Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 24

Published date:

Nga votimi për propozimin e Cosmos 2.0 deri tek Rrjeti Lightning duke ndërmarrë hapin e parë për të sjellë asete të reja në rrjetin Bitcoin dhe Japonia që planifikon të prezantojë Rregullën e Udhëtimit, kënaquni duke lexuar edicionin e 24-të të Biteve Javore të Blockchain të ProBit Global.

ATOM i Cosmos merr një rol të ri ndërsa rrjeti voton për vizionin e ri

Drafti i letrës së bardhë Cosmos Hub 2.0 u prezantua zyrtarisht në forumin e qeverisjes së rrjetit javën e kaluar. Ekipi propozon dokumentin e tij të ri të vizionit që të jetë një homolog i dokumentit të vitit 2017 me fokus në zinxhirët e lidhur me IBC.

Vitin e kaluar, Cosmos mundësoi transferimet e Komunikimit Ndër-Blockchain (IBC) për blockchain sovran për të shkëmbyer asete dixhitale (tokenet) dhe të dhëna. Propozimi shënon fillimin e Cosmos Hub si një platformë shërbimi infrastrukture. Ai gjithashtu sjell "një rol të rinovuar" për ATOM, i cili ka parë kohët e fundit tregtimin e çmimeve, si kolateral i preferuar brenda rrjetit.

votat e qeverisjes , anëtarët e komunitetit duhet të zgjedhin opsionet e votimit të një 'PO' për të miratuar ratifikimin e letrës së bardhë të propozuar ose 'JO' për të mos miratuar. Ekziston gjithashtu një 'JO ME VETO' për të treguar jorelevancën e tij ose që shihet si shkelje e rregullave të angazhimit të rrjetit. Opsioni 'ABSTAIN' është për ata që refuzojnë zyrtarisht të votojnë ose pro ose kundër propozimit.

Markat e reja globale tregojnë interes për NFT-të

Si pjesë e përgatitjeve të tij për lançimin e produkteve globale NFT, Walt Disney javën e kaluar filloi të kërkojë një Këshilltar Kryesor. Mbajtësi i postit do të ndihmonte ndërmarrjen ndërkombëtare të argëtimit dhe mediave familjare të menaxhojë transaksionet që përfshijnë teknologji në zhvillim si blockchain, metaverse, DeFi dhe NFT. Gjithashtu duke zhytur gishtat e saj në ujërat NFT është një nga kompanitë më të mëdha muzikore në botë, Warner Music Group. WMG javën e kaluar njoftoi një bashkëpunim me tregun lider në botë peer-to-peer për NFT-të, OpenSea, "për të ndërtuar dhe zgjeruar" komunitetet e fansave të disa prej artistëve të saj të regjistrimit në hapësirën Web3. Ideja, thotë ai, është të prezantohen "komunitetet ekzistuese të fansave me forma të reja lidhjeje dhe krijimtarie të mundësuara nga NFT". Etiketa diskografike amerikane menaxhon disa nga artistët kryesorë në botë duke përfshirë Ed Sheeran, Phil Collins, Bruno Mars dhe Beyonce.

Ka gjithashtu raporte se Apple, një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë në botë, ka filluar të vendosë aplikacione dhe lojëra NFT në App Store.

Meta bëri një përditësim javën e kaluar për të thënë se tani i lejon të gjithë në Facebook dhe Instagram në SHBA të lidhin kuletat e tyre dhe të ndajnë NFT-të e tyre. Gjithashtu, të gjithë në 100 vendet ku koleksionet dixhitale janë të disponueshme në Instagram mund të kenë akses në këtë veçori.

SEC akuzon projektin e kriptos për lëshime të paligjshme ajrore, programin e shpërblimeve ndërsa Nexo merr padi në të gjithë SHBA

Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) javën e kaluar ngriti akuza kundër Hidrogjenit dhe një firme të vetë-përshkruar "tregtare", Moonwalkers Trading, për gjoja drejtimin e ofertave të paregjistruara si airdrops, programet e shpërblimeve dhe shitjet e letrave me vlerë të aseteve kripto. SEC pretendoi se të pandehurit manipuluan vëllimin e tregtimit dhe çmimin e atyre letrave me vlerë për të dhënë më shumë se 2 milion dollarë. Të pandehurit akuzohen për shkelje të dispozitave të regjistrimit, kundër mashtrimit dhe manipulimit të tregut të ligjeve të letrave me vlerë. Është interesante të theksohet se organi rregullator ka punuar me rregullatorët në Ishujt Kajman, Afrikën e Jugut, Norvegji dhe Singapor gjatë hetimit të tij.

Akuzat vijnë pasi një huadhënës kryesor i kriptove, Nexo, merr një urdhër për ndërprerjen e llogarive të tij me interes kripto nga Departamenti i Mbrojtjes Financiare dhe Inovacionit të Kalifornisë , si dhe nga shteti i Vermontit . Nexo kishte gjithashtu një padi kundër tij nga Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut për gjoja shitjen e letrave me vlerë të paregjistruara në shtet. Disa raporte thonë se shtete të tjera amerikane po ndjekin veprime të ngjashme kundër Nexo.

Lightning Network në hapin e parë për të sjellë asete si stabilcoins në Bitcoin

Diçka e rëndësishme ndodhi në kampin Lightning Network (LN) javën e kaluar. Ekipi i tij njoftoi lëshimin alfa të demonit Taro për zhvilluesit që të jenë në gjendje të krijojnë, dërgojnë dhe marrin asete në blockchain Bitcoin. Për përdorim të rrjetit testues, Taro do të lejojë emetimin e aktiveve si monedhat e qëndrueshme në rrjetin Bitcoin si dhe do t'i lejojë përdoruesit të bëjnë transaksione me ato aktive duke përdorur LN kur të zbatohen plotësisht. Publikimi shënon hapin e parë drejt "bitcoinizimit të dollarit", thuhet në një deklaratë nga ekipi.

MicroStrategy, kompania me zotërimet më të mëdha të Bitcoin, u reklamua për një Inxhinier Softuerësh Bitcoin Lightning në të njëjtën javë. Mbajtësi i punës pritet të ndërtojë një platformë SaaS të bazuar në LN që do t'u sigurojë ndërmarrjeve zgjidhje për të mundësuar raste të reja të përdorimit të tregtisë elektronike.

Ish-kryeministri i Singaporit i bashkohet projektit të kriptove si këshilltar

Firma e teknologjisë blockchain me seli në Singapor, ChainUp Group, njoftoi javën e kaluar se punësoi ish-kryeministrin e Singaporit Goh Chok Tong si një këshilltar special. Kompania ofron një sërë zgjidhjesh për shkëmbimet e aseteve dixhitale, platformat tregtare NFT, kuletat, likuiditetin, etj. Si kryeministër i Singaporit midis 1990 dhe 2004, dhe më vonë Kryetar i Autoritetit Monetar të Singaporit nga gushti 2004 deri në maj 2011, rekrutimi i Goh është disi me fuqi të lartë. Jo vetëm për ChainUp e cila ka bërë zgjerim në shërbimet e rregulluara të menaxhimit të pasurisë dhe aseteve, por për hapësirën e kriptove në Singapor dhe më gjerë.

Kazakistani, Rusia hartojnë ligje për minierat e kriptove

Presidenti Kassym-Jomart Tokayev i Kazakistanit javën e kaluar zbuloi në Forumin Ndërkombëtar të Teknologjisë Digital Bridge 2022 se vendi i tij është "gati të shkojë më tej" me legalizimin e kriptomonedhave nëse mund të vërtetohet rëndësia dhe siguria e tyre. Sipas InformBuro , një projekt pilot i konvertimit të kriptomonedhave u lançua midis bankave të Kazakistanit dhe shkëmbimeve të kriptove brenda Qendrës Financiare Ndërkombëtare të Astanës (AIFC). Nëse është i suksesshëm, presidenti Tokayev vë në dukje se projekti pilot special, i cili do të jetë në modalitet testimi deri në fund të vitit 2022, do të marrë njohje të plotë ligjore. Një raport tjetër thotë se vendi ka formuluar projektligjin e parë që mund të shohë të bëhet miniera e Bitcoin ndërsa qarkullimi i kriptomonedhave dhe transaksionet e tjera të lidhura kryhen vetëm brenda AIFC.

Në një zhvillim të ngjashëm, RBC raporton se Rusia ka rënë dakord për një projektligj që do të lejojë minierat e kriptove vetëm në rajonet e pasura me energji - ato me hidrocentrale dhe termocentrale bërthamore - ndërsa është e ndaluar në zonat me mungesë energjie.

Japonia planifikon të zbatojë Rregullin e Udhëtimit në vitin 2023

Qeveria japoneze po planifikon një lëvizje që synon të gjurmojë transferimet e parave nga njerëz të përfshirë në aktivitete të paligjshme, veçanërisht me përdorimin e kriptomonedhave. Për të parandaluar pastrimin e parave, Japonia dëshiron të prezantojë rregullat e dërgesave në 2023, të cilat do të kërkojnë ndarjen e informacionit të klientit midis operatorëve të shkëmbimit. Është përgatitur një projekt-ligj për të shtuar kriptovalutat në rregullat e transferimit të parave, i njohur si Rregulli i Udhëtimit, i cili u rekomandua nga Task Forca e Veprimit Financiar (FATF) në 2019. Rregulli i Udhëtimit kërkon Ofruesit e Shërbimeve Virtuale të Aseteve si shkëmbimet, bankat, tavolinat OTC , kuletat dhe institucione të tjera financiare, për të ndarë informacione personale të identifikueshme (PII) në lidhje me marrësin dhe marrësin për transaksionet e kriptomonedhave mbi 1000 USD/EUR globalisht.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles