Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 55

Published date:

Irani ringjall propozimin për përdorimin e kriptove për importe

E mbani mend kur Irani njoftoi se Bitcoin do të pranohej si një mjet për të paguar për importimin e artikujve si automjete në vend të monedhave fiat si dollari amerikan ose euro? Epo, raportet e mediave lokale sugjerojnë javën e kaluar se plani kishte disa vonesa dhe për këtë arsye nuk mund të zbatohej në vjeshtën e vitit 2022 pasi vendi vendosi porosinë e parë zyrtare të importit në kriptomonedhë. Tani, me lejen e Bankës Qendrore të Iranit, është lançuar një platformë e dedikuar për bizneset lokale për të transferuar kriptovaluta për qëllime të vendbanimeve ndërkufitare.  


Kriptoja shfaqet e spikatur në rastet e rrëmbimit

Një menaxher i portofolit të kriptove nga një kompani në Dubai është rrëmbyer javën e kaluar gjatë pushimeve të tij në Malaga, sipas mediave spanjolle . Rrëmbyesit kërkuan një shpërblim prej 1 milion euro, por më vonë u kapën nga policia pasi viktima arriti të kapte në mënyrë diskrete dhe të shpërndante një foto që zbulonte vendndodhjen e tij.

Në një rast tjetër rrëmbimi të lidhur me kripto, një gjykatë vietnameze në Ho Chi Minh City më 10 maj gjykoi një bandë që përbëhej nga 16 anëtarë, duke përfshirë dy policë lokalë, të cilët u akuzuan për komplotimin e një aksidenti automobilistik për të vjedhur kriptomonedha. Organizatori i bandës dyshohet se ka përgjuar humbjet financiare të viktimës pasi ka investuar 1000 BTC në një tregti. Ai dhe familja e tij u rrëmbyen më vonë, pasi banda vodhi rreth 1.5 milion dollarë kripto në grabitje.

IRS dënon pretendimet 44 miliardë dollarë në FTX, Filialet

Shkëmbimi i falimentuar i kriptove FTX dhe themeluesi i tij i turpëruar, Sam Bankman-Fried, nuk ka të ngjarë të jenë të hapur së shpejti. Javën e kaluar, Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme të SHBA (IRS) paraqiti pretendime në vlerë prej rreth 44 miliardë dollarësh kundër pasurisë së FTX dhe subjekteve të lidhura me të. Këto përfshijnë pretendime 20.4 miliardë dhe 7.9 miliardë dollarë kundër Alameda Research LLC, si dhe dy pretendime të tjera që arrijnë në 9.5 miliardë dollarë kundër Alameda Research Holdings.

Ish-punonjësi i Coinbase merr kohë me burg për tregtimin e brendshëm

Ishan Wahi, një ish-menaxher i produkteve të shkëmbimit të Coinbase, u dënua javën e kaluar me dy vjet burg për pjesën e tij në një rast tregtimi të brendshëm, raportoi Reuters .

Ishan Wahi është vëllai i Nikhil Wahi i cili u dënua me 10 muaj burg për përdorimin e informacionit të keqpërdorur në lidhje me listimet e aseteve kripto në Coinbase për të bërë fitime të paligjshme në një rast që u përshkrua si i pari për një të pandehur që pranoi fajin në një rast tregtimi të brendshëm . që përfshin tregjet e kriptomonedhave (shih ProBit Bits Vol. 22 për më shumë).

Vendimi i Wahi erdhi pasi një gjykatë marokene la në fuqi një dënim të vitit 2021 të një francezi për "mashtrim" dhe "përdorim të paligjshëm të kriptomonedhave" pasi përdori Bitcoin për të blerë një makinë luksoze dhe u dënua me 18 muaj burg.

Do Kwon pranon deklarimin e pafajshëm, merr dorëzani

Do Kwon i TerraForm Labs javën e kaluar u deklarua i pafajshëm për akuzën e përdorimit të dokumenteve të falsifikuara të udhëtimit në një gjykatë në Mal të Zi. Seanca e radhës është caktuar për në 16 qershor. Mediat lokale raportuan se gjykata pranoi kushtin prej 436,000 dollarësh për Kwon dhe Hon Chand Jun u liruan pasi paguan shumën e kushtit. Kwon dhe Jun u kapën në mars për përdorimin e dokumenteve të falsifikuara të udhëtimit nga Kosta Rika ndërsa hipnin në një fluturim për në Dubai. Në Mal të Zi, përdorimi i dokumenteve të falsifikuara mbart një dënim të mundshëm deri në pesë vjet burg, sipas ligjit të vendit.

Banka Qendrore Irlandeze i klasifikon aktivet kripto në dy

Për të sjellë pak qartësi në përpjekjet e saj për mbrojtjen e rrezikut të kriptove në Irlandë, guvernatori i bankës qendrore të vendit, Gabriel Makhlouf, tregoi javën e kaluar planin e tyre për të kategorizuar asetet e kriptove në ato që janë 'të mbështetura' dhe 'të pambështetura'. Për të bërë dallimin mes tyre, Makhlouf vëren se ato janë "të hapura ndaj potencialit të 'kriptove të mbështetura'", të cilat përfshijnë Tokenet Elektronike të Parave (EMT) dhe Tokenat e Referencës së Aseteve (ARTs) nën MiCA. Për 'kripto-n e pambështetur' (si dhe kripto-n me mbështetje të dobët ose jo të besueshme), ai sugjeron që përfitimet e tyre të pretenduara "duhen trajtuar me një dozë të madhe skepticizmi" dhe ta krahasojnë blerjen e tyre me një biletë llotarie që mund të sjellë një fitore ose jo. Diku tjetër në BE, kreu i qeverisë së Lihtenshtajnit, Daniel Risch, zbuloi javën e kaluar se Bitcoin mund të bëhet një mjet pagese në vendin e tyre në të ardhmen. Ai vë në dukje se ata gjithashtu mund të pranojnë depozita në Bitcoin.  

Hong Kongu i vendosur për rregullim të shtrënguar të kriptove

Duke folur për rregullimin, shefi ekzekutiv i Autoritetit Monetar të Hong Kongut, Eddie Yue, tha në Samitin e Bloomberg Wealth Asian Summit javën e kaluar se ata planifikojnë të rregullojnë fort kripto-mat në qytet-shtet.

Ai tha se megjithëse rregulloret strikte të mbajtura për kriptovalutat në vitet e fundit tani janë përshtatur për të arritur një "nivel të arsyeshëm dhe të qëndrueshëm", lejimi i tyre i krijimit të ekosistemit të kriptove në Hong Kong me qëllim që ato të lulëzojnë nuk do të thotë rregullimi i prekjes.

Yue përmendi gjithashtu se udhëzime shtesë për bankat në lidhje me angazhimin e tyre me klientët e kriptove janë duke u zhvilluar dhe Komisioni i Letrave me Vlerë dhe të Ardhshme pritet së shpejti të zbulojë gjetjet e tij mbi shtrirjen e përfshirjes së investitorëve me pakicë.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles