Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 9

Published date:

Java e kaluar ishte e vështirë për Bitcoin, Cryptos në përgjithësi

Java e kaluar ishte një javë historike për Bitcoin, pasi kriptomonedha më e mirë sipas kapitalit të tregut ra nën 20,000 dollarë për herë të parë që nga viti 2020. Java gjithashtu pa rënien e Bitcoin nën nivelin më të lartë të ciklit të tij të mëparshëm të përgjysmimit prej rreth 19,700 dollarë në dhjetor 2017 (sipas të dhënave nga CoinGecko) për herë të parë .

Për shembull, Mike Novogratz, themeluesi i Galaxy Digital kishte thënë më herët se ai pret që Bitcoin të bjerë në fund në rreth 20,000 dollarë, ndërsa themeluesi i BitMEX, Arthur Hayes, pohon se 30 qershori deri më 5 korrik do të ishte një udhëtim i egër drejt rënies pasi situata e likuiditetit fiat do të të jetë "brutal për 6 deri në 12 muajt e ardhshëm", duke tërhequr parashikimin e tij të mëparshëm se Bitcoin do të mbyllej në 25,000 dollarë.

Gishtat e drejtuar nga rritja e normës së interesit në SHBA për rënien e tregut

Rënia e çmimit të Bitcoin si dhe të monedhave alternative (altcoins) që panë rënien e të gjithë kapitalit të tregut të kriptove nën 1 trilion dollarë, përkoi me Rezervën Federale të SHBA që njoftoi një rritje prej 75 pikësh bazë të normave të interesit – më e madhja që nga viti 1994.

Lëvizja, që synon të trajtojë normat e larta të inflacionit, shkaktoi një veprim të ngjashëm në Angli, ku ata njoftuan një rritje prej 25 bp , si dhe në Zvicër, e cila pati një rritje prej 50 bp.

Drejtori i Përgjithshëm i FTX, Sam Bankman-Fried, pretendon se rritja e normës së interesit nga Fed çoi në një "rikalibrim" të pritjeve të rrezikut, duke rezultuar në rënien e tregut.

Një nga firmat më të mëdha VC të Crypto-s bëhet e paaftë për pagim, shkakton ngjitje të gjerë

Një temë e diskutueshme në të gjithë hapësirën është thashethemet se një nga firmat më të mëdha të kapitalit të sipërmarrjes së kriptove, Three Arrows Capital (3AC) është bërë e falimentuar . Me asetet nën menaxhim që vlerësohen të jenë midis 10 miliardë dhe 18 miliardë dollarë, pozicionet e 5 firmës më të mirë të kriptove VC që shokët e klasës së shkollës së mesme Zhu Su dhe Kyles Davies filluan në 2012 raportohet se janë likuiduar nga shkëmbimet FTX, Deribit dhe BitMEX.

John Ge i Matrixport vëren në një mesazh se çështja me Celsius Network dhe, tani, 3AC, "ka lënë shumë të pazgjidhura dhe në avantazh".

Sipas Bitfinex, 3AC humbi mbi 31 milionë dollarë në tregti në shkëmbimin e saj në maj dhe WSJ raportoi se firma ka punësuar këshilltarë ligjorë dhe financiarë për ta ndihmuar atë të gjejë një mënyrë për të menaxhuar krizën e vazhdueshme.

Elon Musk paditet për 'promovimin' e Dogecoin

Një ankesë u paraqit kundër mbështetësit të zjarrtë të Dogecoin, Elon Musk, javën e kaluar në një gjykatë federale në Manhattan, nga një investitor Dogecoin i cili e akuzoi atë për drejtimin e një skeme piramidale për të mbështetur kriptomonedhën.

Musk, i cili gjithashtu ndodh të jetë njeriu më i pasur në botë, u padit për 258 miliardë dollarë për promovimin e "Dogecoin për të përfituar nga tregtimi i tij" duke filluar nga viti 2019 duke e ditur se kriptomonedha nuk kishte asnjë vlerë.

Musk është një figurë e njohur që prej kohësh është identifikuar me Dogecoin dhe gjithashtu ka folur, ka bërë meme dhe ka postuar në Twitter për kriptomonedha të tjera si Bitcoin, të cilat një nga kompanitë e tij, Tesla, i pranoi si një mjet pagese për automjetet e tyre elektrike në një moment.

Një transkript i intervistës së CEO të Tesla ka bërë xhiron dhe në një moment Musk duket se tregon për një integrim të mundshëm të pagesave kripto për Twitter .

Shikoni këtë lidhje për të parë një afat kohor gjithëpërfshirës të ndërveprimeve dhe blerjeve të Musk që çuan në propozimin e tij për të blerë Twitter.

Njoftohet ardhja e EUR Stablecoin

Circle njoftoi lëshimin e një monedhë të qëndrueshme euro të quajtur Euro Coin mbështetur nga rezerva të plota. I vendosur për një lançim zyrtar më 30 qershor, stablecoin i ri – si ai bashkëkohor, USDC – është krijuar për stabilitet.

Circle thotë se Euro Coin, monedha e saj e dytë dixhitale e ndërtuar sipas të njëjtave standarde rregullatore, është 100% e mbështetur nga euro të mbajtura në llogaritë bankare në euro, në mënyrë që të jetë gjithmonë e riblershme 1:1 për euro.

Ai shton se stablecoin i ri deri më tani ka marrë mbështetje nga një gamë e gjerë liderësh të ekosistemit duke filluar nga shkëmbimet, platformat DeFi dhe shërbimet e kujdestarisë.

Ish-presidenti i NYSE iu bashkua Uniswap

Javën e pa presidentja e parë femër e Bursës së Nju Jorkut (NYSE), Stacey Cunningham, iu bashkua Uniswap Labs si Këshilltare. Uniswap thotë se ish-presidentja e NYSE iu bashkua platformës "sepse ajo beson në potencialin e një shkëmbimi të decentralizuar dhe në angazhimin e Uniswap për tregje më të drejta".

Me synimin për të "mundësuar tregje më transparente dhe të drejta për të gjithë", Uniswap thotë se Stacey ka parë "si është bërë në TradFi" dhe do të punojë me ta për të arritur një sistem më të mirë në DeFi. Cunningham thotë se do të punojë për të demokratizuar tregje të reja.

Mbretëria e Bashkuar është ende e prirur për të bërë kripto të mëdha në shtëpi, por Rusia nuk e bën

Ndërkohë, ministri dixhital i Mbretërisë së Bashkuar Chris Philip tha se ata planifikojnë të bëjnë qendrat e kriptove në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Londër, por vetëm pasi të sigurohen që kriptoma të mos përdoret për të pastruar para ose për të anashkaluar sanksionet.

Philp tha se Thesari i Mbretërisë së Bashkuar, i cili njoftoi në prill se planifikon ta bëjë vendin një qendër globale të kriptove, po punon me Bankën e Anglisë, Autoritetin e Sjelljes Financiare dhe Autoritetin e Rregullimit Prudencial për t'u siguruar që “të arrihet ekuilibri në Mënyra më e drejtë."

Në kontrast të plotë me gatishmërinë e ministrit dixhital për të përqafuar kriptomat me rregulloret e duhura dhe sigurinë e investitorëve, kreu i Bankës Qendrore të Federatës Ruse, Elvira Nabiullina, përsëriti në Forumin Ekonomik të Shën Petersburgut se Rusia është e hapur vetëm për përdorim të Bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera për tregtinë ndërkombëtare, jo brenda sistemit financiar të vendit.

Panamaja dëshiron që një projekt-ligj i kriptove të diskutohet përsëri, ndërsa Kazakistani teston diçka të ngjashme

Në Panama, Presidenti Laurentizo Cortizo vuri pjesërisht veton ndaj një projektligji që rregullon përdorimin e kriptos si një mjet pagese për transaksionet. Projektligji, i cili fillimisht u miratua nga ligjvënësit e vendit në prill, do ta kishte bërë më të lehtë për shkëmbimet e kriptove marrjen e licencës për të vepruar në vend.

Por presidenti Cortizo e hodhi poshtë legjislacionin e propozuar me arsyetimin se ai nuk përputhej me ligjet që mbikëqyrin aktualisht sistemin financiar të vendit, prandaj është kthyer për t'u diskutuar përsëri.

Ndërkohë, si pjesë e masave për zhvillimin e industrisë së kriptomonedhave në Kazakistan, një grup i posaçëm pune miratoi rregullat e ndërveprimit midis shkëmbimeve të kriptomonedhave dhe bankave të nivelit të dytë kazakistanez.

Piloti do të vazhdojë të funksionojë deri në fund të vitit 2022 ndërsa shkëmbimet e përfshira të kriptove do të marrin një licencë të përkohshme të aseteve dixhitale gjatë rrjedhës së projektit falë partneritetit të tyre me bankat e nivelit të dytë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles