Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 5

Published date:

Në LUNA/UST Collapse dhe mendimet CZ të Binance

Javën e kaluar, CEO i Binance, Changpeng Zhao (CZ), vlerësoi qëndrueshmërinë e industrisë së kriptove si pasojë e kolapsit UST/LUNA, ndërsa identifikoi dy të meta kryesore me platformën problematike: dizajnin e sistemit të rrjetit dhe më pas nxitjen e tij. qasje.

Ai argumenton se krijimi i më shumë LUNA për të rritur kapitalin e saj të tregut vetëm e përkeqësoi problemin ndërsa stimujt e ofruar shërbyen vetëm për të tërhequr përdoruesit në ekosistem, por nuk i mbështetën ata. CZ pret më shumë efekte të përhapura përveç valëve tronditëse që kolapsi ka dërguar tashmë në të gjithë hapësirën e kriptove.

Në shtëpi, raportet thonë se Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme të Koresë mund të jetë duke kërkuar në Terra dhe themeluesin e saj, Do Kwon, për shkelje të lidhura me evazionin fiskal . Rregullatori financiar i Koresë së Jugut më herët kishte kërkuar nga shkëmbimet që operojnë në vend që të kenë kujdes nga një krizë e dytë UST/LUNA dhe t'i kushtojnë vëmendje të veçantë monedhave të qëndrueshme algoritmike. Këto lëvizje nuk e ndaluan planin e disa investitorëve të Koresë së Jugut për të ngritur një padi për sekuestrimin e pronës së Kwon-it në bazë të mashtrimit.

Ndërkohë, efekti negativ i kolapsit të stablecoin të UST mbetet - megjithëse në mënyrë indirekte - në të gjithë tregun e kriptove pas një rënieje të lirë që zvarriti monedhat e tjera dixhitale si Bitcoin (-27% në maj deri tani) dhe Ethereum (-36%).

BIS diskuton nevojën e Crypto-s për qasje rregullatore

Banka për Shlyerjet Ndërkombëtare (BIS), në dokumentin e saj të fundit të punës Banking në hijen e Bitcoin? Miratimi institucional i kriptomonedhave, "krijoi një rast për "një qasje proaktive, holistike dhe largpamëse për rregullimin dhe mbikëqyrjen e tregjeve të kriptomonedhave".

Qasja duhet të sigurojë një fushë loje më të barabartë për shërbimet financiare të ofruara nga institucionet financiare të themeluara dhe ndërmjetësit në sistemin e kriptomonedhës në zhvillim, thotë ai.

BIS, i cili vepron si një bankë për bankat qendrore, foli gjithashtu për një "sistem financiar kriptofinanciar në hije" në zhvillim që u shërben klientëve me pakicë dhe institucionalë. Ai thotë se ekspozimi i ulët i bankave të mëdha ndaj kriptovalutave (më pak se 200 milionë dollarë amerikanë në 2020) ka të ngjarë të rritet bazuar në tregues të tillë si zhvillimi i avancuar ekonomik dhe rritja e përfshirjes financiare.

Ai zbulon se biznesi i shkëmbimeve të kriptove ka filluar disi të zhvendoset drejt klientëve institucionalë pasi menaxherët e aseteve tani po përqafojnë kriptovalutat.

Dorëzimi i BIS vjen pasi kreu i bankës qendrore franceze, Francois Villeroy de Galhau, la të kuptohet se rregullimi i aseteve kripto ka të ngjarë të diskutohet në një takim të G7 në Gjermani.

Zërat kryesorë financiarë përsërisin qëndrimet mbi vlerën kripto

Tre lojtarë të mëdhenj në sistemin financiar global kishin diçka për të thënë për kriptovalutat gjatë javës së kaluar.

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde, bashkë-themeluesja e Microsoft dhe personi aktual i katërt më i pasur në botë (me vlerë 125 miliardë dollarë), Bill Gates dhe ish-kryetari i Rezervës Federale të SHBA, Ben Bernanke, u fokusuan në vlerën e Bitcoin dhe kriptomonedhave të tjera.

Lagarde tha se kriptovalutat "bazohen në asgjë" dhe duhet të rregullohen. Ajo nuk përdor asnjë kripto sepse mendon se nuk vlejnë asgjë dhe nuk bazohen në asgjë. Por ajo i ndjek ata pasi një nga djemtë e saj është një vrapues.

Gates ndan një ndjenjë të ngjashme siç vëren në një seancë të Reddit Ask Me Anything se ai gjithashtu nuk zotëron asnjë aset kripto. Ai mendon se ata nuk kanë prodhim të vlefshëm dhe paralajmëron ata që "kanë më pak para se Elon (Musk)" që "ndoshta të kenë kujdes".

Ish-kryetari i Rezervës Federale Ben Bernanke ndau pikëpamjen e tij se Bitcoin nuk është një zëvendësues i parave fiat për shkak të paqëndrueshmërisë në vlerën e tij.

Raporti i Parë Blockchain i Afrikës nis në Davos 2022

Raporti inaugurues i Blockchain Afrikan është lançuar në Blockchain Hub Davos 2022, duke zbuluar se financimi për startup-et afrikane të blockchain u rrit me 1,668% - një rritje 11x në krahasim me të gjitha startup-et e tjera.

Përveç tregimit sesi financimi për bizneset që përdorin teknologjinë në zhvillim i ka kaluar shumë sektorët e tjerë, raporti , i publikuar nga CV VC së bashku me Standard Bank, ofron grupin e parë të të dhënave të Afrikës mbi aktivitetin e VC të bllokut. Ai gjithashtu tregoi se si vendet afrikane kanë ecur duke përdorur blockchain për të përmirësuar jetën dhe ekonomitë.

Megjithëse kombet afrikane janë ndër adoptuesit më të shpejtë të kriptove në nivel global, raporti përqendrohet më shumë në lëvizjen themelore të blockchain dhe se si u mundëson afrikanëve të bëjnë transaksione dhe të ndërveprojnë më shumë ndërsa vendet e tyre vetëpërcaktojnë pjesëmarrjen e tyre në revolucionin e katërt industrial.

Blockchain Hub është një mbledhje për liderët e blockchain - duke përfshirë mendimtarët e decentralizuar, investitorët, korporatat, themeluesit e startup-eve, individët e profilit të lartë dhe politikëbërësit - për shkëmbimin e njohurive se si të përdorin teknologjinë për transformim pozitiv.

Insajderët e kriptove ndajnë një fjalë rreth tregut të Bear

Tregu i kriptomonedhave ka qenë në një gjendje rënieje që nga dhjetori 2021. Në përmbledhjen e një takimi të fundit të bashkisë nga faqja e grumbullimit të të dhënave kripto, CoinGecko, bashkëthemeluesi Bobby Ong, vë në dukje se arsyeja kryesore pas tregut të ariut është e drejtuar nga makro .

Lufta Rusi-Ukrainë dhe çështjet e zinxhirit të furnizimit krijuan inflacion të qëndrueshëm. Kjo e detyroi Fed të SHBA-së të rriste normat e interesit të cilat tani po ndikojnë në vlerësimet e aksioneve, thotë Ong . Këto zhvillime dhe përfshirja në rritje e institucioneve vetëm sa kanë nxitur më tej korrelacionin me tregjet e TradFi si aktive me rrezik, si rrjedhim edhe tërheqjen.

Ndërkohë, ai pret që cikli i shtrëngimit të normës së Fed-it të vazhdojë për tremujorët e ardhshëm në një hark kohor sfidues 12-18 muajsh.

Përshpejtuesi i Silicon Valley, YCombinator, ndan pikëpamjen e Ong-ut se më e keqja nuk ka ardhur ende. Në letrën e saj drejtuar themeluesve, të titulluar "Rënia ekonomike", firma e investimeve u kërkoi startup-eve të shkurtojnë shpenzimet e tyre ndërsa ata që mendojnë të mbledhin para në gjashtë deri në 12 muajt e ardhshëm duhet të dinë se mund ta bëjnë këtë me shanse të ulëta suksesi.

Megjithatë, për Paul Veradittakit të Pantera Capital, mund të jetë fillimi i një tregu bear, por një kohë e shkëlqyer për të investuar në tregun e kriptove, i cili ka parë disa shitje të konsiderueshme.

Bashkimi i Ethereum u vonua

Më herët vonuar nga një datë e mundshme qershori, Vitalik Buterin i Ethereum ka thënë se përmirësimi i shumëpritur i Merge tani ka të ngjarë të ndodhë në gusht, shtator ose tetor në varësi të rreziqeve të mundshme.

Buterin tha në Samitin e Zhvilluesve të ETH Shanghai Web 3.0 se Merge, duke iu referuar kalimit të rrjetit Ethereum nga Prova e Punës (PoW) në Prova e Aksionit (PoW), është lajmi më i madh i lidhur me Ethereum në 2022.

Rrjeti më i madh i testimit të Merge (Ropsten) po ndodh më 8 qershor, tha ai, duke shtuar se Merge është, në këtë pikë, shumë afër të ndodhë.

Zhvilluesi kryesor i Ethereum, Preston Van Loon, dha një afat kohor të ngjashëm në një panel diskutimi në konferencën pa leje, ku ai sugjeroi që përmirësimi i Merge ka të ngjarë të ndodhë në gusht "nëse gjithçka shkon mirë".

Crypto së shpejti mund të jetë i ligjshëm për pagesa në Rusi

Rusia së shpejti mund të legalizojë përdorimin e kriptomonedhave si një mjet pagese, ka thënë ministri i saj i Industrisë dhe Tregtisë Denis Manturov. Zbulimi është pjesë e komenteve të ministrit që sugjerojnë se do të bëhet një kompromis për kriptovalutat midis qeverisë ruse dhe bankës qendrore, e cila më parë kishte kërkuar një ndalim total të përdorimit të tyre.

Më herët në mars, një ligjvënës rus përmendi se vendi po shqyrton pranimin e Bitcoin si pagesë për eksportet e tij të naftës dhe gazit pas sanksioneve të goditura ndaj Rusisë nga Mbretëria e Bashkuar, SHBA dhe Bashkimi Evropian, në vazhdën e pushtimit të saj në Ukrainë.

Rusia mbetet eksportuesi më i madh në botë i gazit natyror dhe furnizuesi i dytë më i madh i naftës. Përveç ndalimit të përdorimit të SWIFT, sanksionet shtesë nga rrjetet më të mëdha të kartave të kreditit në botë, Visa dhe Mastercard, dhe gjiganti i pagesave PayPal, janë faktorë të tjerë që disa analistë thonë se mund ta shtyjnë Rusinë drejt kriptove.

Kina tani kthehet në "Fold Mining Crypto".

Ndërsa aktivitetet e ndërlidhura dihet se janë ndaluar, të dhënat e reja të hartës së minierave të Qendrës së Kembrixhit për Financat Alternative sugjerojnë se Kina po rishfaqet si një pretendente e madhe në minierat e Bitcoin.

Kina thuhet se përbënte pothuajse 65% të normës së hash-it të rrjetit Bitcoin deri në vitin 2021, kur ajo u ul pasi qeveria kineze filloi të shtrëngonte aktivitetet e minierave brenda kufijve të saj.

Tani, të dhënat e Cambridge Bitcoin Electricity tregojnë se norma e hash e Bitcoin “nëntokësore” e Kinës tani përbën një pjesë prej 21.11%, duke u pasuar pas SHBA-së (37.84%).

Harta CCAF, e cila mbuloi shtatorin 2021 deri në janar 2022, tregon se operacionet e fshehta të minierave në të gjithë vendin e kanë parë Kinën tani përpara vendeve që po pozicionoheshin si qendra të rëndësishme minerare: Kazakistani (13.22%), Kanadaja (6.48%), dhe Rusia (4.66%).

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles