Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 88

Published date:

Analisti raporton 112 milionë dollarë hakim Ripple, XRP i vjedhur nga kuletat e CEO

Analisti i Blockchain dhe përdoruesi i X ZachXBT raportoi një hak të rëndësishëm që përfshin Ripple, me rreth 213 milionë tokena XRP me vlerë 112.5 milionë dollarë të vjedhura nga kuletat personale të kriptove të CEO Chris Larsen. Fondet e vjedhura që atëherë janë gjurmuar nëpër shkëmbime si MEXC, Gate, Binance dhe Kraken ndërsa fajtorët pastrojnë asetet.

Ndërsa sistemet e Ripple ishin të paprekura, Larsen konfirmoi një shkelje të zotërimeve të tij individuale XRP. Incidenti i jep një goditje përpjekjeve të sigurisë së industrisë së kriptove në vitin 2024, me mbi 77 milionë dollarë të humbur tashmë nga hakimet dhe mashtrimet vetëm këtë vit para këtij incidenti.

Çmimet e XRP ranë rreth 3.5% pas raporteve. Zbatimi i ligjit tani është i përfshirë pasi dalin detaje të mëtejshme. Hakimi nënvizon një nevojë të vazhdueshme për mbrojtje të përmirësuara kundër vjedhjeve të tilla, veçanërisht pasi mbajtësit individualë dhe adoptimi i kriptove vazhdojnë të rriten.


Celsius del nga falimentimi, i caktuar për t'u kthyer mbi 3 miliardë dollarë kreditorëve

Platforma e huadhënies së kriptove Celsius ka dalë nga falimentimi i Kapitullit 11 në SHBA, duke kulmuar një proces ristrukturimi 18-mujor që filloi në korrik 2022 pas mbylljes së tij. Celsius tani është i përgatitur të shpërndajë mbi 3 miliardë dollarë kripto dhe fiat tek kreditorët sipas planit të saj të ripagimit.

Si pjesë e zgjidhjes së falimentimit, një firmë e re minerare e quajtur Ionic Digital do të krijohet në partneritet me Hut 8 për të vazhduar rikuperimin e fondeve. Celsius ishte gjithashtu në gjendje të gjente 250 milionë dollarë shtesë në aktive për shlyerjet e kreditorëve përmes konvertimeve dhe shlyerjeve të mëparshme.

Pagesat do të lehtësohen përmes shërbimeve si PayPal dhe Coinbase sipas dokumenteve gjyqësore. Dalja nga falimentimi përfundon një sagë që pa kompaninë të ndalonte tërheqjet mes paqëndrueshmërisë së çmimeve dhe presioneve rregullatore. Ish-CEO i saj Alex Mashinsky gjithashtu përballet aktualisht me akuza mashtrimi në lidhje me mandatin e tij.

Loja AR pushton ndërsa mijëra njerëz grumbullohen në "Solana Hunger Games"

Një studio e re e lojërave me realitet të shtuar e quajtur GG.zip shkaktoi një bujë në mediat sociale këtë javë me lëshimin e hershëm të lojës së saj të shumëpritur celular "Solana Hunger Games". Duke marrë frymëzim nga seritë e njohura të librave dhe filmave, titulli përfshin elemente gjeokokimi dhe kriptomonedhë në një përvojë luftarake të stilit të gjuetisë së pastrues.

GG.zip pa një kërkesë të paprecedentë, duke prishur faqen e saj me më shumë se 2 milionë klikime dhe duke fituar mbi 100,000 ndjekës në vetëm 24 orë. Lojtarët tani mund të fillojnë të blejnë argumente në lojë përmes ftesave dhe grumbullimit të pikëve të liderëve të gjurmuara me kripto.

Kur loja të nisë plotësisht këtë pranverë, ajo synon t'i lejojë përdoruesit të luajnë si Gjuetarë që mbledhin thesare ose si Sponsorë duke vënë baste për pretendentët. Mbështetur nga investitorët kryesorë të blockchain si Delphi Digital , loja ka plane ambicioze për të popullarizuar lojërat e kriptove përmes "ARC" - Kripto me realitet të shtuar. Zbulimi i tij shpërthyes tregon interesin e konsiderueshëm për përzierjen e inovacionit në kryqëzimin e këtyre teknologjive.

Aeroplani JUP i Jupiterit prej 700 milionë dollarësh përmbyt Solanën me argumente të reja

Jupiter shpërndau me vlerë rreth 700 milionë dollarë të tokenit të tij JUP në gati 1 milion kuleta Solana të mërkurën në një nga fluturimet më të mëdha ajrore ndonjëherë. Token JUP fitoi menjëherë vlerë, duke arritur mbi 0,70 dollarë në kohën e shtypit.

Ndërsa disa përdorues përjetuan probleme me nyjet RPC në 30 minutat e para, verifikuesit raportuan se rrjeti Solana e përpunoi vërshimin e aktivitetit pa probleme të rëndësishme. Procesi Airdrop pa mbi 20% të argumenteve të alokuara të pretenduara brenda një ore.

Debatet u shfaqën rreth "disa qindra" vërtetuesve që drejtonin softuerin Jito, të cilët dyshohet se morën këshilla prej 50,000 dollarësh nga robotët MEV për përfshirjen e tregtisë së tyre të arbitrazhit. Ndërkohë, kapitali i holluar plotësisht i tregut të tokenit tejkaloi 6 miliardë dollarë pas debutimit të tij.

Nëse çmimet e tokenit qëndrojnë, Jupiteri do të ketë shpërndarë shumë mbi vlerën e raundeve të tij të financimit te përdoruesit për tregtim në DEX-in e tij. Airdrop nënvizoi debatet rreth shpërndarjes MEV dhe njoftimet e ndikimit masiv mund të kenë në zinxhir.

FTX vazhdon likuidimin e aseteve kripto për kreditorët e financimit

Në një përditësim mbi procedurat e falimentimit të FTX , avokatët që përfaqësojnë bursën e shembur i thanë një gjykate se synojnë të paguajnë plotësisht klientët dhe kreditorët e pasiguruar. Ndërsa vunë në dukje se nuk është e garantuar, ata shprehën besimin që pretenduesit e kualifikuar mund të rikuperojnë përfundimisht të gjitha humbjet e provuara përmes një procesi verifikimi.

Megjithatë, planet për të rifilluar operacionet e shkëmbimit në det të hapur të FTX janë braktisur pasi asnjë investitor apo blerës nuk u materializua. Mbi 75 ofertues të mundshëm kanë ekzaminuar më parë një rifillim.

Pasuria e FTX gjithashtu përjashtoi pritshmëritë nga një rifillim tregtimi, duke u fokusuar në fitimin e parave të të dhënave të vlefshme të përdoruesit. Miliarda në shitjet e kriptove, si gati 1 miliardë dollarë të BTC ETF të Grayscale, synojnë të financojnë ripagesat ndërsa këshilltarët vlerësojnë fizibilitetin.

Gjykatësi pohoi se përjashtimet e kodit të falimentimit nuk zbatohen në diktimin e vlerave të rimbursimit të bazuara në datat e depozitimit, pavarësisht kundërshtimeve të mëparshme të klientëve. Puna vazhdon drejt kompensimit të plotë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles