zbulimet e fundit se ish-likuiduesi i Enron kishte bërë një rindezje të FTX për investitorët dhe kreditorët e mundshëm. Ndërsa Ray thuhet se së pari ka hedhur idenë e një rifillimi në fillim të këtij viti, shkëmbimi ka të ngjarë të rifillojë operacionet vetëm deri në tremujorin e dytë të 2024-më shumë se një vit larg.

Rifillimi i operacioneve do të përfshinte një rregullim të plotë të markës dhe kreditorëve do t'u ofrohej gjithashtu një aksion në kompani, në vend të fondeve të humbura. Në temën e fondeve të humbura, një ekip i dedikuar i debitorëve të FTX ka zbuluar 7 miliardë dollarë nga 8.7 miliardë dollarë fondet e përvetësuara të klientëve, sipas CEO Ray. Kunja e linçit pas kolapsit të FTX, Sam Bankman-Fried, do të dalë në gjyq në fillim të tetorit për fondet e klientëve të FTX të vjedhura. Kjo vjen pasi gjykatësi i qarkut të SHBA, Lewis Kaplan hodhi poshtë ofertën e SBF për të shkarkuar të paktën 11 nga 13 akuzat e mashtrimit dhe konspiracionit me të cilët përballet ish-CEO i turpëruar.


Baste të mëdha në Shanghai në Metaverse

Një plan i fundit i publikuar nga administrata bashkiake e kryeqytetit financiar të Kinës, Shangai, detajon se si qyteti planifikon të ndërtojë 30 projekte metaverse të kulturës dhe turizmit deri në fund të vitit 2025. Projekti ambicioz është pjesë e një lëvizjeje kulturore, që pritet të revolucionarizojë turizmin për vizitorët në qendrën financiare. Propozimet përfshijnë ofrimin e shërbimeve turistike përmes realitetit të shtuar, me avatarë si udhërrëfyes turistik.

Shanghai nuk është i vetmi metropol kinez që investon në metaverse. Nanjing, Zhengzhou dhe Hangzhou raportohet se kanë plane për zhvillime metaverse. Investimet metaverse të Shangait janë pjesë e një plani më të gjerë zhvillimi afatgjatë, i cili përfshin terminale inteligjente dhe industri me karbon të ulët. Zyrtarët e qytetit parashikojnë se të ardhurat nga këto projekte metaverse do të arrijnë në 350 miliardë juanë ose 53.8 miliardë dollarë deri në vitin 2025, pasi qyteti synon të pozicionojë Zonën e Re Pudong si një model për qytetet e tjera që duhet të ndjekin.

Evropa u zbulua se është strehë kripto

Një raport i fundit nga firma analitike jashtë zinxhirit Coincub ka treguar se Evropa është një strehë për ata që kërkojnë të përfitojnë sa më shumë nga investimet e tyre në kripto. Ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe dalin në krye si vendi me zero tatim mbi fitimet e kriptove, kombet evropiane përbëjnë 11 nga 20 vendet e klasifikuara si vende miqësore me taksat ndaj kriptove . CEO i Coincub, Sergiu Hamza, sugjeron se kjo renditje është kryesisht për shkak të rregullimit të plotë nga ligjvënësit e BE-së, me direktiva të qarta politikash që rregullojnë asetet dixhitale në të gjithë shtetet kombëtare të Evropës.

Pikat kryesore të mëtejshme nga raporti vjetor përfshijnë një ndarje të taksave sipas shteteve të SHBA, normat globale të taksave afatgjata të kriptove dhe tendencat në zhvillim që kanë të bëjnë me politikën dhe ndjenjën e përgjithshme të qeverisë ndaj aseteve dixhitale. Sipas firmës analitike, raporti përdor një sërë pikash të dhënash nga Glassnode, PwC Consulting dhe Fondacioni i Tatimeve ndër të tjera për kërkimin e tyre.

Platformat Riot përforcon Arsenalin e Minierave

Kompania e minierave të Bitcoin, Riot Platforms, ka shtuar rreth 163 milionë dollarë pajisje minerare në objektin e saj të Korsikanës në Teksas, SHBA. Pajisjet e minierave numërojnë më shumë se 33,000 dhe janë marrë nga prodhuesi i minierave MicroBT, në një përpjekje për të rritur kapacitetin përpara ciklit të ardhshëm të përgjysmimit të Bitcoin.

Të vendosur për t'u instaluar në tremujorin e parë të 2024, minatorët e rinj do të "kontribuojnë një shtesë prej 7,6 EH/s në kapacitetin e vetë-minimit të Riot", sipas CEO të Riot Platforms, Jason Les . Një e katërta e flotës së minierave do të përbëhet nga modelet M56S+ (të akorduar për një shkallë hash prej 220 terahash për sekondë), ndërsa pjesa e mbetur prej 75% e flotës do të përbëhet nga makina pak më të fuqishme M56S++. Dorëzimi është planifikuar të fillojë nga dhjetori 2023, megjithëse flota e plotë pritet të jetë funksionale vetëm në fund të vitit 2024.

Aktorët e paligjshëm të kriptove kthehen në BSC, Ethereum mbi Bitcoin

Firma e inteligjencës Blockchain TRMLabs ka zbuluar në ekosistemin e saj të fundit të paligjshëm të kriptove   Raportoni se rëniet e konsiderueshme në tregjet e kriptove kanë bërë pak për të penguar elementët kriminalë nga përdorimi i kriptos si mjet për aktivitete të liga. Raporti citon hakimet e DeFi dhe skemat e investimeve të paligjshme si skemat kryesore për flukset e paligjshme të kriptove, me 3.7 miliardë dollarë dhe 7 miliardë dollarë të humbur, respektivisht, nga këto përpjekje kriminale.

Raporti ndan transaksionet e paligjshme të kriptove në katër kategori kryesore: mashtrime dhe mashtrime, pagesa të paligjshme, vjedhje dhe tregti të paligjshme. Ai detajon se si kriminelët kibernetikë 'shtresojnë' fitimet e tyre të paligjshme të kriptos duke përdorur mjete si mikser, ura, shërbime shkëmbimi dhe bashkime monedhash për të fshehur burimin e fondeve të tyre. Duke përdorur të dhëna nga më shumë se 20 blockchain, raporti thekson se si kriminelët kibernetikë po lëvizin nga Bitcoin në zinxhirë si Ethereum dhe Binance Smart Chain për të lehtësuar aktivitetin e paligjshëm. Financimi i terrorizmit i bërë nga grupet pro-ISIS në Pakistan dhe Taxhikistan, në veçanti, ka zëvendësuar kryesisht Bitcoin me TRON si rrjetin e tij të zgjedhur, duke vënë në dukje një prirje për përdorimin e monedhës së qëndrueshme USD Tether.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles