Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 80

Published date:

Binance transferon miliarda në USDT përpara zgjidhjes së DOJ, duke rritur spekulimet

Në ditët para përfundimit të marrëveshjes rekord prej 4.3 miliardë dollarësh me autoritetet amerikane, shkëmbyesi i kriptomonedhave Binance zhvendosi dukshëm monedhat e qëndrueshme Tether (USDT) me vlerë 3.9 miliardë dollarë nga një prej kuletave të tij të ftohta, sipas një analize të publikuar nga Decrypt . Çuditërisht, koha e transferimit të konsiderueshëm ndodhi pikërisht përpara diskutimeve të planifikuara me zyrtarët amerikanë. Ndërsa Binance mohoi çdo lidhje midis lëvizjes së portofolit dhe negociatave të ardhshme të penalitetit, koha dhe shuma kanë ngritur spekulime mes shikuesve.

Më vete, pas shpalljes publike të marrëveshjes dhe CEO Changpeng Zhao që vendosi të japë dorëheqjen nga pozicioni i tij drejtues, Binance përpunoi afro 1 miliard dollarë tërheqje nga llogaritë e përdoruesve për një hark kohor 24-orësh. Sipas burimeve , fondet që dilnin nga bursa ishin më të larta se vëllimet e daljes tipike, por shmangnin shkaktimin e paqëndrueshmërisë së madhe të çmimeve. Trajtimi i konsiderueshëm por i rregullt i tërheqjeve ndihmoi në zbutjen e frikës mes disave në komunitetin e kriptove për një ekzekutim të mundshëm bankar që shpaloset në mënyrë të ngjashme me ngjarjet në firmën e shembur FTX vitin e kaluar.

Ndërkohë, Sekretarja e Thesarit e SHBA-së, Janet Yellen foli në një ngjarje të industrisë, duke deklaruar se marrëveshja e paprecedentë e Binance u dërgon një mesazh kompanive të tjera kripto në lidhje me pritjet për pajtueshmërinë rregullatore, veçanërisht me rregullat kundër pastrimit të parave. Raportet nga Decrypt dhe Blockworks analizuan lëvizjet monetare të Binance dhe aktivitetet e përdoruesve që lidhen me zgjidhjen e tij me autoritetet amerikane mbi gabimet rregullatore të kaluara.


Studimi rendit shifrat kripto sipas ndikimit social, me CZ përpara Buterin dhe Dorsey

Një raport i ri nga CoinLedger që analizon ndikimin e mediave sociale në industrinë e kriptove, ka zbuluar CEO të Binance Changpeng Zhao si individin më të ndjekur. Renditja shënoi 30 personalitete kryesore të kriptove të identifikuara nga CryptoWeekly bazuar në ndjekjet e tyre totale sociale nëpër platforma si Twitter dhe Instagram. Në vendin e dytë dhe të tretë pasuan bashkëthemeluesi i Ethereum, Vitalik Buterin dhe bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey, me mbi 7 milionë dhe 6 milionë ndjekës në total.

Figura të tjera kryesore përfshinin Michael Saylor të MicroStrategy dhe Cathie Wood të ARK Invest. Është interesante se themeluesi i turpëruar i FTX, Sam Bankman-Fried, ende renditet i dhjetë, pavarësisht rolit të tij në kolapsin e shkëmbimit, duke mbajtur mbi 1 milion ndjekës socialë. Studimi nënvizon rëndësinë e rrjeteve dhe komuniteteve në internet në përhapjen e adoptimit të kriptove dhe formësimin e diskutimeve kryesore rreth tendencave në zhvillim në hapësirë.

Drejtori Dodgy Netflix përdori buxhetin e shfaqjes për të fituar 27 milion dollarë në Dogecoin

Një hetim i New York Times ka zbuluar se çfarë bëri që seriali fantastiko-shkencor i Netflix, me vlerë 55 milionë dollarë, "Conquest" të mos shihte kurrë dritën e ditës. Drejtori i shfaqjes Carl Erik Rinsch thuhet se përdori mbi 4 milionë dollarë të buxhetit për të blerë Dogecoin, duke shënuar 27 milionë dollarë fitime. Sidoqoftë, ai më pas humbi 5.9 milionë dollarë aksione tregtare gjatë rënies së COVID-19. Rinsch shpenzoi 8.7 milionë dollarë për makina luksoze, orë dhe mobilje, ndërsa sjellja e tij e çrregullt shqetësoi Netflix-in. Me projektin shumë prapa planit, Netflix tërhoqi fondet, vetëm që Rinsch të kërkonte 14 milionë dollarë më shumë gjatë arbitrazhit.

Raporti detajon gjendjen mendore në rënie të Rinsch dhe obsesionin me teoritë e konspiracionit COVID-19. Mbetet e paqartë nëse arbitrazhi do ta detyrojë Netflix-in të paguajë më tej, ose nëse fiasko mund të ishte shmangur me një mbikëqyrje më të rreptë të drejtorit.

Rriten tensionet midis Bordit të OpenAI dhe investitorëve pas shkarkimit të CEO

Investitorët në laboratorin e AI OpenAI po shqyrtojnë marrjen e masave ligjore kundër bordit të kompanisë sipas një raporti të Reuters . Padia e mundshme vjen në mes të trazirave që rrethojnë shkarkimin dhe kthimin e fundit të CEO Sam Altman brenda një jave. Burime të shumta i treguan Reuters se investitorët kanë frikë të humbasin qindra miliona të investuara në OpenAI. Ata janë të shqetësuar se trazirat intensive të lidershipit mund të destabilizojnë ose dëmtojnë startup-in e vlefshëm.

OpenAI konsiderohet një lider në kërkimin gjenerues të AI. Megjithatë, ndërprerja e shpejtë e Altman nga bordi e mërziti stafin, duke ngritur kërcënime për një eksod të madh. Me kthimin e Altman, situata ka qetësuar përkohësisht, por ka lënë tensione të pazgjidhura. OpenAI ende nuk ka sqaruar planet e tij afatgjata, në lidhje me investitorët që kanë derdhur fonde të konsiderueshme në kompani. Zhgënjimi i tyre në rritje me trajtimin e situatës nga bordi dhe mungesa e transparencës tani është përshkallëzuar në eksplorimin e proceseve gjyqësore të mundshme.

Koreja e Jugut bën hap të madh drejt monedhës dixhitale të Bankës Qendrore

Banka e Koresë ka njoftuar planet për të ndërmarrë një program provë të monedhës dixhitale të bankës qendrore vitin e ardhshëm që do të përfshijë 100,000 qytetarë. Në bashkëpunim me autoritetet financiare, banka qendrore do të lëshojë argumente dixhitale të mbështetur nga depozita për pjesëmarrësit e përzgjedhur. Prova do të lejojë që mallrat të blihen me token, duke përsëritur përdorimin e sistemeve ekzistuese të kuponave. Megjithatë, transaksionet do të kufizohen vetëm në pagesat e caktuara dhe jo në rastet e përdorimit të gjerë personal.

Eksperimentet teknologjike do të vlerësojnë gjithashtu qëndrueshmërinë e emetimit dhe shpërndarjes së këtyre produkteve të reja financiare. Më vete, BOK po punon me Korenë e Shkëmbimit për testimin e integrimit të tregtimit të emetimeve të karbonit. Ndërkohë që shënon progres, vëzhguesit vërejnë se piloti nuk arrin të lançojë plotësisht fitimin dixhital të bankës qendrore. Mbetet e paqartë se kur një sistem i tillë mund të shtrihet në nivel kombëtar.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles