Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 89

Published date:

Maksimalizmi i Bitcoin i Saylor shpërblehet pasi BTC Stash i firmës rritet në vlerë

Firma e softuerit MicroStrategy , një mbajtëse e madhe e korporatës e Bitcoin, ka parë që vlera e rezervave të saj të kriptove të kalojë mbi 4 miliardë dollarë fitime, duke kaluar fitimet mbi 1000%. Kompania e inteligjencës së biznesit me bazë në Virxhinia filloi të blejë Bitcoin në vitin 2020 nëpërmjet nxitjes së CEO të hapur të kriptos, Michael Saylor. Duke shtuar rregullisht në grumbullin e tij gjatë katër viteve të fundit, 129,218 BTC-të e MicroStrategy tani kanë vlerë rreth 5.4 miliardë dollarë bazuar në çmimet aktuale, që përfaqëson fitime prej më shumë se 4 miliardë dollarë në krahasim me koston totale të investimit.

Si kompani origjinale e përqendruar në Bitcoin, kthimet e suksesshme të MicroStrategy forcon rastin për bitcoin si një lojë e shëndoshë e thesarit të korporatës, e theksuar ndërsa tregu i kriptomonedhave piqet dhe gjithnjë e më shumë firma të mëdha përfshihen.


Protokolli i ri DN-404 synon të zhvendosë shenjat joefikase ERC-404

Një grup zhvilluesish blockchain kanë zbuluar zbatimin e tyre duke sfiduar standardin e tokenit ERC-404, të quajtur DN-404 . Duke kërkuar përfitime të efikasitetit mbi ERC-404, i cili u kritikua për rritjen e tarifave të transaksionit Ethereum, protokolli i ri vlerësohet të reduktojë kostot me 20%. Aty ku ERC-404 kombinon argumentet ERC-20 dhe NFT-të në një kontratë të vetme, DN-404 i ndan ato në kontrata inteligjente të veçanta "bazë" dhe "pasqyrë" për tokenat dhe NFT-të përkatësisht.

Sipas një krijuesi, kjo shmang shfrytëzimet ndërsa rivendos sjelljet standarde. Ndërsa vetë është ende eksperimental dhe i paaudituar, zhvilluesit vërejnë se DN-404 arrin qëllimin e fraksionalizuar NFT të ERC-404 pa ndikuar aq ndjeshëm në rrjet. Mbetet për t'u parë nëse protokolli i ri do të fitojë miratim kuptimplotë në krahasim me paraardhësin e tij.

Kandidatët pro-Blockchain mbizotërojnë në votimin presidencial në Indonezi

Prabowo Subianto dhe kandidati i tij Gibran Rakabuming Raka kanë shpallur fitoren në zgjedhjet presidenciale të Indonezisë . Fitorja e tyre e dukshme mund të nënkuptojë mbështetjen e politikave kripto-miqësore të Indonezisë nën presidentin në largim Joko Widodo. Gibran diskutoi kriptomonedhën dhe blockchain si mjete për të krijuar vende pune gjatë fushatës, duke i bërë jehonë mbështetjes së Widodo për industrinë lokale të kriptove.

Ndërsa më shumë indonezianë tregtojnë kripto-n sesa aksione, kandidatët theksuan forcimin e mbikëqyrjes së pajtueshmërisë tatimore të tregtarëve ndërsa zhvillojnë "talentët e ardhshëm" në blockchain. Nëse vërtetohen, rezultatet përfaqësojnë një fitore për ata që mbështesin rregulloren që ushqen, në vend që mbyt, sektorin e gjallë të kriptomonedhave të vendit. Prabowo dhe Gibran mund të ruajnë politikat ekzistuese pro-kripto dhe potencialisht të prezantojnë rregulla edhe më progresive.

Oficeri nën hetim për devijimin e BTC-së së sekuestruar me vlerë 4 milion dollarë

Një oficer policie australian po përballet me akuzat se ai vodhi bitcoin me vlerë 4 milionë dollarë që iu sekuestrua nga një tregtar i dyshuar steroid gjatë një bastisjeje droge në vitin 2019.

Detektivi William Wheatley dyshohet se transferoi 81 bitcoin nga portofoli i konfiskuar i harduerit Trezor nga tregtari në adresat nën kontrollin e tij vetëm disa ditë pasi u siguruan provat. Megjithatë, policisë i mungonin burimet për të gjurmuar menjëherë kriptomin e zhdukur. Në vitin 2021, pas përmirësimit të aftësive të tyre të analizës së blockchain, autoritetet i lidhën transferimet me Wheatley. Ai tani akuzohet për vjedhje për depozitimin personalisht të fondeve nga monedhat e vjedhura në llogaritë e tij bankare midis 2019 dhe 2022. Oficeri u deklarua i pafajshëm dhe mbrojtja e tij e kundërshton rastin, duke e quajtur atë rrethanor. Ai është caktuar për një seancë dëgjimore pasi po shqyrtohen akuzat.

Microsoft do të zhysë 3 miliardë euro në infrastrukturën gjermane të AI

Microsoft ka njoftuar planet për të investuar 3.2 miliardë euro në Gjermani gjatë dy viteve të ardhshme, të fokusuar kryesisht në avancimin e infrastrukturës dhe aftësive të inteligjencës artificiale. Financimi do të shkojë drejt ndërtimit të qendrave të reja të të dhënave dhe programeve të trajnimit për të zhvilluar talentin e AI në vend.

Angazhimi kryesor i investimit u zbulua nga Presidenti i Microsoft Brad Smith në Berlin dhe shënon shpenzimin më të madh të kompanisë në Gjermani në katër dekada. Premtimi i saj vjen pasi Google zbuloi një qendër të re të inteligjencës artificiale me bazë në Paris dhe një iniciativë prej 25 milionë eurosh në mbarë Evropën. Ndërsa të dy gjigantët amerikanë të teknologjisë derdhin më shumë para në rajon, ata ndjekin gjurmët e të tjerëve, si qeveria italiane që akordoi miliona për rikualifikimin dixhital. Rritja e investimeve përkojë gjithashtu me BE-në që po afrohet më shumë me miratimin e rregullores historike të AI për të monitoruar zhvillimin dhe përdorimin e teknologjisë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles