Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 38

Published date:

Bitcoin rikuperohet nga humbjet nga kolapsi FTX, mitingjet

Kriptomonedha më e mirë në botë, Bitcoin, u rrit me 21.9% gjatë javës së kaluar për të tregtuar me mbi 21,000 dollarë ndërsa Ether u rrit me 18.1%, për të arritur në 1,577 dollarë amerikanë. Një tjetër altcoin i madh që bëri një lëvizje befasuese është Solana (SOL). Sipas të dhënave të CoinGecko , aktivi dixhital i 11-të më i madh sipas kapitalizimit të tregut u rrit me 39.5% gjatë së njëjtës periudhë.

I atribuar zhdukjes eventuale të anktheve të investitorëve të shkaktuar nga kolapsi i shkëmbimit FTX dhe zhvendosja në zhvillim drejt rinovimit të besimit dhe interesit të investitorëve në Bitcoin, tregu i kriptove duket se është në një rrugë rimëkëmbjeje që përkon me publikimin e Indeksit të Çmimeve të Konsumit në SHBA në dhjetor. (CPI), prej +6.5% nga viti në vit.

SHBA konfiskon asetet e Robinhood të lidhura me FTX

Në FTX, javën e kaluar Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka sekuestruar 55,273,469 aksione të aksioneve të Robinhood Markets Inc. dhe 20,746,713.67 dollarë nga ish-themeluesi i bursës, Samuel Bankman-Fried (SBF) dhe bashkëthemeluesi Gary Wang.

Me vlerë rreth 456 milionë dollarë në çmimin e mbylljes së ditës së shpalljes, pasuritë e sekuestruara u konsideruan, ndër të tjera, se përbënin pronë të përfshirë në shkelje të pastrimit të parave dhe/ose të ardhura nga mashtrimi me tela.

SBF u akuzua më 9 dhjetor 2022, nga një juri e madhe në Distriktin Jugor të Nju Jorkut me një aktakuzë me tetë pika, e cila përfshin konspiracion për të kryer mashtrim me televizor, mashtrim dhe komplot për të mashtruar SHBA-në dhe për të kryer shkelje të financimit të fushatës. Ai dyshohet se ka përvetësuar miliarda dollarë nga fondet e klientëve të depozituara në FTX.

Rrezet e shpresës për disa investitorë FTX

Ndonëse ende i pakët nga ajo që u detyrohen klientëve në total, më shumë se 5 miliardë dollarë thuhet se janë në asete të ndryshme, tha një avokat falimentimi gjatë një seance dëgjimore javën e kaluar .

Avokati i Landis Rath & Cobb, Adam Landis, tha se shuma, e cila përbën afërsisht 40% të detyrimeve totale të FTX - të cilat variojnë nga 10 miliardë deri në 13 miliardë dollarë - nuk përfshin 425 milionë dollarë të tjera në kripto të mbajtura nga Bahamas.

Me zhvillimin vjen shpresa se disa kreditorë FTX mund të rikuperojnë një pjesë të investimeve të tyre në shkëmbimin e dështuar. Udhëheqja e re e FTX më 20 dhjetor 2022 kishte pohuar se mund të gjente vetëm pak më shumë se 1 miliard dollarë .

Pas Bitfinex, Robinhood njofton planin për të hequr dorë nga BSV

Robinhood, kompania amerikane e shërbimeve financiare, lëshoi një deklaratë se ka vendosur t'i japë fund mbështetjes për Bitcoin Satoshi Vision (BSV). Kompania vëren se vendimi, i cili do të hyjë në fuqi nga 25 janari, vjen pas rishikimit të rregullt të aseteve të kriptos që ofron në platformën e saj. Ata presin që mbajtësit e BSV të veprojnë sipas njoftimit pasi çdo BSV ende në llogarinë e tyre Robinhood Crypto pas afatit "do të shitet për vlerën e tregut dhe të ardhurat do t'i kreditohen fuqisë suaj blerëse Robinhood". Shkëmbyesi i monedhës dixhitale Bitfinex e kishte hequr BSV në dhjetor 2022. Në lidhje me këtë, shkëmbimi vëren se vendimi i tij u mor "si rezultat i monitorimit tonë të vazhdueshëm të të gjitha projekteve të listuara dhe rishikimit të kualifikimeve të tyre të listimit".

Top Miner sugjeron Çfarë thonë Bear Markets 2014 dhe 2018 për Tregun aktual

CEO i minierave BTC.TOP, Jiang Zhuoer , javën e kaluar dha një vlerësim optimist se çfarë mund të sugjerojnë tregjet e ariut të 2014 dhe 2018 në lidhje me tregun aktual të ariut.

Eksperti i tregut të kriptove thotë se pritet një periudhë 8-mujore e lëvizjes anash të çmimit të Bitcoin në fund nëse tregu është i ngjashëm me 2014-ën, ose anash për dy muaj përpara se të fillojë raundi tjetër i tregut të demit, nëse është i ngjashëm me 2018-ën.

Ai teorizoi se tre tregjet ariu morën një kohë të ngjashme nga niveli i mëparshëm i të gjitha kohërave të BTC (ATH) deri në fund.

Ai vë në dukje se bazuar në vëzhgimet e ndjesisë së tregut, treguesit e tyre tregojnë se tregu është në periudhën e fundit të rënies anash të fundit të tregut.

Afati i parë i burgut për Çantat e Tregtarëve të Brendshëm Crypto

Rasti i tij ishte i pari për një të pandehur që pranoi fajin në një rast tregtimi të brendshëm që përfshin tregjet e kriptomonedhave (shih ProBit Bits Vol. 22 për më shumë). Tani, Nikhil Wahi është dënuar me 10 muaj burg për përdorimin e informacionit të keqpërdorur në lidhje me listat e aseteve të kriptove në Coinbase, siç është vënë në dispozicion nga vëllai i tij, Ishan Wahi, një ish-menaxher produkti në shkëmbimin e kriptove.

Prokurori i SHBA-së për Distriktin Jugor të Nju Jorkut, Damian Williams, vëren se fjalia "e bën të qartë se tregjet e kriptomonedhave nuk janë të paligjshme". Ai shtoi se rasti i Wahi-t tregon se "ka pasoja reale për tregtimin e jashtëligjshëm të brendshëm, kudo dhe kurdo që ndodh".

Lista e parë e Bitcoin, Ether Futures ETF në Azi në Hong Kong

Të ardhmet e para të Bitcoin dhe Ether të Azisë u renditën me sukses në Bursën e Hong Kongut. CSOP Bitcoin Futures ETF dhe CSOP Ether Futures ETF janë të listuara për të kapur performancën e dy kriptomonedhave më të mëdha sipas kapitalit të tregut.

“Bitcoin dhe Ether janë asetet më përfaqësuese të kriptove në tregun aktual që zënë vlerën totale të tregut prej 39% dhe 17% respektivisht”, vuri në dukje në një deklaratë emetuesi i dytë më i madh i ETF në Hong Kong . Ai shton se me kapitalin global të tregut të aseteve virtuale që ka arritur një nivel rekord prej 3 trilionë dollarë amerikanë në nëntor 2021, duke përfshirë mbi 10,000 lloje kriptosh dhe 600+ shkëmbime, aseti virtual "është bërë një klasë aktivesh shumë e madhe për t'u injoruar dhe me potencial të madh të rritet më tej.”

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles