Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 73

Published date:

Hong Kongu shtrëngon firmat e paligjshme të kriptove pas JPEX Fallout

Autoritetet e Hong Kongut arrestuan 6 persona të lidhur me shkëmbimin e kriptove JPEX pas mbi 1,400 ankesave për mashtrim dhe fonde të ngrira. Policia arrestoi influencues si Joseph Lam , duke sekuestruar asete duke përfshirë sende luksoze dhe kripto me vlerë rreth 128 milionë dollarë.

JPEX operoi pa leje në Hong Kong, duke u mbështetur në promovimet mashtruese nga ndikuesit e mediave sociale, sipas Komisionit të Letrave me Vlerë dhe të Ardhmeve të qytetit. Pas paralajmërimit të mbikëqyrësit, JPEX rriti tarifat e tërheqjes në 1000 dollarë mes çështjeve të likuiditetit që fajësohen palët e treta. Si përgjigje, Hong Kongu synon të forcojë mbikëqyrjen e kriptove, duke u kujtuar investitorëve që të përdorin vetëm platforma të licencuara. Rasti ekspozoi dobësitë ndërsa Hong Kongu përpiqet të bëhet një qendër kriptosh. Por tregoi gjithashtu se rregullatorët do të godasin operacionet e paligjshme. JPEX pretendoi se faktorët e jashtëm shkaktuan ndalimin e tregtimit të saj pasi u shfaqën akuzat për mashtrim. Debakli ka minuar besimin, megjithatë, me rreth 8,000 njerëz të prekur dhe 100 milionë dollarë humbje.


CoinEx rinis me kujdes depozitat dhe tërheqjet pas hakimit

Shkëmbyesi i kriptomonedhave CoinEx po rifillon depozitat dhe tërheqjet pasi një hak prej 70 milionë dollarësh komprometoi çelësat e tij privatë të portofolit të nxehtë. CoinEx rindërtoi sistemin e tij të portofolit dhe do të lejojë transaksione për monedha të zgjedhura si BTC dhe ETH duke filluar nga 21 shtatori.

Shkëmbimi paralajmëroi përdoruesit të mos depozitonin në adresat e vjetra, pasi fondet do të humbnin. CoinEx tha se zbatoi një politikë rezervë 100% të aseteve për të mbrojtur përdoruesit pas shkeljes, të cilën firma e sigurisë Elliptic e lidhi me hakerat e Koresë së Veriut. CoinEx pohoi se asetet e përdoruesve nuk u prekën nga hakimi. Fondacioni i bursës do të mbulonte çdo humbje. CoinEx po rikthen gradualisht shërbimin e plotë në qindra kriptovaluta pas vendosjes së masave të përmirësuara të sigurisë.

PayPal mundëson blerjet PYUSD në Venmo, synon ndërveprueshmërinë e portofolit

PayPal ka nxjerrë në qarkullim monedhën e tij të qëndrueshme PYUSD në aplikacionin Venmo, duke u mundësuar përdoruesve të blejnë dhe transferojnë tokenin e bazuar në Ethereum. PYUSD tani është i aksesueshëm për përdoruesit e përzgjedhur të Venmo, me një nisje të plotë që do të vijë në javët e ardhshme.

PYUSD është një monedhë stabile e lidhur me dollarë, e mbështetur nga ekuivalentët e parave të gatshme dhe thesaret afatshkurtra. Ai u lançua në shkëmbime muajin e kaluar, por tani po zgjerohet në platformën e pagesave të Venmo. Përdoruesit mund të blejnë PYUSD brenda Venmo dhe t'i transferojnë përdoruesit e tjerë ose kuletat e PayPal pa tarifa. PayPal e shpalli këtë si hera e parë që transferimet e monedhave të qëndrueshme mund të ndodhin në shkallë pa kosto. Sidoqoftë, tarifat aplikohen për dërgimin në kuletat e jashtme. PYUSD aktualisht ka një kapak tregu rreth 44 milionë dollarë, i zbehur nga monedhat kryesore të qëndrueshme. Lëvizja përputhet me qëllimet e PayPal për ta bërë PYUSD pjesë të infrastrukturës kryesore të pagesave, duke bërë që avokatët e kriptove të sugjerojnë se mund të jetë një hap drejt adoptimit më të madh të monedhave të qëndrueshme.

Republikanët avancon projekt-ligjin anti-CBDC në Dhomë, e ardhmja e pasigurt në Senat

Komiteti i Shërbimeve Financiare të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së avancoi një projekt-ligj për të bllokuar zhvillimin e një monedhe dixhitale të bankës qendrore nga Rezerva Federale. Legjislacioni do të ndalonte programet pilot të CBDC dhe do të kërkonte miratimin e qartë të Kongresit për çdo përparim të dollarit dixhital.

Republikanët udhëhoqën nismën, duke argumentuar se një CBDC mund të mundësojë mbikëqyrjen e qeverisë së transaksioneve të qytetarëve. Projektligji synon të sigurojë që politika e monedhës dixhitale të reflektojë privatësinë dhe tregjet e lira. E ardhmja e saj është e pasigurt në Senatin e kontrolluar nga demokratët. Lëvizja vjen pavarësisht mungesës së një propozimi aktual të CBDC, me Fed ende duke hulumtuar opsionet. Por kjo sinjalizon kundërshtimin republikan ndaj ambicieve të perceptuara të administratës së Bidenit për monedhën dixhitale. Demokratët i akuzuan ata për një qëndrim kundër inovacionit që mund të minojë statusin e dollarit.

Megjithëse i paprecedentë, projektligji i Dhomës së Përfaqësuesve përballet me dyshime në Komitetin Bankar të Senatit. Kalimi i tij do të pengonte Fed-in të lëshonte ose të hulumtonte CBDC me pakicë pa mandatin e Kongresit. Mbështetësit thonë se mbron privatësinë, por kritikët pretendojnë se e mban SHBA-në prapa në adoptimin e monedhës dixhitale.

Policia e Singaporit rrit përpjekjet në hetimin e pastrimit të parave prej 1.76 miliardë dollarësh

Autoritetet e Singaporit kanë përditësuar vlerën totale të aseteve të sekuestruara në goditjen më të madhe të pastrimit të parave në vend në 2.4 miliardë dollarë, më shumë se sa ishte raportuar fillimisht. Policia tha se konfiskimet e reja përfshinin mbi 76 milionë S$ në para, 68 shufra ari, më shumë se 38 milionë S$ në kriptovaluta dhe mbi 110 prona dhe 62 automjete me vlerë më shumë se 1.2 miliardë dollarë.

Muajin e kaluar u arrestuan 10 qytetarë kinezë dhe u sekuestruan asete fillestare prej 1 miliard dollarësh, përfshirë 23 milion dollarë para, shtëpi luksoze, automjete dhe llogari bankare zvicerane. Shuma u rishikua më vonë në 1.8 miliardë dollarë. Detajet për konfiskimet e reja nuk janë bërë të ditura. Shumat e mëdha tregojnë për shkallën e aktivitetit të paligjshëm që dëmton reputacionin e Singaporit si një qendër financiare me krim të ulët, duke ngritur kontrollin e vazhdueshëm nga autoritetet që synojnë të frenojnë shfrytëzimin për pastrim parash.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles