Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 103

Published date:

Fushata presidenciale e Trump tani pranon kriptomonedha për donacione

Më 21 maj, fushata presidenciale e ish-presidentit të SHBA Donald Trump nisi një faqe për mbledhjen e fondeve për të pranuar donacione të kriptomonedhave përmes Coinbase Commerce, duke pranuar Bitcoin, Ethereum, Dogecoin dhe të tjerë me shuma të personalizuara ose të paracaktuara për fushatën. Kjo nënvizon qëndrimin e fortë të Trump për kriptovalutat në krahasim me administratën aktuale të SHBA dhe mund të sinjalizojë një zhvendosje në një peizazh rregullator më të favorshëm nëse Trump kthehet si president. Megjithatë, disa kritikë si Elizabeth Warren e rrëfejnë atë si fuqizim të votuesve për të ndërtuar një ushtri kripto për një fitore elektorale. Sidoqoftë, nevojitet një kuadër rregullator holistik pasi adoptimi i kriptove ka qenë në rritje gjatë viteve të fundit dhe vazhdon të rritet.

Projekti CryptoPunks në pritje nga Yuga Labs në mes të reagimit të komunitetit

Bashkëthemeluesi dhe CEO i Yuga Labs Grey Solana ka njoftuar ndalimin e ndryshimeve në CryptoPunks për shkak të reagimit të kundërt të komunitetit. Ky vendim u iniciua nga zbulimi i Super Punk World, një koleksion i ri NFT që përmban 500 skulptura 3D nga artistja Nina Abney. Qëllimi që Yuga Labs synonte ishte të zgjeronte apelin e CryptoPunks për koleksionistët tradicionalë të artit për pronësi dixhitale. Koleksioni megjithatë u përball me kritika në lidhje me pabarazitë e çmimeve bazuar në gjini dhe ngjyrë. Me planin për të ndërprerë çdo ndryshim të mëtejshëm në koleksionin CryptoPunks, Yuga Labs do të shpërndajë koleksionin e Abney tek mbajtësit e SuperCoolWorld dhe do të mbështesë iniciativat edukative rreth CryptoPunks.

Pompat Ethereum 18% mes shpresave të reja për miratimet e ETF

Ethereum pati një rritje të konsiderueshme prej 18% brenda një periudhe 24 orësh, e nxitur nga spekulimet se ETF-të e spotit Ethereum mund të kenë miratim deri më 23 maj, pavarësisht zhurmës së mëparshme negative. Eric Balchunas, analistët e ETF të Bloomberg vunë në dukje se interesi u rrit në SEC të SHBA duke u kërkuar aplikantëve të përshpejtojnë paraqitjet e tyre 19b-4, duke treguar shanset e miratimit nga 25% në 75%. Vendimi në pritje për aplikimin e VanEck-së për Ethereum ETD më 24 maj shton pritjet edhe pse dosjet 19b-4 duhet të shoqërohen me deklarata të nënshkruara regjistrimi S-1 që ETF-të të lançohen, të cilat mund të zgjasin javë deri në muaj. Ky zhvillim ka shkaktuar një rritje të besimit të investitorëve me kriptovalutat e tjera si Bitcoin, Solana dhe Dogecoin që përjetojnë fitime të dukshme brenda 24 orëve, duke kontribuar në tregun më të gjerë të kriptove, duke tejkaluar vlerën e tregut prej 2.7 trilion dollarësh për herë të parë që nga 11 prilli 2024.

Hakeri i Gala Games kthen argumentet Ethereum pas vjedhjes së tokenit prej 240 milionë dollarësh

Hakeri që shfrytëzoi dhe krijoi 5 miliardë token GALA me vlerë 240 milionë dollarë ka kthyer disa nga fondet e fituara nga shitja e tokeneve GALA në Ethereum duke shkaktuar një rënie prej 20% në çmimin e tokenit GALA. Kjo e shtyu CEO të Gala të përmendte planet për të përdorur ETH të rikuperuar për të blerë dhe djegur tokenat GALA, duke rritur potencialisht çmimin e tyre. Gala Games kanë qenë transparente në lidhje me hakimin dhe kanë shpjeguar se një portofol me akses administrativ ka krijuar tokenat, duke pranuar gabimet e kontrollit të brendshëm. Deri më tani, 4.4 miliardë tokena GALA mbeten të ngrira në portofolin e hakerit, duke iu nënshtruar votimit të komunitetit nëse do t'i digjen dhe heqin nga qarkullimi.

Rrjeti social Web3 Farcaster mblodhi 150 milion dollarë me vetëm 80 mijë përdorues të përditshëm

Farcaster , një protokoll i rrjetit social të blockchain, ka mbledhur 150 milionë dollarë të udhëhequr nga Paradigm, të bashkuar me kriptomën a16z, Haun Ventures, USV, Variant, Standard Crypto dhe shumë të tjerë. Farcaster u themelua nga punonjësit e Coinbase, duke u ofruar zhvilluesve një platformë për të ndërtuar aplikacione mbi të, me Warpcast, një platformë e mediave sociale si Twitter, që është produkti më i popullarizuar. Përdoruesit duhet të paguajnë një tarifë në Ethereum për të ruajtur të dhënat mbi identitetet e përdoruesve të zinxhirit për verifikim që është një koncept i ri për përdoruesit e web2. Edhe pse mbledhja e fondeve ra në 68% nga viti në vit në 2023, Farcaster ka mbledhur një sasi të konsiderueshme fondesh me vetëm 80,000 përdorues aktivë ditorë, një krahasim i vogël me platformat e tjera të mediave sociale të decentralizuara si Bluesky me 5.6 milionë përdorues aktivë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles