Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 2

Published date:

Në këtë botim të ProBit Bits, adoptimi i kriptove dallohet si temë për ngjarjet dhe ngjarjet kryesore të përmbledhura.

Nigeria renditet lart për pronësinë e kriptove

33.4 milionë nigerianë – ose 35% e popullsisë së moshës 18 deri në 60 vjeç – zotërojnë ose kanë tregtuar kriptovaluta në gjashtë muajt e fundit, sipas një raporti të ri nga shkëmbimi i kriptove KuCoin.

Raporti Into The Cryptoverse zbulon se 65% e investitorëve të kriptove nigerianë të kampionuar angazhohen në tregtimin nga njëra-tjetra nga fiat-to-kripto dhe rreth 70% e tyre planifikojnë të rrisin investimet e tyre në kripto gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

Ndërsa raporti sugjeron se adoptimi i aseteve dixhitale në Nigeri po ecën me shpejtësi, platforma e kriptove Luno vendos depozitën mesatare të parë të Nigerisë në shkëmbimin e saj në 10 dollarë ndërsa mesatarja afrikane është 53 dollarë. Nga ana tjetër, Triple-A i vendos pronarët e përgjithshëm të kriptove të Nigerisë në 13 milionë (ose 6.31% të të gjithë popullsisë). Ai shton se vendi afrikan ka numrin më të madh të njerëzve që kërkojnë fjalë kyçe “Bitcoin” dhe “crypto” në Google.

Gjermania bëhet më miqësore me Crypto-n

Një version tjetër i raportit specifik për një vend thotë gjithashtu se 16% e popullsisë gjermane të moshës nga 18 deri në 60 vjeç ose ka investuar, mbajtur ose marrë pjesë në tregtimin e kriptove në gjashtë muajt e fundit.

41% e këtij segmenti planifikojnë të rrisin pjesën e tyre të investimeve në kripto gjatë gjashtë muajve, ndërsa 13% të tjerë të gjermanëve kureshtarë planifikojnë të investojnë në kripto në gjashtë muajt e ardhshëm – megjithëse vetëm 23% e tyre deklaruan se kanë shumë gjasa ta bëjnë këtë.

Ndër gjetjet e tjera, zhvillimi në peizazhin e kriptove të Gjermanisë ka bërë që vendi të përmirësohet në renditjen e Coincub në tremujorin e parë 2022 prej 46 vendeve. Gjermania është tani e para në listën e vendeve më miqësore ndaj kriptove përpara Singaporit dhe SHBA-së

Qasja në Rrjetin Lightning rritet me pothuajse 80,000% në një vit

Nga 100,000 në 80 milionë, numri i njerëzve me akses në Rrjetin Lightning (LN) është rritur ndjeshëm midis verës së kaluar dhe marsit 2022, sipas një vlerësimi nga Arcane Research.

Shtresa e pagesave, e cila u mundëson miliona njerëzve të dërgojnë fraksione të një Bitcoin në çast dhe njëkohësisht, gjithashtu pa mbi 400% rritje në vlerën e pagesave të saj, duke sinjalizuar një potencial për të përmirësuar përfshirjen financiare të rreth dy miliardë njerëzve të pabankuar në mbarë botën.

Studimi Arcane shton se LN gjithashtu mund të bëjë pagesat e remitancave më të lira, duke shkurtuar një pjesë të madhe të 40 miliardë dollarëve (ose 6.4% të totalit të 600 miliardë dollarëve të dërguar) të humbur çdo vit nga kompanitë e transferimit të parave si tarifa të remitancave.

Dubai duke marrë vëmendjen e kriptove

Firmat kripto dhe blockchain përbëjnë pothuajse një të pestën e kompanive të reja të regjistruara në Dubai për tremujorin e parë të 2022, sipas Qendrës Multi Commodities Dubai (DMCC) e cila ka raportuar se tremujori i parë i 2022 është me performancën më të lartë që nga fillimi i tij në 2002.

Zona e Lirë për tregtinë e mallrave dhe sipërmarrjen thotë se tremujori i saj më i mirë në dy dekada pati një rritje prej 13% nga viti në vit, një rritje mesatare prej 5 vjetësh prej 25% dhe 665 kompani të reja të regjistruara - 16% (ose rreth 106) prej të cilave ishin për aktivitete të lidhura me kripto.

Ndërsa Qendra e Kriptove DMCC u lançua në maj 2021, disa ngjarje të lidhura sollën vëmendjen e botës së kriptove tek Dubai vonë, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe përpiqen të bëhen një qendër globale e kriptove. Dubai në mars miratoi një ligj të ri për të qeverisur shërbimet e tregtisë dhe kujdestarisë së aseteve virtuale dhe formoi Autoritetin Rregullator të Aseteve Virtuale (VARA). Qyteti priti gjithashtu edicionin e dytë të Crypto Expo Dubai në mars.

Rregullorja e kriptove 'Tide po kthehet' globalisht

Drejtuesit e markave kryesore të kriptos shprehën pikëpamjet e tyre se rregullatorët e tregut të kriptove, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe, SHBA-në dhe Britaninë, po marrin një qasje më pozitive ndaj monedhave dixhitale.

Batica po kthehet nga negative në pozitive, thotë CEO i Binance, Changpeng "CZ" Zhao, ndërsa bashkëthemeluesi i prodhuesit të portofolit kripto Blockchain.com, Nicolas Cary, thotë se peizazhi rregullator global po rritet me shpejtësi. Arthur Breitman, një bashkëthemelues i Tezos blockchain, mendon se “ata kanë filluar ta marrin seriozisht…”.

Pikëpamjet e tyre vijnë pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi planet për të sjellë monedha të qëndrueshme si një metodë pagese në nivel lokal pas nënshkrimit të një urdhri ekzekutiv nga SHBA për një qasje të gjithë qeverisë ndaj aseteve dixhitale.

Kripto për mirë apo keq, Ukraina vlerëson donacionet ndërsa Wikimedia dëshiron të dalë

Ukraina vazhdon të përfitojë nga donacionet e kriptove ndërsa lufta me Rusinë po vazhdon. Zëvendëskryeministri i Ukrainës dhe Ministri i Transformimit Dixhital, Mykhailo Fedorov, theksoi një tjetër ndërhyrje të kriptove për ata që janë në vijën e frontit, ndërsa vlerëson shpërndarjen e disa pajisjeve ushtarake.

Përpjekja për dhurimin e kriptove në Ukrainë udhëhiqet nga @_AidForUkraine , e cila është bërë fondacioni i pestë më i madh bamirës në vend pasi ka mbledhur mbi 100 milionë dollarë deri më tani.

Komuniteti Wikimedia, nga ana tjetër, ka kërkuar që fondacioni i tij të ndalojë pranimin e donacioneve të kriptomonedhave. Kishte mbështetje dërrmuese të komunitetit për propozimin - 232 me 94 (ose 71.17%) - për të ndaluar pranimin e kriptomonedhave pasi lëvizja globale për përmbajtje arsimore falas duket se po distancohet nga hapësira për shkak të çështjeve të lidhura me qëndrueshmërinë mjedisore dhe mbrojtjen e imazhit të saj.

Fondacioni Wikimedia aktualisht pranon donacione në Bitcoin, Bitcoin Cash dhe Ethereum.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta? Një sugjerim apo koment? Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto? Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë.

Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles