Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 50

Published date:

Twitter eksperimenton me Shiba Inu të DOGE si logon e tij

Javën e kaluar, CEO i Twitter, Elon Musk, përmbushi një premtim për të zëvendësuar logon e shpendëve të faqes së mikroblogimit me imazhin e një Shiba Inu, logon e Dogecoin (DOGE). Pas përditësimit të logos, çmimi i aktivit dixhital, i cili sipas CoinMarketCap.com , është kriptomonedha e tetë më e madhe sipas kapitalit të tregut, u rrit me më shumë se 30%.

Musk ka reklamuar DOGE vite më parë , deri në pikën që ai dhe kompanitë e tij u akuzuan se ishin "të angazhuar në një skemë kriptopiramidale me anë të kriptomonedhës dogecoin" në një padi prej 258 miliardë dollarësh vitin e kaluar. Avokatët për Twitter dhe Musk javën e kaluar i kërkuan një gjykatësi federal që ta hedhë çështjen.


Ralph Lauren zbulon planin për të filluar pranimin e kriptove për mallra

Në përputhje me tendencën e vazhdueshme të markave luksoze, shitësi me pakicë i veshjeve amerikane Ralph Lauren javën e kaluar iu bashkua ligës së pikave të pranimit të kriptove. Kompania e modës do t'i lejojë klientët të blejnë mallra në dyqanin e saj në Miami duke përdorur Bitcoin (BTC), Ether (ETH) dhe Polygon's MATIC dhe dymbëdhjetë të tjerë përmes ofruesit të shërbimit BitPay, thuhet në një raport. Kriptovalutat e tjera të pranuara përfshijnë ApeCoin (APE), Bitcoin Cash (BCH), Dai (DAI), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) dhe USD Coin (USDC).

Ndërsa marka kryesore vë në dukje se dyqani i ri i Miami Design District është i pari i Ralph Lauren që pranon kriptovalutat, marka po punon gjithashtu për të dhënë NFT të bashkë-projektuara për të gjithë anëtarët ekzistues të komunitetit Poolsuite. NFT-të e talentuara do të shërbejnë si një kalim aksesi për një ngjarje ekskluzive.

Gjendet një kopje e fshehur e letrës së bardhë të Bitcoin në macOS

Një zhvillues, Andy Baio , bëri një zbulim të rrallë javën e kaluar pasi ngeci në letrën e bardhë të Bitcoin të shkruar nga Satoshi Nakamoto midis dokumenteve të mostrës në një dosje të ngulitur në programin "Imazh Capture" të integruar në macOS.

Në një shpjegues të publikuar, ai teorizon se çdo kopje e macOS që është dërguar që nga viti 2018 ka letrën e bardhë origjinale të kriptomonedhës kryesore të fshehur diku. Meqenëse ai nuk mund të përcaktonte se përse dokumenti mund të dërgohej me sistemin operativ për kompjuterët Mac të Apple - OS i dytë më i përdorur gjerësisht pas Microsoft Windows - Baio ia shpërndau komunitetit të kriptove për të ndihmuar në zgjidhjen e misterit se si dhe pse Letra e bardhë e Bitcoin ndoshta ka përfunduar në macOS.

Themeluesi i aplikacionit Cash vdes nga plagët me thikë

Themeluesi i shërbimit të pagesave celulare, Cash App, Bob Lee u vra në një goditje me thikë në lagjen Rincon Hill të San Franciskos javën e kaluar. 43-vjeçari Lee, i cili krijoi Cash App ndërsa ishte zyrtari kryesor i teknologjisë në Square, lançoi gjithashtu një portofol kripto të quajtur Moby kur u bë zyrtari kryesor i produktit në MobileCoin, një startup kriptovalutash, në 2021.

Inxhinieri i softuerit dhe investitori u raportua i therur me thikë rreth orës 2:35 të mëngjesit dhe i ofroi ndihmë mjekësore, por më vonë vdiq në një spital lokal. Rasti mbetet një hetim aktiv pasi nuk ka të arrestuar, sipas policisë .

Bordi i Kontabilitetit propozon matjen e vlerës së drejtë për Crypto

Javën e kaluar u tërhoq vëmendja ndaj një përditësimi të propozuar të standardeve të kontabilitetit që synon përmirësimin e kontabilitetit dhe zbulimin e aktiveve kripto jomateriale. I lëshuar nga Bordi i Standardeve të Kontabilitetit Financiar (FASB) - vendos standardet e kontabilitetit financiar dhe raportimit për kompanitë - përditësimi i propozuar ngre disa ndryshime. Ato përfshijnë që njësitë ekonomike duhet të matin disa aktive kripto me vlerën e drejtë në pasqyrën e pozicionit financiar çdo periudhë raportuese dhe të njohin ndryshimet në vlerën e drejtë në të ardhurat neto. Kontabiliteti i vlerës së drejtë (ose marka në treg) është një metodë për matjen e aktiveve që janë subjekt i luhatjeve periodike bazuar në çmimin aktual të tregut. Komentet publike mbi draftin e ekspozimit të përditësimit pranohen deri më 6 qershor.

Thesari i SHBA kërkon kontroll më të rreptë të AML për aktorët e paligjshëm të DeFi

Pas një vlerësimi të rrezikut në të cilin zbuloi se kriminelët përdorin shërbimet DeFi për të përfituar nga aktivitetet e paligjshme, Thesari i SHBA javën e kaluar rekomandoi që SHBA të forcojë mbikëqyrjen e saj Kundër Pastrimit të Parave/Luftimit të Financimit të Terrorizmit (AML/CFT) të aktiviteteve të aseteve virtuale. . Ndër të tjera, Thesari sugjeroi gjithashtu që angazhimi i sektorit privat të vazhdojë për të mbështetur të kuptuarit e zhvillimeve në ekosistemin DeFi, si dhe angazhimin me partnerë të huaj për të mbyllur boshllëqet në asetet virtuale dhe prodhuesit e shërbimeve të aseteve virtuale VASP.

Lëvizjet janë të orientuara drejt parandalimit të aktorëve të paligjshëm, duke përfshirë kriminelët kibernetikë, hajdutët, mashtruesit dhe aktorët kibernetikë në vendet e sanksionuara rëndë, nga përdorimi i shërbimeve DeFi për të transferuar dhe pastruar të ardhurat e paligjshme.

Subvencioni i energjisë elektrike i Kirgistanit favorizon minatorët e fshehtë të Bitcoin

Pas një vizite në Kirgistan, një analist në Hashrate, Jaran Mellerud, ndau javën e kaluar disa fakte interesante rreth minierave të kriptove në vend.

Në një postim në Twitter , ai e përshkruan rrjetin Bitcoin si "partnerin e shtatë më të madh të eksportit të Kirgistanit, menjëherë pas Kinës".

Me një tarifë për minatorët në 0,066 $/kWh, në krahasim me 0,033 $/kWh për konsumatorët rezidencialë dhe industrialë falë subvencioneve të qeverisë për energjinë elektrike, minatorët e Bitcoin në vend janë të stimuluar financiarisht në mënyrë që të inkurajojnë operacionet e fshehta.

Ai e sheh minierën e Bitcoin si një mundësi për Kirgistanin nëse bëhet mirë dhe nëse paqëndrueshmëria e tij politike nuk përbën ndonjë rrezik për një operacion të tillë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles