Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 63

Published date:

Koreja e Jugut forcon rregulloret e kriptove me projektligj të ri

Ligjvënësit e Koresë së Jugut po zvogëlojnë kompanitë që lëshojnë ose zotërojnë kripto, me një projekt-ligj që do të mandatojë zbulimin e kriptove. Kompanive që lëshojnë, ofrojnë ose mbajnë aktive virtuale do t'u kërkohet të paraqesin informacion në lidhje me modelet e tyre të biznesit, politikat e kontabilitetit dhe sasitë simbolike. Megjithëse Komisioni i Shërbimeve Financiare (FSC) i Koresë së Jugut njoftoi politikën më 11 korrik 2023, projektligji është vendosur të hyjë në fuqi vetëm nga viti 2024, me qëllimin e projektligjit që thuhet të përmirësojë "transparencën e kontabilitetit" në një deklaratë zyrtare nga financa. rregullatori.

Projekt-rregullat vijnë në një kohë kur autoritetet e Koresë së Jugut vazhdojnë të ngrenë një çështje kundër organizatorit pas kolapsit të Terra, Do Kwon, ndërkohë që kanë të bëjnë edhe me një sërë krimesh të tjera të lidhura me kriptografinë. Në lidhje me Aktin e Mbrojtjes së Përdoruesit të Aseteve Virtuale – miratuar më 7 korrik 2023 – qeveria synon të krijojë një kuadër ligjor që do të diktojë rregulla për peizazhin e kriptove në një nga ekonomitë më aktive të kriptomonedhave në botë.


Qeveria e SHBA-së frikëson tregun e kriptove me transferime të konsiderueshme BTC

Të dhënat në zinxhir kanë zbuluar se qeveria e SHBA ka zhvendosur gjithsej 9,825 BTC ndërmjet kuletave më 12 korrik 2023. Këto gjetje kanë shkaktuar shqetësime për një rënie çmimi në fund të thashethemeve nëse balena do të shesë pronat e saj BTC, në total mbi 300 dollarë milion në kohën e shkrimit. Edhe pse veprimi i çmimeve mbeti kryesisht i paprekur nga transfertat e portofolit, transaksionet e mëparshme kanë parë që tregjet kanë reaguar negativisht, më së fundi në mars 2023 kur një transferim prej 10,000 BTC nga qeveria amerikane uli çmimet.

Burimi i zotërimeve të BTC të qeverisë së SHBA vjen në formën e konfiskimeve nga 50,000 BTC të lidhura me rastin e mashtrimit me tela të Tregut të Mëndafshit James Zhong të vitit 2012. Analiza e fundit nga Glassnode vendos zotërimet e qeverisë së SHBA-së në BTC në 205,500 BTC, duke i bërë Fed-ët një nga më të mëdhenjtë balenat në hapësirën BTC.

Nigeria kryeson ngarkimin në interesin e kriptove në të gjithë Afrikën

Një raport i fundit nga grumbulluesi i të dhënave të kriptomonedhave CoinGecko , tregon se Nigeria ka nivelin më të lartë të interesit për kriptovalutat në Afrikë, pothuajse më shumë se 8 herë më shumë se ai i vendit të dytë, Afrika e Jugut. Në vendin e tretë ishte Maroku, me 5.43% të pjesës së tregut të interesit.

Falë interesit të madh të Nigerisë në kripto, centrali i Afrikës Perëndimore mblodhi 66.78% të pjesës së tregut të interesit të kriptove. Duke përdorur të dhënat e faqes së internetit të CoinGecko nga 1 janari deri më 4 korrik 2023, tendencat e njohura që u shfaqën përfshijnë monedhat e meme, DeFi dhe rrjetet blockchain. Monedhat meme ishin veçanërisht të njohura, me të paktën një variant të monedhës meme që bënte tre monedhat kryesore më të njohura në 5 vendet kryesore.

Sipas raportit, tre tokenat më të njohur në Nigeri u zbuluan se ishin Peepo (PEEPO), Liquity (LQTY) dhe Conflux (CFX), ndërsa në Afrikën e Jugut interesi u zhvendos drejt Protokollit Truebit (TRU), Shiba Inu (SHIB) dhe Dodo (DODO). Kriptomat më të njohura të Marokut janë Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) dhe Bonk (BONK).

Google Play hap mundësitë për lojërat NFT

Në një lëvizje të vendosur për ta bërë blockchain më të përhapur, Google Play ka njoftuar se do të lejojë zhvilluesit e aplikacioneve të shesin lojëra token të pandryshueshme (NFT) në platformën e tij. Lajmi vjen në një njoftim të 12 korrikut nga menaxheri i produktit Joseph Mills i cili thotë se "hap mënyra të reja për të transmetuar përmbajtje dixhitale të bazuara në blockchain brenda aplikacioneve dhe lojërave në Google Play".

Zhvillimi shënon diçka si një kthesë për gjigantin e softuerit, i cili më parë ndaloi aplikacionet e minierave të kriptove. Lojtarë të tjerë të lojërave si Apple dhe Valve kanë qenë gjithashtu armiqësorë ndaj lojërave NFT, me këtë të fundit që ndalon lojërat Web3 në tregun e tij Steam. Google Play, megjithatë, i ka bashkangjitur disa kushte shpërblimeve NFT në lojë, domethënë që zhvilluesit deklarojnë paraprakisht se aplikacioni "shitet ose u mundëson përdoruesve të fitojnë asete dixhitale të shënjuara", ndërsa gjithashtu nuk "duke magjepsur ndonjë fitim/fitim të mundshëm nga loja ose aktivitetet tregtare.”

Kripto mashtrimet, por Ransomware ende ka shumë

Pavarësisht nga mbulimi i mashtrimeve të kriptove që ende dominojnë titujt, një raport i fundit nga Chainalysis tregon se flukset e paligjshme nga mashtrime të tilla kripto janë ulur me 65% krahasuar me vitin 2022. Në raportin e saj të krimit kripto në mes të vitit , firma analitike vëren se “vëllimi i paligjshëm i transaksioneve të kriptove është duke rënë shumë më tepër se vëllimi legjitim i transaksioneve kripto." Ky është viti i dytë me radhë që mashtrimet e kriptove janë në rënie, një pjesë e të cilave Chainanalysis thotë se mund t'i atribuohet investitorëve që janë më të ruajtur me blerjet e tyre të kriptove.

Tradicionalisht, aktiviteti i mashtrimit dhe hakerimit ka ndjekur përgjithësisht tendencat e tregut, duke i bërë këto gjetje të mesit të vitit diçka si një anomali. Ransomware, megjithatë, parashikohet të rritet në vitin 2023, duke tejkaluar shumë vëllimin e vjedhjeve të vitit 2022 dhe me kalimin e kohës do të përvetësojë 898.6 milionë dollarë nga viktimat deri në fund të vitit me normat aktuale. E gjitha kjo varet nga ajo që Chainanalysis e quan "gjueti lojërash të mëdha", që përfshin zhvatjen e organizatave të mëdha për shuma masive të kriptove. Kjo zakonisht përfshin aktorë të këqij që shfrytëzojnë të metat e sigurisë ose marrin informacione të ndjeshme, me shumicën e të ardhurave nga ransomware të lidhura me Rusinë. Kjo shërben si një kujtesë për institucionet dhe investitorët me pakicë që gjithmonë të investojnë dhe të tregtojnë me kujdes, dhe të marrin masa shtesë sigurie kur ndërveprojnë me asetet dixhitale.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles