Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 20

Published date:

Javën e kaluar, ne zbuluam se shlyerja e pretendimeve nga Mt. Gox ndaj kreditorëve është afër, ndërsa shfaqja e NFT tani është zgjeruar në hapësirën e mediave sociale (nga Instagram vetëm për të shtuar Facebook). Lexoni më shumë në ProBit Bits të kësaj jave.

Administratori i besuar për të filluar caktimin e kërkesave për shlyerje për kreditorët e Mt. Gox

Javën e kaluar, Administratori i Rehabilitimit në rastin MtGox zbuloi 15 shtator 2022 (koha e Japonisë) si datën e fillimit për caktimin e kërkesave për rehabilitim ndaj kreditorëve. Gjatë periudhës, Administratori i Besuar do të pushojë së pranuari aplikimet për procedurat e transferimit të kërkesave. Ai gjithashtu planifikon të pezullojë aksesin në sistemin e aplikimit për të transferuarit dhe transferuesit e kërkesave për rehabilitim për të siguruar pagesa të sigurta dhe të sigurta dhe për të shmangur disavantazhet e papritura.

Në një përditësimkorrikut , Administratori i Besuar informoi kreditorët që kanë pritur për më shumë se tetë vjet se po bëheshin përgatitjet për të shlyer kërkesat e tyre (rreth 141,686 BTC). Kreditorët u këshilluan të regjistroheshin në internet dhe të tregonin se si do të dëshironin të merrnin pagesat e tyre.

Ndërkohë, ka pasur zëra se një deponim masiv i Bitcoin do të pasonte shlyerjen. Disa nga kreditorët e Mt. Gox që atëherë kanë hyrë në Twitter për të kundërshtuar pretendimin duke thënë se shkëmbimi nuk e ka përfunduar procesin e shlyerjes.

Kompania më e mirë e teknologjisë në Indonezi ndërhyn në kripto

Javën e kaluar, kompania më e madhe e teknologjisë në Indonezi iu bashkua tregut të kriptove pasi bleu një shkëmbim lokal të kriptove, Kripto Maksima Koin. GoTo Gojek Tokopedia (GOTO), e cila u formua vitin e kaluar kur kompania e pagesave Gojek u bashkua me liderin e tregtisë elektronike Tokopedia, pagoi rreth 8.38 milionë dollarë për shkëmbimin, sipas Reuters .

“Ne besojmë se teknologjia blockchain mund të luajë një rol kryesor në të ardhmen e financave”, thuhet në një deklaratë të GOTO.

Ndërsa të lidhura me marrjen e fundit të Indonezisë në kripto, asetet dixhitale konsiderohen të njohura në Azi. Sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), jo shumë pjesë të botës kanë përqafuar asetet e kriptove si Azia, me Indinë, Vietnamin dhe Tajlandën që janë vendet më të mira të adoptimit për investitorët individualë dhe institucionalë.

FMN vë në dukje se ngjitja duket se po përhapet përmes investitorëve pasi vuri re se korrelacioni midis performancës së tregjeve të aksioneve të Azisë dhe aktiveve kripto, si Bitcoin dhe Ethereum është rritur.

Facebook i bashkohet Instagramit për të mbështetur NFT-të

Në një shkallë më të gjerë, Meta bëri një përditësim javën e kaluar për të thënë se ka filluar t'u japë njerëzve mundësinë për të postuar token të pandryshueshëm (ose NFT) që ata zotërojnë në Facebook dhe Instagram. Dikur ishte vetëm në Instagram përpara zgjerimit të mbështetjes për koleksionet dixhitale në Facebook.

Kjo do t'u mundësojë njerëzve të lidhin kuletat e tyre dixhitale një herë me secilin aplikacion për të ndarë koleksionet e tyre dixhitale në të dyja.

Meta prezantoi koleksionet dixhitale në Instagram në maj, kur filloi t'u ofronte përdoruesve mundësinë për të shfaqur zotërimet e tyre NFT në platformën e mediave sociale. Me zgjerimin në 100 vende në Afrikë, Azi-Paqësor, Lindjen e Mesme dhe Amerikë, përdoruesit tani mund të lidhin portofolin e tyre Coinbase Wallet dhe Dapper dhe të jenë në gjendje të postojnë koleksione dixhitale të krijuara në blockchain Flow.

Gjykata e lartë bllokon shtetësinë e CAR për planin e kriptove

Në një kthesë të re, gjykata e lartë e Republikës së Afrikës Qendrore (CAR) javën e kaluar shpalli një plan qeveritar për të ofruar disa privilegje në vend për kriptomonedhën një veprim jokushtetues.

Muajin e kaluar, CAR filloi shitjen e aseteve të saj kombëtare dixhitale, Sango Coin, në një shitje publike që vjen me një periudhë mbylljeje 1-vjeçare ofertat e shtetësisë, e.rezidencës dhe tokave.

Gjykata e lartë tani thotë se oferta e shtetësisë për investitorët që blejnë 60,000 dollarë të monedhës Sango nuk është e pranueshme “duke marrë parasysh se kombësia nuk ka vlerë tregu” sipas Bloomberg.

CAR ndoqi hapat e El Salvadorit për ta bërë Bitcoin si mjet ligjor, pasi parlamenti i vendit miratoi njëzëri një projekt-ligj në prill për ta bërë atë vendin e parë në Afrikë që miraton Bitcoin. Në atë kohë, rregullatori bankar rajonal i Afrikës Qendrore lëshoi një kujtesë për të gjitha vendet anëtare për ndalimin e kriptomonedhave nga blloku.

Shitja e obligacioneve të El Salvadorit është ende në pritje

Për rekord, obligacioni i planifikuar i El Salvador Bitcoin ka të ngjarë të shtyhet deri në fund të këtij viti. Kjo është sipas CTO Bitfinex dhe Tether Paolo Ardoino . I shpallur për herë të parë në nëntor 2021, projekti mblodhi 1 miliard dollarë nga investitorët me Bitfinex të zgjedhur si ofruesi i vetëm i shkëmbimit. Ai supozohej të ishte lëshuar në tremujorin e parë të 2022 , por u shty për në shtator . Tani, sipas Ardoino, ajo është zhvendosur në një datë të mëvonshme.

Irani po bëhet më i madh me kriptomat

Irani javën e kaluar miratoi legjislacionin që vendos një kornizë ligjore për Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera që do të përdoren si pagesë për importet në vend. Sipas një gazete lokale të lajmeve , Ministri i Industrisë, Minierave dhe Tregtisë iraniane, Reza Fatemi Amin, konfirmoi se kriptomonedha më e mirë tani mund të përdoret për të paguar për importimin e automjeteve në vend të monedhave fiat si dollari amerikan ose euro. Amin vëren se legjislacioni që trajton gjithashtu furnizimin me karburant dhe konsumin e energjisë elektrike për minierat e kriptove ka mbështetjen e bankës qendrore të vendit. Irani së fundmi bëri pagesën e parë të tregtisë së importit duke përdorur kripto . Zëvendësministri i Industrisë, Minierave dhe Tregtisë dhe presidenti i Organizatës së Promovimit të Tregtisë së Iranit, Alireza Peymanpak, shkroi në Twitter se Republika Islamike bëri porosinë e parë zyrtare të importeve me vlerë 10 milionë dollarë me kriptovaluta.

Provinca e Mendozës është pjesë e një vendi tjetër që tregoi interes për kriptomat javën e kaluar. Provinca argjentinase filloi të pranonte kriptovaluta për pagesat e taksave nga banorët përmes faqes së saj zyrtare të internetit.

CFTC, SEC lëshoi rregulla të përbashkëta të propozuara për ekspozimet e fondeve mbrojtëse ndaj aktiveve dixhitale

Komisioni i Tregtisë së të Ardhmeve të Mallrave (CFTC) dhe Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) filluan një kërkesë për komente mbi ndryshimin e propozuar në Formularin PF.

Formulari është për raportimin konfidencial të disa këshilltarëve të investimeve të regjistruar në SEC për fondet private, si dhe ata të regjistruar në CFTC si operatorë të grupeve të mallrave ose këshilltarë të tregtimit të mallrave. Për sa i përket aktiveve dixhitale, propozimi do të shtonte një klasë të re nën-aktive pasi shumë prej këtyre fondeve mbrojtëse kanë shfaqur interes.

“Ne kemi vëzhguar rritjen si dhe paqëndrueshmërinë e kësaj klase aktivesh në vitet e fundit,” theksojnë të dy agjencitë në rregullat e tyre të përbashkëta të propozuara . “Ne e kuptojmë se shumë fonde mbrojtëse janë krijuar kohët e fundit për të investuar në asete dixhitale, ndërkohë që shumë fonde mbrojtëse ekzistuese po ndajnë gjithashtu një pjesë të portofolit të tyre për asetet dixhitale.”

CFTC dhe SEC besojnë se është e rëndësishme "të mblidhen informacione mbi ekspozimet e fondeve ndaj aseteve dixhitale për të kuptuar më mirë ekspozimet e tyre të përgjithshme të tregut".

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles