Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 49

Published date:

Bankat e mëdha kineze zgjerojnë degën e Ullirit tek firmat kripto

Narrativa e Kinës rreth kriptos duket se - ose është gati të fillojë - nxehet përsëri. Javën e kaluar, Bloomberg raportoi se kishte pasur një dritë jeshile të papritur të dukshme nga Pekini për një shtytje të kriptove. Duke marrë parasysh që bankat e mëdha e kanë injoruar sektorin pas një ndalimi të qeverisë kineze në vitin 2022, raporti thotë se masa ka qenë duke parë që bankat kineze, përfshirë bankat shtetërore të Kinës, të kontaktojnë drejtpërdrejt bizneset e kriptove gjatë muajve të fundit. Duke cituar njerëz me njohuri për këtë çështje, raporti sugjeron që krahët e Hong Kongut të Bank of Communications Co., Bank of China Ltd., së bashku me Shanghai Pudong Development Bank ose kanë filluar të ofrojnë shërbime bankare për firmat lokale të kriptove ose kanë bërë pyetje në fusha.

Më vonë gjatë javës, Bloomberg raportoi se kishte një takim midis rregullatorëve të Hong Kongut, firmave të kriptos dhe bankierëve "për të lehtësuar dialogun e drejtpërdrejtë" dhe "të ndajnë përvojat dhe perspektivat praktike në hapjen dhe mirëmbajtjen e llogarive bankare".


Ethereum shpall datën e aktivizimit të përmirësimit të Shapella

Javën e kaluar, Fondacioni Ethereum njoftoi se përmirësimi i Shapella është planifikuar të aktivizohet në rrjetin Ethereum deri më 12 prill 2023. I krijuar nga emrat e forkut në anën e klientit të ekzekutimit, Shanghai dhe Capella në anën e klientit të shtresës së konsensusit. Përmirësimi i Shapella do të prezantojë veçori të reja, duke përfshirë mundësimin e vleftësuesve që të tërheqin plotësisht dhe pjesërisht 32 Etherin e tyre të stakuar nga zinxhiri Ethereum Beacon përsëri në shtresën e ekzekutimit. Tërheqjet e pjesshme do t'i shihnin validuesit të jenë në gjendje të tërheqin balancat më të mëdha se 32 ETH, dmth. shpërblimet e fituara dhe të jenë ende pjesë e zinxhirit Beacon, ndërsa tërheqjet e plota do ta detyrojnë verifikuesin të dalë dhe të mos jetë pjesë e zinxhirit si i gjithë 32 ETH parim dhe çdo shpërblim tërhiqet.

Prokurorët pretendojnë zyrtarët kinezë të korruptuar të FTX-së të FTX-së

Informacione të reja dolën javën e kaluar në lidhje me ish-themeluesin e shkëmbimit të shembur FTX, Sam Bankman-Fried (SBF). Prokurorët federalë pretenduan në një aktakuzë të re se ai kishte dhënë ryshfet "një ose më shumë zyrtarë të qeverisë kineze" me mbi 40 milionë dollarë kripto për të shkrirë llogaritë që i përkisnin fondit të tij mbrojtës, Alameda Research, në vitin 2021. Sipas një raporti të CNBC, llogaritë përmbanin mbi Kripto me vlerë 1 miliard dollarë. Një zëdhënëse e ministrisë së jashtme kineze mohoi se ata kishin ndonjë njohuri për pretendimin.

Pretendimi u shfaq rreth kohës kur kreditorët e identifikuar të FTX filluan të merrnin një email që i informonte ata për një informacion të planifikuar për pretendimin dhe kodin unik të klientit, si dhe një listë të të gjitha aseteve (kripto, fiat dhe aksione) që ata zotëronin kur FTX u rrëzua. OKX njoftoi gjithashtu gatishmërinë e saj për të kthyer 157 milion dollarë në asete të ngrira në lidhje me FTX dhe Alameda Research.

Raportet e lajmeve sugjerojnë se çfarë do të ndodhë më pas për Do Kwon

Një gjykatës në Mal të Zi javën e kaluar vendosi që themeluesi i Terraform Labs, Do Kwon, të mbahej në paraburgim për 30 ditë ndërsa rasti i tij i falsifikimit po hetohet, sipas DL News.

Në lidhje me SHBA-në dhe Korenë e Jugut që kërkojnë ekstradimin e Kwon-it, Bloomberg raportoi se ministri i drejtësisë i Malit të Zi ka treguar se një gjykatës do të vendosë nëse do ta ekstradojë atë, megjithëse fillimisht mund t'i duhet të vuajë kohën në Mal të Zi nëse dënohet për udhëtim me dokumente false.

Ndërkohë, në një raport tjetër, një avokat i paidentifikuar i mbrojtjes penale në vend sugjeron se do të duhet rreth një vit që të arrihet një marrëveshje ekstradimi, me probabilitetin që ai të ekstradohet në Korenë e Jugut.

Burger King instalon banka të energjisë kripto-pranuese në restorante

Zinxhiri i madh i ushqimit të shpejtë, Burger King, ka instaluar në restorantet e tij në Paris makineritë e marrjes me qira të Instpower Power Bank që pranojnë pagesa me kripto. Alchemy Pay, një portë pagese që lidh kriptomonedha dhe monedha fiat globale për bizneset, zhvilluesit dhe përdoruesit, raportoi zhvillimin javën e kaluar.

Alchemy Pay dhe Binance Pay janë ofruesit e pagesave të kriptove që u mundësojnë përdoruesve të Instpower të paguajnë me kriptomonedhë për pajisjet e bankës së energjisë në më shumë se 14,000 vendndodhje në mbarë botën. Ndërsa përdorimi i Power Bank-eve në tregun evropian sapo po rritet, natyra pa kufij e kriptos supozohet se e bën atë metodën ideale të pagesës për shërbimin që u ofron udhëtarëve një mënyrë për të karikuar pajisjet e tyre ndërsa janë në lëvizje.

Vitalik shpjegon se si ZK-EVM mund të ndihmojnë rrjetin Ethereum

E njëjta teknologji që u ka dhënë disa zinxhirëve të Layer 2 emrin që ata kanë në hapësirën e kriptove, ka të ngjarë të vijë edhe në Layer 1, ka sugjeruar Vitalik Buterin në një artikull të ri. Përmbledhjet me njohuri zero ( ZK-rollups ) - protokollet përgjegjëse për përmirësimin e efikasitetit në zinxhirët e shtresës 2 - mund të punojnë krah për krah me Makinat Virtuale Ethereum (EVM) për të verifikuar ekzekutimin edhe në Shtresën 1, sipas Buterin.

Në këtë pjesë, Buterin thekson se si objektivat e lartë të gazit për bllok në Shtresën 1 e detyruan aktivitetin e përdoruesit të kalonte në protokollet e Shtresës 2. Në terma afatgjatë, Buterin sugjeron që ZK-EVM-të nuk do të jenë vetëm për grumbullime, por do të përdoren gjithashtu për verifikimin e transaksioneve të Layer 1.

ZK-EVM-të që vijnë në Shtresën 1 do ta shohin zinxhirin të shërbejë si një klishe për protokollet e Shtresës 2, do të verifikojë provat e tyre dhe herë pas here do të lehtësojë transferimet e mëdha të fondeve ndërmjet tyre. Disa shembuj të njohur të përmbledhjeve përfshijnë Arbitrum, Metis dhe Optimism.

Qeveria amerikane pranon dënimin e rekomanduar për njeriun pas konfiskimit të kriptove prej 3.36 miliardë dollarësh

Përpara dënimit të James Zhong, i cili u deklarua fajtor për kryerjen e mashtrimit me tela në shtator 2012 kur ai mori në mënyrë të paligjshme mbi 50,000 Bitcoin nga tregu i internetit i errët i internetit të Rrugës së Mëndafshit, qeveria e SHBA javën e kaluar ra dakord që një dënim nën Udhëzimet dhe një dënim edhe nën 24 muajt e rekomanduar nga Prova, do të ishte e përshtatshme.

Ata e bënë këtë konsideratë në bazë të faktorëve lehtësues si rinia e Zhong-ut, autizmi i tij dhe ndihma e tij për zbatimin e ligjit në aksesin e shumë miliarda dollarëve të ardhura nga krimi, sipas dokumenteve të gjykatës .

Megjithatë, qeveria parashtron se një dënim me burg është i nevojshëm, në dritën e seriozitetit të sjelljes gati dhjetëvjeçare të Zhong-ut, veprimeve të tij pas vjedhjes për të fshehur identitetin e tij, burimin e të ardhurave nga krimi dhe për të shmangur sinjalizimin për këdo që të tilla sjellja paraqet pak rrezik përtej thjesht të kërkuarit për të paguar çdo gjë që mbetet nga të ardhurat e krimit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles