Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 8

Published date:

ProBit Global për të hequr qafe përmirësimin e transaksioneve konfidenciale MWEB të Litecoin

Javën e kaluar, disa shkëmbime koreane ndërprenë mbështetjen për Litecoin (LTC) pas një heqjeje unanime nga listimi pasi kriptomonedha aktivizoi përmirësimin e veçorisë së privatësisë Mimblewimble Extension Block (MWEB) në rrjetin e saj.

ProBit Global ka mbajtur një qëndrim të ngjashëm dhe nuk do të mbështesë depozitat LTC duke përdorur MWEB, kështu që ju lutemi kini parasysh kur dërgoni LTC tuaj në bursë. Mosmarrëveshja kundër MWEB është funksioni i tij i transaksionit anonim, i cili çon në një pamundësi për të verifikuar adresën e dërguesit që çon në një humbje të mundshme të fondeve.

Profilet e platformës kripto Një blerës tipik afrikan i kriptove

Një platformë e madhe e kriptove ka dalë në javën e kaluar me atë që e konsideron si profilin e një blerësi tipik të kriptove në Afrikë. Luno, duke pasur parasysh të dhënat e tij që sugjerojnë se interesi i afrikanëve për kriptomat po rritet, thotë se blerësi mesatar i kriptove afrikan ka shumë të ngjarë të jetë një mashkull që shpenzon rreth 20 dollarë amerikanë për blerjen e tij të parë në HODL për afërsisht nëntë muaj.

Ai citon blerjen dhe shitjen e Bitcoin, Ethereum dhe XRP si më të zakonshmet në mesin e blerësve në Afrikë , ndërsa më pas tërhiqet në monedhën e qëndrueshme USDC - e renditur si më pak e popullarizuar në platformën e saj - gjatë një rënieje për të mbrojtur kundër paqëndrueshmërisë së tregut.

Ndërkohë, bankierët qendrorë kenianë dhe nigerianë përsëritën gjatë një ngjarjeje virtuale se kriptomat paraqesin rreziqe për stabilitetin financiar dhe shtynë monedhat dixhitale të bankës qendrore si opsionin më të mirë për të adresuar çështje si përfshirja financiare.

Organi Rregullator i Singaporit për të testuar Tokenizimin, DeFi

Në një lëvizje të guximshme, rregullatori financiar i Singaporit njoftoi fillimin e një nisme që do të eksplorojë përfitimet e tokenizimit të aseteve nën mbikëqyrjen e tij.

I quajtur Project Guardian, Autoriteti Monetar i Singaporit (MAS) dëshiron të testojë nëse mbikëqyrja e tij mund të menaxhojë me sukses procesin e tokenizimit të aseteve të ndryshme financiare duke përdorur kontrata inteligjente dhe DeFi së bashku me rreziqet e tij për stabilitetin dhe integritetin financiar.

Projekti u autorizua në Samitin Asia Tech X të Singaporit, ku zëvendëskryeministri i vendit, Heng Swee Keat pranoi rrezikun e lartë të kriptomonedhave, siç dëshmohet nga humbjet e shkaktuara në rrënimin e Terra UST, ndërsa njëkohësisht pranoi potencialin e tij për të transformuar të ardhmen e financave.

MAS po bashkëpunon me lojtarë të industrisë si DBS Bank Ltd., JP Morgan dhe Marketnode në pilotimin e tij të parë nën Project Guardian në pritje të miratimit rregullator për të eksploruar tregjet e parave të bazuara në DeFi që do të funksionojnë si një shërbim i lejuar ala Aave Arc.

Aktivitetet e paligjshme të kriptove bien në vitin 2021 në mes të rritjes së tregut

Raporti i fundit i CipherTrace për krimin kriptomonedhë dhe kundër pastrimit të parave (CAML) thekson se krahasuar me vlerën shumë më të madhe të dollarit të viteve të mëparshme, aktiviteti i paligjshëm i kriptomonedhës vazhdon të përfaqësojë një përqindje gjithnjë në tkurrje që nga viti 2021.

Kishte rritje të jashtëzakonshme në hapësirën e kriptove në 2021 – nga afërsisht 135 miliardë dollarë më 1 janar 2019, në rreth 2.1 trilion dollarë më 31 mars 2022 (+ 1,456%) – dhe solli me vete një rritje të pashmangshme të aktiviteteve të paligjshme, blockchain deklaron firma analitike.

CipherTrace vlerëson se vetëm midis 0.10% dhe 0.15% e aktivitetit të përgjithshëm të kriptomonedhës është kategorizuar si aktivitet i paligjshëm në vitin 2021, një rënie nga 0.62% në 0.65% e shfaqur në 2020. Firma vëren në raportin e saj se hakimet e lidhura me DeFi-në pothuajse 20 një sulm i raportuar në javë dhe tërheqje qilimi - mashtrimi i daljes në të cilin një projekt braktiset plotësisht - në gati 40% të mashtrimit DeFi në 2021.

Raporti përfundon me pritshmëritë e tendencës për të vazhduar në 2022 me shpresën se legjislacioni dhe zbatimi i qeverisë do të vendosin një masë kontrolli për të drejtuar hapësirën dhe për të parandaluar një kolaps të plotë në një Perëndim të Egër të ditëve moderne.

Bomba e Vështirësisë Ethereum u vonua përsëri

Zhvilluesit e Ethereum kanë bërë të ditur se po vonojnë bombën e vështirësisë së rrjetit edhe një herë pas një takimi javën e kaluar. Një EIP i hartuar nga disa prej zhvilluesve kërkon shtyrjen me 700,000 blloqe të tjera deri në mesin e shtatorit 2022.

Bomba është një veçori kyçe e përmirësimit të pezulluar të Ethereum-it The Merge që do të kalojë rrjetin në një mekanizëm Provimi i Stake (PoS). Është një mekanizëm i ngadalësimit të blockchain që redukton shpejtësinë e minierave të bllokut dhe do të dekurajojë minierat pas kalimit në PoS. Ndërsa vështirësia rritet, kjo çon në një rënie të përfitimit për minatorët e mundshëm.

Ndërsa është thelbësore në ndërtimin e përmirësimit të Merge, bomba e vështirësisë është një ngjarje krejtësisht e pavarur dhe tashmë është vonuar pesë herë më parë . Pa asnjë datë të konfirmuar ende për The Merge, kthimi i bombës ka të ngjarë të tregojë se zhvilluesit po shikojnë në shtator ose më vonë për tranzicionin pas suksesit të Ropsten .

FMN paraqet Krahasimin e Përdorimit të Energjisë për CBDC, PoW Cryptos

Një dokument i parë në llojin e tij nga Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) që krahasoi përdorimin e energjisë për sistemet kryesore të pagesave ka hedhur dritë mbi përfitimet që mund të kenë monedhat dixhitale të bankave qendrore (CBDC) mbi aktivet kripto.

Studimi tregon se bazuar në projektimin e rrjetit mbështetës DLT, nevojat për energji të aseteve duke përdorur një konsensus të provës së punës (PoW), si Bitcoin, mund të jenë shumë intensive. Ndërsa, rrjetet pa leje të PoW vlerësohen të jenë më efikase në energji sesa qendrat aktuale të përpunimit të kartave të kreditit të cilat mbështeten në sisteme joefikase të trashëgimisë.

Ai mat konsumin vjetor të energjisë elektrike të rrjetit Bitcoin në rreth 144 terawat-orë (TWh) në vit, ose afërsisht 0.6% e konsumit të përgjithshëm global të energjisë elektrike që nga 25 prilli 2022. Nga ana tjetër, sistemi global i pagesave duke përfshirë të gjitha kartat e kreditit dhe paratë e gatshme në botë përdorin rreth 47.3 TWh (ose rreth 0.2% të konsumit total global).

FMN-ja parashtron se CBDC-të mund të dizajnohen për të përdorur infrastruktura që janë më pak intensive energjie sesa sistemi aktual i pagesave, ndërsa CBDC-të e bazuara në rrjetet e lejuara jo-PoW mund të optimizojnë më tej përdorimin e energjisë bazuar në numrin total dhe vendndodhjen e nyjeve të tyre.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles