Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 85

Published date:

Messari emëron CEO dhe Senatorin e BlackRock Warren mes influencuesve kryesorë të kriptove të vitit 2024

Firma kërkimore Messari ka publikuar listën e saj të individëve që pritet të kenë ndikime të rëndësishme në industrinë e kriptomonedhave në vitin 2024. Raporti tregon për debate të vazhdueshme rreth rregullores dhe politikës së aseteve dixhitale, teksa figurat kryesore të kriptove përballen me politikanët. CEO i BlackRock, Larry Fink dhe Cathie Wood i Ark Invest shihen si thelbësore në përcaktimin nëse SEC miraton aplikacionet e Bitcoin ETF.

Senatorja Elizabeth Warren parashikohet të përplaset me grupet e avokimit si Shoqata Blockchain, e udhëhequr nga Kristin Smith. Ndërkohë, financat e decentralizuara parashikohen të përjetojnë risi nga ekipet në Solana si dhe përparim të vazhdueshëm nga MakerDAO. Messari gjithashtu identifikon figura publike si Elon Musk, Vivek Ramaswamy dhe Tucker Carlson si mbështetës të diskutimeve më pak kufizuese rreth aseteve dixhitale.


Ekspertët ligjorë kinezë flasin Bitcoin, monedhat e qëndrueshme si rrugë për aktivitete të paligjshme

Një gazetë shtetërore kineze ka bërë thirrje për një goditje ndaj përdorimit të kriptomonedhave për korrupsion në një editorial të fundit. Legal Daily, botuar nga Komisioni Qendror i Çështjeve Politike dhe Juridike të CCP, citoi komente nga disa profesorë kinezë të drejtësisë në një takim të Shoqatës së Kërkimit Ligjor dhe Integritetit të Kinës. Akademikë si Zhao Xuejun nga Universiteti Hebei paralajmëruan se asetet dixhitale dhe kartat e dhuratave ofrojnë "kanale të fshehura" për ryshfet pasi ato mund të transportohen lehtësisht jashtë shtetit. Mo Hongxian i Universitetit Wuhan përmendi në mënyrë specifike anonimiteti i Bitcoin mundëson sjellje të paligjshme.

Artikulli u kërkoi autoriteteve të forcojnë mbikëqyrjen e metodave të reja të pagesës dhe të zgjerojnë përkufizimin e veprave penale të ryshfetit. Ai vjen pasi rregullatorët shënuan shenjën e stabilitetit Tether për përdorim të mundshëm në transaksionet e sanksionuara të këmbimit valutor.

Etherscan zgjerohet me blerjen e Solana Block Explorer Solscan

Etherscan, eksploruesi kryesor i bllokut dhe platforma analitike për rrjetin Ethereum, ka blerë Solscan , një eksplorues kryesor i bllokut të dedikuar për blockchain Solana. Sipas njoftimeve, marrëveshja do të shohë ekipet nga të dyja firmat të bashkëpunojnë për bashkimin e shërbimeve të tyre ekzistuese. Etherscan tha se blerja ruan qëllimin e saj për të ofruar qasje neutrale dhe të barabartë në të dhënat e blockchain duke u zgjeruar në rrjete të shumta.

Ai vjen mes rritjes së përdorimit dhe rritjes së çmimeve për kriptomonedhën SOL, me Solana që së fundi ka tejkaluar vëllimet në shkëmbimet e decentralizuara. Njësia e bashkuar planifikon të integrojë veçori shtesë, duke u mbështetur në ekspertizën e Etherscan në ndërtimin e mjeteve analitike miqësore për përdoruesit dhe të dhënat e Solscan-it për njohuritë mbi ekosistemin e lulëzuar Solana. Vëzhguesit e industrisë thonë se partneriteti mund të ndihmojë në adresimin e nevojës në rritje për shërbime të të dhënave ndër-zinxhirore.

Koreja e Jugut konsideron ndalimin e blerjeve të kartave të kreditit kripto

Rregullatori më i lartë financiar i Koresë së Jugut ka propozuar ndalimin e përdorimit të kartave të kreditit për të blerë kriptomonedha. Në një njoftim që detajonte ndryshimet në aktin e financimit të kredisë së vendit, Komisioni i Shërbimeve Financiare përmendi shqetësimet mbi daljet e paligjshme të kapitalit, pastrimin e parave dhe sjelljen spekulative që nxisin vendimin. Rregullatori synon të kufizojë tregtarët e kriptove të Koresë së Jugut nga blerja e aseteve dixhitale në shkëmbimet e huaja përmes masës ndaluese. Nëse miratohet pas një periudhe reagimesh publike që përfundon në shkurt, rregullat mund të hyjnë në fuqi gjatë gjysmës së parë të 2024. Kjo është pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme të autoriteteve të Koresë së Jugut për të frenuar tregtinë spekulative të kriptove dhe për të zbatuar mbikëqyrjen e tregut vendas. Vitin e kaluar, u miratuan rregullore që detyronin përdoruesit e kriptove të tregtojnë përmes llogarive bankare të verifikuara me emra të vërtetë vetëm në platformat vendase.

Cipher Mining blen 16,000 minatorë të rinj Canaan përpara përgjysmimit të Bitcoin

Kompania e minierave të Bitcoin, Cipher Mining, ka njoftuar planet për të blerë mbi 16,700 minatorë të rinj Avalon nga Canaan përpara ngjarjes së përgjysmimit të Bitcoin. Makineritë janë planifikuar për dorëzim dhe instalim në objektet e sipërmarrjes së përbashkët të Cipher në Teksas gjatë tremujorit të dytë të 2023. Kjo do të rrisë hashratin e vetë-minimit të firmës në 8.4 exahashe për sekondë. Cipher caktoi kohën e blerjes për t'i bërë minatorët në internet afër datës së pritur të mesit të prillit, kur shpërblimet e bllokut të Bitcoin janë përgjysmuar.

Kompania beson se zgjerimi e pozicionon atë mirë për fitimet e parë historikisht pas përgjysmimeve të mëparshme. Cipher citoi gjithashtu përvojën e saj të suksesshme të funksionimit të Canaan's Antminers më parë. Marrëveshja pritet të ndihmojë në çimentimin e pozicionit të Cipher si një lojtar kryesor i industrisë që hyn në periudhën e emetimit të reduktuar që zakonisht nxit rritjen e çmimit të BTC.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles