Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 56

Published date:

Mashtruesit shpikin mënyra të reja për të hyrë në kriptomat e përdoruesve

Javën e kaluar, ekipi SlowMist raportoi se mashtruesi që qëndron pas një faqe interneti të rreme të shkëmbimit të HitBTC, thuhet se kishte vjedhur më shumë se 15 milionë dollarë asete dixhitale. Mashtrimi kontrollon nëse një përdorues ka një portofol të lidhur, më pas e kërkon përdoruesin të "Aprovojë" autorizimin për të hyrë në fondet e tij. Ose, me kutinë e nënshkrimit që shfaqet automatikisht, konfigurimi i mashtruesit nxit një përdorues që nuk dyshon të regjistrohet në detajet e tij dhe të shtypë "Konfirmo" që pasuria e tij ETH të vidhet.

Përdoruesit e ProBit Global këshillohen që gjithmonë të kontrollojnë dy herë URL-në ( www.probit.com ) dhe të sigurohen që janë në një sajt të ligjshëm përpara se të paraqesin të dhënat e tyre të hyrjes ose të autorizojnë ndonjë transaksion.


Shtetet e BE-së bien dakord për koordinimin tatimor mbi asetet kripto

Megjithë ndërlikimet rreth pajtueshmërisë tatimore, Këshilli i BE-së javën e kaluar arriti një marrëveshje mbi ndryshimet tatimore, të cilat do të kërkojnë që fushëveprimi i raportimit tatimor të zgjerohet në të gjithë bllokun.

Këshilli përmendi natyrën e decentralizuar të aseteve të kriptove si një faktor që ndikon në pajtueshmërinë nga administratat tatimore në shtetet anëtare të BE-së.

Sipas ministres suedeze për financat, Elisabeth Svantesson, masa është për të forcuar përpjekjet për të mbyllur boshllëqet që mundësojnë shmangien e taksave dhe për të reduktuar rrezikun e përdorimit të tyre për mashtrim tatimor. Kur të zbatohet plotësisht, autoritetet tatimore nga vendet anëtare do të detyrohen të shkëmbejnë informacione të lidhura me kripto, siç ofrohet nga ofruesit e shërbimeve.

Zyrtarët pakistanezë bëjnë thirrje për ndalim të kriptove

Pakistani mund të jetë vendi i ardhshëm që do të tërheqë perden mbi asetet kripto. Sipas mediave lokale javën e kaluar, qeveria pakistaneze po planifikon të ndalojë të gjitha shërbimet e lidhura me kriptografinë në vendin e tyre.

Megjithëse veprimet e fundit sugjerojnë se Kina mund të jetë duke u ngrohur ndaj adoptimit të kriptove, raportet nga zyrtarët e qeverisë pakistaneze sugjerojnë se propozimet e tyre janë të lidhura me ndalimin e gjatë të Kinës për aktivitetet e lidhura me kriptomat. Ata gjithashtu kërkuan që ata që punojnë në hapësirën e kriptove të vendit të ndëshkohen pasi të jetë hartuar legjislacioni formal.

Ndërkohë, Pakistani po punon gjithashtu për vendosjen e një takse mbi vlerën e kapitalit mbi asetet vendase dhe të huaja në një përpjekje për të tërhequr në rrjetin tatimor fitues të lartë ose ata me pasuri.

Pavarësisht kushteve të tregut, prodhuesit e minatorëve nxjerrin produkte të reja

Whatsminer prezantoi javën e kaluar tre makina të reja të minierave të Bitcoin: hidro-ftohësin M53S++ i cili ofron një hashrat prej 320 TH/s dhe funksionon me një efikasitet energjie prej 22J/T. M50S++ përfshin teknologjinë e ftohjes së ajrit dhe jep një shkallë hash prej 150 TH/s ndërsa M56S++ përdor ftohjen e zhytjes dhe siguron një shkallë hash prej 230 TH/s. Në të njëjtën javë, rivali, Bitmain, njoftoi lëshimin e planifikuar të makinës së parë të minierave Kaspa KS3 të Antminer, me tregues të performancës prej 8.3T, konsumin e energjisë 3188W dhe një vlerësim të efikasitetit të energjisë prej 0.38 J/G. Këto lëshime vijnë në vazhdën e kushteve depresive të tregut, me çmimet e BTC që kanë rënë mesatarisht me pothuajse 9% gjatë muajit të kaluar.

Akuza të reja kundër SBF

Në një kthesë të re, Axios raportoi javën e kaluar se FTX dhe njësia e saj tregtare simotra Alameda Research kanë ngritur një padi kundër ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried (SBF) dhe dy ish-ekzekutivë të tjerë lidhur me blerjen e vitit të kaluar të pastrimit të aksioneve. kompani Embed. Ata pretendojnë se drejtuesit ishin në dijeni të falimentimit të Alameda-s dhe përdornin ende fondet e klientëve nga FTX për të financuar blerjen prej 250 milionë dollarësh në shtator 2022. Paditësit duan të rikuperojnë fondet nga aksionerët e mëparshëm të Embed, duke përfshirë themeluesin dhe CEO të kompanisë Michael Giles, të cilin raportet thonë se personalisht fitoi 157 milionë dollarë nga blerja. Sugjerohet që padia mund të jetë e para nga disa veprime ligjore që do të vijnë.

Hong Kongu lëshon pilotin e-HKD CBDC

Autoriteti Monetar i Hong Kongut (HKMA) javën e kaluar nisi Programin e tij Pilot e-HKD , së bashku me 16 firma të përzgjedhura nga sektorët financiarë, të pagesave dhe teknologjisë. Programi synon të eksplorojë rastet e përdorimit të mundshëm për monedhën dixhitale të bankës qendrore të shitjes me pakicë (CBDC) pasi fokusohet në gjashtë kategori, duke përfshirë metoda të ndryshme pagese, depozitat e tokenizuara dhe shlyerjen e aktiveve të tokenizuara. HKMA planifikon të kryejë raunde të shumta pilotash dhe të bashkëpunojë ngushtë me palët e interesuara për të shqyrtuar çështjet e zbatimit dhe të projektimit. Rezultatet dhe njohuritë e marra nga çdo pilot do të informojnë qasjen e HKMA-së për zbatimin e mundshëm të e-HKD. Firmat e përzgjedhura kishin paraqitur më herët rastet e tyre të propozuara të përdorimit, ndërsa HKMA synon të krijojë një grup ekspertësh të CBDC për të kontribuar në njohuri mbi politikat kryesore dhe çështjet teknike që lidhen me kërkimin e CBDC.

Lightning Bitcoin merr një përmirësim për transaksione më të shpejta dhe me kosto efektive

Lightning Labs, zhvilluesi i Rrjetit Bitcoin Lightning, javën e kaluar njoftoi lëshimin e Taproot Assets v0.2, i cili u jep zhvilluesve akses në funksionet thelbësore për lëshimin, dërgimin, marrjen dhe eksplorimin e aseteve në blockchain Bitcoin. Gjithashtu i lejon përdoruesit të integrojnë asetet e tyre në Rrjetin Lightning për transaksione të menjëhershme, me volum të lartë dhe me tarifë të ulët.

Aktualisht i disponueshëm në testnet, mbështetja kryesore e rrjetit do të zbatohet në të ardhmen e afërt. Ka kaluar një vit që kur u prezantua draft specifikimi i Taproot Assets . Publikimi i ri pritet të plotësojë përpjekjet për të revolucionarizuar dollarin dhe për të mundësuar funksionalitetin me shumë asete në Rrjetin Lightning.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles