Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 3

Published date:

  ETH, Fitimet kryesore të BTC 2021 për investitorët e kriptove

Ethereum fitoi investitorët një total prej 76.3 miliardë dollarësh në 2021, duke tejkaluar 74.7 miliardë dollarët e Bitcoin, sipas Chainalysis. Në një raport të ri, firma analitike e blockchain e lidh fitimin me rritjen e kërkesës për Ether (ETH) për shkak të rolit udhëheqës të Ethereum në mbështetjen e protokolleve DeFi dhe ETH si monedhën e tij të transaksionit.

Segmentimi gjeografik tregon se investitorët në SHBA kryesojnë me marzhin më të lartë në vit pas një kërcimi nga 8.1 miliardë dollarë në 2020 në 47 miliardë dollarë në 2021 të ndjekur nga MB, Gjermania dhe Japonia. Nga 5 vendet e para, Kina pa rritjen më të vogël vjetore midis 5 vendeve të para me një total prej 5.1 miliardë dollarësh në 2021.

Bazuar në të gjitha gjurmët e kriptomonedhave, ai thotë se investitorët në mbarë botën realizuan fitime totale prej 162.7 miliardë dollarësh në 2021, një rritje 5-fish nga fitimet prej 32.5 miliardë dollarësh që investitorët ishin në gjendje të nxirrnin në 2020.

Ndërsa firma gjithashtu thekson disa rreziqe ekzistenciale që industria duhet të zbusë, ajo përcakton se 2021 ishte një tjetër vit i fortë për kriptomonedhën. Ai vë në dukje se të dhënat tregojnë se si çmimet e aseteve të kriptove po rriten, si dhe vërtetojnë se klasa e aseteve në zhvillim vazhdon të ofrojë mundësi ekonomike për përdoruesit në tregjet në zhvillim.

Abonimet ETH tani janë të drejtpërdrejta për të blerë ETH me një zbritje prej 50% , prandaj sigurohuni që të merrni ofertën tuaj Ekskluzive në ProBit Global.

Kompania e parë ruse e minierave të kriptove u shtua në listën e sanksioneve të SHBA

SHBA ka shtuar për herë të parë një firmë ruse të minierave të kriptomonedhave në listën e saj të sanksioneve.

Nëpërmjet Zyrës së tij të Kontrollit të Aseteve të Huaja (OFAC), Departamenti i Thesarit i SHBA etiketoi 10 filiale me bazë në Rusi të Bitriver AG që operojnë në industrinë e minierave të monedhës virtuale së bashku me bankën tregtare ruse Transkapitalbank dhe një rrjet global prej më shumë se 40 individësh dhe subjektesh të udhëhequr. nga oligarku rus i emëruar nga SHBA, Konstantin Malofeyev si ose duke shmangur, duke u përpjekur për të shmangur ose duke ndihmuar shmangien e sanksioneve të SHBA kundër Rusisë pas pushtimit të saj në Ukrainë .

Këto kompani operojnë ferma të mëdha serverash që shesin kapacitetin e minierave të monedhës virtuale ndërkombëtarisht dhe ndihmojnë Rusinë të fitojë para nga burimet e saj natyrore, vëren OFAC. Ai shton se duke marrë parasysh avantazhin krahasues të Rusisë në minierat e kriptomonedhave për shkak të burimeve të energjisë dhe një klime të ftohtë, kompanitë minerare janë të ndjeshme ndaj sanksioneve pasi përdorin pajisje kompjuterike të importuara dhe pagesa fiat. Rusia thuhet se është vendi i tretë më i madh i minierave të kriptomonedhave pas SHBA-së dhe Kazakistanit.

Zhvillimi në Rusi vjen pasi ligjvënësit nga Nju Jorku paraqitën dhe miratuan një projekt-ligj që mund të nxirrte jashtë shtetit minierat e kriptomonedhave. Projektligji ka vënë një ndalim në përdorimin e një burimi energjie me bazë karboni për minierat e kriptomonedhave, duke e bërë Nju Jorkun shtetin e parë në SHBA që e bën këtë si një masë për të frenuar përdorimin e energjisë.

BTC-ja e parë, ETH ETF-të në Australi, Miss Data Launch

Dy fondet që do të ofronin akses të drejtpërdrejtë në investimet e kriptomonedhave në Australi për herë të parë kanë humbur datën e pritshme të listimit .

Të dy 21Shares Bitcoin ETF dhe ETFS 21Shares Ethereum ETF, ETF-të e para të Bitcoin dhe Ethereum në botë në Australi, ishin vendosur të dilnin drejtpërdrejt më 27 prill, por ishin të pasuksesshme, duke përmendur nevojën për përgatitje të mëtejshme.

Të dy fondet do të listohen në CBOE Exchange dhe do të gjurmojnë çmimet e Bitcoin dhe Ethereum në dollarë australianë.

Krijuesit e tyre, emetuesi me bazë në Zvicër i Produkteve të Tregtuara në Shkëmbim të Kriptove (ETPs), 21Shares dhe ofruesi ETF, ETF Securities (ETFS) përmendin Bitcoin si aktivin me performancën më të mirë gjatë 10 viteve të fundit dhe Ether si një nga më të mirat në Kështu, pesë vjet mund të përdoren si "baste anësore në një portofol" ose për diversifikim pasi ato "janë të pakorreluara me aksionet, obligacionet dhe mallrat".

Së bashku me ByteTree AM, 21Shares lançoi gjithashtu BOLD, një produkt i ri i tregtuar në shkëmbim (ETP) që gjurmon një përzierje të Bitcoin ( BTC ) dhe arit, për të lidhur financat tradicionale dhe kripto.

Lajmi vjen pasi Simplify paraqiti një deklaratë regjistrimi në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së (SEC) për një ETF të të ardhurave të menaxhuara nga rreziku i strategjisë së Bitcoin. Fondi do të hyjë në marrëveshje të anasjellta të riblerjes - ku Fondi shet letra me vlerë për t'i blerë ato në një kohë dhe çmim të caktuar - për të rritur portofolin e tij që prodhon të ardhura përmes levës.

Protokolli i Optimizmit hap një kapitull të ri për L2 dhe Ethereum Scaling

Protokolli i shtresës 2 të Ethereum Optimism tha se ka futur mbi 300,000 adresa unike dhe ka vendosur mbi 6,800 kontrata gjatë vitit të kaluar, ndërsa ka ripërmbledhur aktivitetet e lidhura .

Ai gjithashtu lehtësoi mbi 17.4 miliardë dollarë në vëllim transaksioni, gjeneroi mbi 24.5 milion dollarë të ardhura dhe u kurseu përdoruesve mbi 1.1 miliardë dollarë në tarifat e gazit gjatë periudhës. Protokolli kërkon të ndihmojë në ekzekutimin e çdo kontrate Ethereum më lirë si pjesë e përpjekjeve për të ndihmuar në përmbushjen e nevojave të shkallëzimit të rrjetit.

Që nga prilli 2021, Optimism thotë se më shumë se 50 aplikacione janë vendosur në protokoll duke rezultuar në mbi 60,000 ETH të lidhura dhe më shumë se 900 milionë dollarë në vlerë totale në zinxhir. Ai pretendoi se përmirësimet kanë përmirësuar përvojën për përdoruesit dhe kanë ulur tarifat e transaksionit me 40%.

Optimism hoqi listën e tij të bardhë të vendosjes në dhjetor 2021 për të lejuar akses të pakufizuar për të gjithë pjesëmarrësit.

Tani ka prezantuar një shenjë qeverisjeje, OP me mbi 260 mijë të kualifikuar për airdrop të planifikuar për Q2 me një fokus strategjik në marrjen e tokenit në duart e adoptuesve të hershëm, duke filluar nga përdoruesit e Optimism, votuesit DAO, si dhe ish-përdoruesit e Ethereum që mund të kenë migroi në zinxhirë të tjerë për shkak të çmimit të çmimit nga tarifat e gazit.

Një total prej 5% e totalit të furnizimit maksimal prej 4,294 B është rezervuar për airdrop #1 me një shtesë prej 14% të rezervuar për tufa shtesë.

SHBA lëshon këshilla për vjedhjet, taktikat e kriptove të hakerëve të Koresë së Veriut

Qeveria amerikane ka deklaruar se aktorët kibernetikë të Koresë së Veriut vazhdojnë të synojnë biznese të ndryshme të teknologjisë blockchain dhe kriptomonedhave. Tre agjenci amerikane lëshuan një Këshillim të përbashkët për Sigurinë Kibernetike në lidhje me vjedhjet e kriptove dhe taktikat e përdorura nga një kërcënim i avancuar i vazhdueshëm i sponsorizuar nga shteti i Koresë së Veriut .

Byroja Federale e Hetimit, Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe e Sigurisë së Infrastrukturës dhe Departamenti i Thesarit i SHBA-së thanë se grupi – i gjurmuar si Lazarus Group, APT38, BlueNoroff dhe Stardust Chollima – angazhohet në inxhinierinë sociale të viktimave përmes platformave të ndryshme komunikimi për t'i mashtruar për t'i shkarkuar. aplikacionet e kriptomonedhave të infektuara me trojanë në sistemet e tyre operative.

Më pas, ata përdorin aplikacionet për të fituar akses në kompjuterin e viktimës, për të përhapur malware në mjedisin e rrjetit të viktimës, për të vjedhur çelësat privatë ose për të shfrytëzuar boshllëqe të tjera sigurie për të nisur transaksione mashtruese të blockchain.

Objektivat përfshijnë shkëmbimet, protokollet DeFi, lojërat video të luajë për të fituar, kompanitë tregtare, fondet e kapitalit sipërmarrës që investojnë në kriptovaluta dhe mbajtësit individualë të sasive të mëdha të aseteve dixhitale ose NFT-ve të vlefshme.

Sipas firmës blockchain Chainalysis, Bitcoin përbën më pak se një të katërtën e të gjitha kriptomonedhave të vjedhura nga Koreja e Veriut.

Adidas nxjerr produkte në Metaverse

Adidas Original po lëshon produkte fizike në Metaverse për mbajtësit e NFT me udhëzuesin e gmoney, PUNKS Comic dhe Bored Ape Yacht Club. Përveç vlerës NFT dhe aksesit ekskluziv të vazhdueshëm që ata japin, mbajtësve u garantohet aksesi në 4 produkte fizike ekskluzive falas gjatë gjithë vitit 2022.

Koleksioni dixhital i botimit të kufizuar Into The Metaverse vjen në katër faza - ose periudha të shëlbimit të produktit - gjatë të cilave mbajtësit do të marrin një produkt fizik dhe një NFT zëvendësues të një faze më të lartë dhe ngjyrën përkatëse.

Për shembull, një shenjë e Fazës 1 duhet të digjet për të marrë një produkt fizik, si dhe shenjën vijuese të Fazës 2. Pjesëmarrësit në periudhën e shlyerjes së produktit përfundimtar duhet të djegin kodet e tyre të Fazës 1, 2 ose 3 ERC-1155 për të marrë një token të Fazës 4 ERC-721.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta? Një sugjerim apo koment? Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto? Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë.

Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles