Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 62

Published date:

Spekulimet vazhdojnë të rrotullohen rreth BTC ETF

Bisedimet rreth miratimit të një fondi të tregtuar në shkëmbim Bitcoin (ETF) vazhdojnë, pasi CEO i BlackRock, Larry Fink, u shpreh në një intervistë me Fox Business duke thënë se “Bitcoin… mund të revolucionarizojë financat”. BlackRock, firma më e madhe në botë e menaxhimit të aseteve, paraqiti një kërkesë në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime të SHBA-së më 16 qershor për një fond të tregtuar në shkëmbim bitcoin, i cili ende nuk është dhënë. Këto komente shënojnë një kthesë të madhe, jo vetëm për industrinë tradfi në përgjithësi, por më konkretisht për Fink, i cili më parë ka marrë një qasje më pak pajtuese ndaj aseteve dixhitale.

Në zhvillimet përkatëse, Changpeng Zhao (i njohur në industri si CZ), CEO i Binance, mirëpriti shtimin e lojtarëve të tradfi si BlackRock, duke deklaruar në një ngjarje në Twitter Spaces se "do të ofrojë më shumë mbulim" dhe do të jetë "shumë i dobishëm" për industria e kriptove në përgjithësi. Pavarësisht bisedave të vazhdueshme rritëse rreth adoptimit institucional të Bitcoin, çmimet mbeten relativisht të sheshta, duke u zhytur nën nivelin e 30,000 dollarëve që nga e premtja, 7 korrik.


CEO i Circle synon Japoninë për rritje

Japonia mund të jetë kufiri tjetër për kriptomat, sipas CEO të Circle, Jeremy Allaire. Në një intervistë me Coindesk , Allaire ka thënë se Circle po përhap idenë e emetimit të një monedhë të qëndrueshme në Japoni, duke pasur parasysh zhvillimet e fundit rregullatore që lejojnë emetimin e aseteve të tilla dixhitale si tender ligjor. Akti i rishikuar i Shërbimeve të Pagesave, i cili hyri në fuqi nga 1 qershori 2023, është një pjesë historike e legjislacionit që mund të hapë Japoninë ndaj tregut më të gjerë të kriptove dhe të lejojë hyrje të kriptomonedhave. Allaire foli për Japoninë si një treg në zhvillim në hapësirën Web3, me mbështetjen e fortë të qeverisë thelbësore për zgjerimin e shtrirjes së kriptove në superfuqinë e Azisë Lindore. Circle është kompania pas stablecoin USDC, e cila ka një furnizim qarkullues prej rreth 28 miliardë dollarë, të mbështetur nga një fond i cili përbëhet nga dollarë amerikanë dhe obligacione qeveritare.

Tregu NFT merr goditje ndërsa çmimi i dyshemesë BAYC bie

Koleksioni Bored Ape Yacht Club (BAYC), dikur sinonim i sezonit NFT të vitit 2021, kohët e fundit ka parë rënien e çmimit të tij nën 30 ETH. Kjo rënie drastike e çmimit bazë është jehonë në projekte të tjera NFT, duke shënuar ndjenjën më të gjerë të industrisë me tregun NFT OpenSea që raporton një rënie prej 19% në vëllim. Rënia shënon nivele të ulëta që nuk janë parë që nga tetori 2021 dhe qëndron në kontrast të plotë me nivelet më të larta të të gjitha kohërave të koleksionit prej 153,7 ETH në prill 2022. Ka qenë një rënie e ngadaltë dhe e qëndrueshme për një nga koleksionet më të mëdha NFT, duke u ulur që nga fillimi të vitit dhe përgjysmuar që nga prilli 2023, kur tregtohej me 64 ETH.

Me kushtet e depresionit të tregut që i shtyjnë çmimet në dysheme të NFT gjithnjë e më të ulëta, analistët kanë sugjeruar se kjo ulje mund të shënojë fillimin e një ndryshimi të çmimeve , veçanërisht nëse çmimet e Ethereum rriten. Ky skenar duket i pamundur në afat të shkurtër, megjithatë, me mbajtësit kryesorë të BAYC që shesin koleksionet e tyre, duke kontribuar në ndjenjën e vazhdueshme negative në tregun NFT.

Meta debuton temat, Twitter zgjeron planet e pagesave

Muhabetet në rrjetet sociale u dominuan këtë javë nga lansimi i aplikacionit më të fundit të Metës; Fijet . Në dukje një klon i Twitter-it, aplikacioni i ri i teksteve dhe fotografive pa më shumë se 5 milionë regjistrime brenda 10 orëve të para të fillimit të tij, falë integrimit të Threads me Instagram. Mbetet për t'u parë nëse komuniteti i kriptove - i cili tradicionalisht ka lulëzuar në Twitter - do të migrojë në aplikacionin e ri të Metës. Kritikët e Threads janë të shpejtë për të vënë në dukje se lejet e kërkuara të të dhënave janë të gjera, megjithëse Twitter nuk është shumë i ndryshëm.

Ndërsa produkti i fundit i Metës tërhoqi pjesën më të madhe të vëmendjes, Twitter gjithashtu bëri hapa të mëtejshëm për t'u bërë një dyqan me një ndalesë të mediave sociale për përdoruesit e tij. Aplikacioni i mikroblogut mori miratimin rregullator nga tre shtete amerikane për të shërbyer si transmetues parash. Ndërsa ky miratim nuk do të thotë automatikisht se Twitter do të bëhet një mjet për pagesat me kripto, ai është zhvillimi më i fundit në vizionin e Musk për ta bërë Twitter një 'aplikacion për gjithçka', njësoj si WeChat për përdoruesit kinezë.

Këshilltari Financiar rikuperon 80,000 £ të humbura në mashtrimin kripto

Në një përrallë paralajmëruese për investimin në kripto, një ish-këshilltar financiar nga Mbretëria e Bashkuar mund ta konsiderojë veten me fat që ka rikuperuar pjesën më të madhe të fondeve të tij, të cilat fillimisht u humbën nga mashtruesit . Simon Hoadley, një 66-vjeçar në pension nga East Sussex, investoi një total prej 80,000 £ me një firmë investimi mashtruese duke premtuar fitime të konsiderueshme. Me valën në rritje të tregut të demit 2020 duke ngritur të gjithë HODLers, Hoadley pa kthime inkurajuese, duke e shtyrë atë të dorëzonte shuma të konsiderueshme parash. Megjithatë, ndërsa kthimet filluan të zvogëloheshin, kompania me të cilën kishte investuar ndërpreu kontaktet dhe bëri tërheqje nga llogaria e Hoadley, duke e shtyrë atë të thërriste Shërbimin e Ombudsmanit Financiar (FOS). Ekspertët ligjorë arritën të rikuperojnë mbi 75,000 £ nga fondet e humbura të Hoadley, megjithëse Hoadley është vetëm një nga shumë viktimat që kanë rënë pre e rritjes së shfaqjes së mashtrimeve të lidhura me kriptografinë.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles