Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 87

Published date:

Insajderët e industrisë janë optimistë të kujdesshëm për perspektivat e ETH ETF

Ndërsa rrjetet kryesore të kriptove përgatiten për zhvillime të reja në vitin 2024, spekulimet po shtohen rreth perspektivave për një Ethereum ETF. Shifrat e industrisë të analizuara nga The Block dhanë parashikime të ndryshme, me vlerësime për miratimin e SEC këtë vit që variojnë nga optimizmi i kujdesshëm deri te skepticizmi i plotë.

Përkrahësit argumentojnë se ngjashmëritë me bitcoin, duke përfshirë tregjet e së ardhmes dhe produktet që ndjekin ato kontrata, ofrojnë një rrugë të qartë. Ata tregojnë për precedentë si fitorja e Grayscale në gjykatë si shenja inkurajuese. Ekspertët duke përfshirë analistë nga GSR dhe XBTO vendosin shanse deri në 75%.

Megjithatë, të tjerët nuk ishin aq të bindur. Pasiguria rrethon qëndrimin përfundimtar të SEC nëse eteri është një mall. Qëndrimi i fundit i komisionit për t'i rezistuar miratimeve të mëtejshme të kriptove u përmend gjithashtu si një pengesë e mundshme. Dyshuesit përfshinin përfaqësues nga SkyBridge Capital, TD Cowen dhe JPMorgan, të cilët panë shanse afër 50% ose më pak.

Ndërsa debati vazhdon, vëmendja e tregut mbeti e fiksuar nëse rregullatorët mund të zgjerojnë zarfin për të përfshirë asetin e dytë më të madh kripto këtë vit. Si demat ashtu edhe arinjtë do të monitorojnë nga afër zhvillimet.


Gjykata refuzon përpjekjen e dytë të CZ për të vizituar Emiratet e Bashkuara Arabe përpara dënimit

Në një pengesë të re, CEO i Binance, Changpeng Zhao, i është mohuar leja për të udhëtuar jashtë vendit, pavarësisht se ka ofruar aksionet e tij prej 4.5 miliardë dollarësh në gjigantin e kriptove si obligacion. Në dokumentet e lëshuara së fundmi nga gjykata federale në Seattle, u zbulua se Zhao u përpoq të vizitonte Emiratet e Bashkuara Arabe muajin e kaluar për një procedurë mjekësore të pazbuluar që përfshinte një anëtar të familjes.

Megjithatë, gjykatësi Richard Jones e refuzoi kërkesën, duke përmendur "pasurinë e madhe dhe pronën e Zhaos jashtë shtetit", si dhe mungesën e lidhjeve me SHBA-në si arsyet që manjati i kriptove paraqiti një rrezik të konsiderueshëm fluturimi. Ai shënoi refuzimin e dytë të ofertave të Zhaos për udhëtime, me një përpjekje të mëparshme në dhjetor gjithashtu të penguar.

Ndërsa detajet e sakta shëndetësore u redaktuan, u theksua urgjenca e përfshirjes së Zhaos. Megjithatë, gjykata ishte e palëkundur, duke mbajtur kufizime të rrepta para dënimit për themeluesin e Binance. Ai është planifikuar të mësojë fatin e tij për lutjen e tij për dështimet kundër pastrimit të parave në bursë më vonë këtë muaj. Çështja vazhdon ta mbajë Zhaon në shtetin ndërsa saga ligjore luhet.

Thashethemet e ripagimit nga Mt. Gox Rattle Crypto Markets

Saga e gjatë e shkëmbimit të zhdukur Mt. Gox mori një tjetër kthesë sot pasi u përhapën thashethemet se kompania kishte filluar të kontaktonte kreditorët në lidhje me kompensimin për hakimin e saj të vitit 2014. Raportet e shpërndara në mediat sociale dhe Reddit pretenduan se disa përdorues kishin marrë depozita ose udhëzime për hapat e ripagimit.

Nëse është e vërtetë, kjo do të shënonte përparim të prekshëm pas viteve të grindjeve ligjore në procesin e falimentimit të sanksionuar nga një gjykatë në Tokio. Megjithatë, sugjerimi i thjeshtë i lëvizjeve nga mali Gox dërgoi valë në tregjet e kriptove, me Bitcoin që ra nën 40,000 dollarë për herë të parë në më shumë se një muaj.

Rënia e malit Gox dikur dominues ekspozoi humbjen e 750,000 BTC, atëherë me vlerë 460 milionë dollarë. Sot, kjo shifër do të ishte afër 30 miliardë dollarë. Ndërsa çështja vazhdon deri në vitin 2024, implikimet e saj mbeten një kërcënim për ndjenjat. Platformat që gjurmojnë turmën e bitcoin të lidhur me shkëmbimin e falimentuar nuk treguan transaksione të mëdha, duke e lënë vlefshmërinë e pretendimeve të paqarta për momentin. Megjithatë, historia e kontrolluar e bursës e bën çdo lajm nga administratorët e tij mjaftueshëm të madh për të lëvizur tregjet.

Hakimet e kriptove në Korenë e Veriut rriten edhe pse vjedhjet totale bien në 2023

Një analizë e re nga Chainalysis sugjeron se aktorët kibernetikë të Koresë së Veriut mbeten kërcënime të vendosura për kripto, pavarësisht rënies së fitimeve vitin e kaluar. Ndërsa vlerësoi se rreth 1 miliard dollarë u grabitën në vitin 2023, pak më poshtë nga një rekord prej 1.7 miliardë dollarësh më parë, firma e inteligjencës blockchain zbuloi se përpjekjet për hakerim nga grupet e Koresë së Veriut u rritën ndjeshëm.

Sipas raportit, rreth 20 sulme u kryen në vitin 2023 krahasuar me 15 të një viti më parë. DeFi mbeti një objektiv i çmuar, por pa shfrytëzimin e dobësisë së reduktuar, duke u përafruar me një tendencë të përgjithshme rënëse në hakerimin e DeFi globalisht.

Faktorët kryesorë për rënien e fondeve të vjedhura përfshinin më pak keqpërdorime që përfshinin të metat e kontratës inteligjente Ethereum dhe një rënie prej 54% të grabitjes totale të kriptove në mbarë industrinë nga shuma astronomike e vitit 2022. Megjithatë, me hakimet individuale në rritje në 231 incidente, Chainalysis arriti në përfundimin se rreziqet jashtë linje vazhdojnë. Aktorët koreano-veriorë u duk se rritën angazhimin në vitin 2023, pavarësisht nga uljet e shpërblimeve, duke lënë të kuptohet se vigjilenca e vazhdueshme është e kujdesshme nga komuniteti i kriptove.

Përdorimi i kriptove rritet në Afrikën e Jugut ndërsa adoptimi i popullsisë afrohet 10%

Përparimi rregullator po vjen për sektorin e kriptove të Afrikës së Jugut , me Autoritetin e Sjelljes së Sektorit Financiar të vendit që konfirmon lëshimin e afërt të licencave të para të Ofruesit të Shërbimeve Financiare. Kreu i FSCA-s, Gerhard van Deventer së fundmi i tha një podcast-i lokal vendimet do të vijnë në dy muajt e ardhshëm për 128 aplikime për licencë të marra deri në afatin e nëntorit.

Ndërsa mbikëqyrësi kërkon të sigurojë mbrojtje thelbësore për investitorët e Afrikës së Jugut, masa sjell qartësi të mirëpritur në një treg që sheh rritje të normave të adoptimit të kriptove. Gati 10% e popullsisë - ose rreth 6 milionë njerëz - tani mbajnë asete dixhitale si bitcoin për transaksione dhe investime.

Përpunuesit e pagesave kanë raportuar rritje të aktivitetit të tërheqjes së kriptove ndërsa përdorimi rritet. Afërsia e miratimit të licencimit është në kohë pasi aksesi dhe mbrojtja e konsumatorit do të forcohen.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles