Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 22

Published date:

Ne kemi disa përditësime të shkëlqyera për ju nga java e kaluar. Përmirësimi i shumëpritur i bashkimit të Ethereum u bë një gjë e së kaluarës, Shtëpia e Bardhë sinjalizoi gatishmërinë për të rregulluar kriptomat, dhe i pandehuri në rastin e parë të tregtimit të brendshëm në tregjet e kriptomonedhave pranoi fajin e tij dhe më shumë.

Bashkimi i Ethereum ndodhi pa probleme

Historia u bë javën e kaluar. Përmirësimi i shumëpritur i Merge ndodhi në rrjetin Ethereum siç ishte planifikuar . Ndërsa shumica e shkëmbimeve pezulluan depozitat dhe tërheqjet e të gjitha aktiveve të lidhura me Ethereum përpara azhurnimit, transaksionet rifilluan pas kalimit nga dëshmia e punës (PoW) në dëshmi e aksioneve (PoS) - pa pengesa.

Disa alternativa të PoW që u sugjeruan më parë për të akomoduar minatorët e zhvendosur pas tranzicionit panë disa veprime më pas. Shkalla e hash-it të Ethereum Classic (ETC) u rrit në 92.48TH/s me një rritje prej 55.17% në 24 orë; RavenCoin (RVN) në 10,092TH/s (+35,463%/24h); dhe Conflux (CFX) arriti në 1.6158 TH/s (+55.74%/24 orë).

Ndërsa blloku i fundit i Ethereum PoW u minua nga F2pool , shpërblimi i parë i bllokut PoS (lartësia 15537394) prej 45.03 ETH vlente mbi 72,000 dollarë me çmimin aktual.

Disa nga zhvillimet e dukshme pas ndryshimit përfshijnë shkëmbimin më të madh në botë të derivateve financiare, CME Group, duke njoftuar nisjen e opsioneve për kontratat e së ardhmes Ether. Platforma e tregtimit të së ardhmes së kriptove Coinglass raporton se pas Merge, norma e financimit të përhershëm ETH-USDT në Binance ra nga -0.5% në rreth -0.24%. Ndalesa tjetër për Ethereum supozohet të jetë përmirësimi i Shangait midis disa përditësimeve të tjera të mundshme.

Shtëpia e Bardhë hedh hapin e parë në rregullimin e kriptove

Javën e kaluar Shtëpia e Bardhë publikoi kuadrin e saj të parë mbi atë se si duhet të duket rregullimi i kriptove. Ai bazohet në një urdhër ekzekutiv të lëshuar në mars , në të cilin Presidenti Joe Biden u bëri thirrje agjencive federale të shqyrtojnë rreziqet dhe përfitimet e kriptomonedhave dhe të lëshojnë raporte zyrtare mbi gjetjet e tyre.

Ndër të tjera, ai kërkon të luftojë financimin e paligjshëm duke zbutur rreziqet e kriptove përmes rregullimit, mbikëqyrjes dhe veprimit të zbatimit të ligjit. Një nga opsionet që po shqyrtohet është nëse Presidenti i SHBA do të vlerësojë thirrjen ndaj Kongresit "për të amenduar Aktin e Sekretit Bankar, statutet kundër informimit dhe ligjet kundër transmetimit të palicensuar të parave për t'u zbatuar në mënyrë eksplicite për ofruesit e shërbimeve të aseteve dixhitale - duke përfshirë shkëmbimet e aseteve dixhitale dhe platformat e shenjave jo të këmbyeshme (NFT).

Gjithashtu, si pjesë e përpjekjeve për të monitoruar sektorin e aseteve dixhitale dhe rreziqet e financimit të paligjshëm të lidhur me të, kuadri thotë se Thesari i SHBA do të përfundojë një vlerësim të rrezikut të financimit të paligjshëm për financat e decentralizuara (DeFi) deri në fund të shkurtit 2023 dhe një vlerësim për jo -shenjat e këmbyeshme (NFT) deri në korrik 2023.

Odisea e Starbuck

Starbucks udhëton me trenin NFT

Talking NFTs, zinxhiri shumëkombësh i kafeneve, Starbucks, javën e kaluar e çoi në një nivel tjetër integrimin e NFT-ve në programin e tij të besnikërisë. Ajo zbuloi Starbucks Odyssey si një program të fuqizuar nga teknologjia Web3 për të ofruar shpërblime për klientët dhe punonjësit në Shtetet e Bashkuara. Ngjarja do të ofrojë mundësinë për të fituar dhe blerë asete kolektive dixhitale me botim të kufizuar – drejtpërdrejt me një kartë krediti pasi nuk do të kërkohet asnjë portofol ose kriptovalutë – që do të zhbllokojnë aksesin në përfitime të reja dhe përvoja zhytëse të kafesë. E ndërtuar në Polygon, kompania thotë se Starbucks Odyssey është mënyra e tyre për të "hyrë në hapësirën Web3 ndryshe nga çdo markë tjetër". Nuk do të jetë marka e parë globale që e bën këtë. Nga Facebook në Instagram - pas një përditësimi të fundit të Meta - te shitësi i bizhuterive luksoze, Tiffany & Co., duke lëvizur në hapësirën e aseteve dixhitale si dhe markave të tjera globale duke përfshirë Prada , Burberry dhe Gucci, të cilat zgjeruan gamën e kriptomonedhave të disponueshme për në -Blerjet në dyqan, disa të tjerë kanë provuar duart në hapësirë.

I pandehuri në rastin e parë të tregtimit të brendshëm të kriptove pranon fajësinë

Për herë të parë, një i pandehur pranoi fajin e tij në një rast tregtimi të brendshëm që përfshin tregjet e kriptomonedhave. Nikhil Wahi, 26 vjeç, nga Seattle, Uashington, u deklarua fajtor për një akuzë të komplotit për të kryer mashtrim me tela, i cili mbart një dënim maksimal prej 20 vjet burg. I pandehuri pranoi përpara gjykatëses së qarkut të SHBA-së, Loretta A. Preska, javën e kaluar se ai tregtonte aktive kriptomonedhash bazuar në informacionin konfidencial të biznesit të Coinbase, për të cilin ai nuk kishte të drejtë. Wahi u arrestua në korrik të këtij viti. Sipas Damian Williams, Prokurori i Shteteve të Bashkuara për Distriktin Jugor të Nju Jorkut, Wahi tani pret dënimin për krimin e tij dhe gjithashtu duhet të humbasë fitimet e tij të paligjshme. Wahi dyshohet se mori këshilla nga Ishan Wahi i cili punonte në Coinbase si një menaxher produkti i caktuar në një ekip të listimit të aseteve se cilat asete kriptosh po planifikonte të listonte shkëmbimi. Wahi më pas do të përdorte kuletat anonime të blockchain për të blerë ato asete kriptosh pak para se të shpallen publikisht se do të listohen dhe më vonë do të shiten për një fitim.

US OFAC publikon FAQ mbi Tornado Cash

Pas sanksionimit të Zyrës së Thesarit të SHBA për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) të Tornado Cash muajin e kaluar, departamenti javën e kaluar publikoi një FAQ në platformën e kripto mikserit. Është për të siguruar qartësi për ata që dërguan monedhën e tyre virtuale në platformë "por nuk e përfunduan transaksionin e përzierjes ose nuk e tërhoqën ndryshe monedhën time virtuale përpara përcaktimit të Tornado Cash më 8 gusht 2022".

Seksioni Pyetje dhe Përgjigje është të udhëzojë se si ta bëjmë këtë "pa shkelur rregulloret e sanksioneve të SHBA". Disa nga informacionet përkatëse që personat e prekur pritet të japin në lidhje me transaksionet e tyre me Tornado Cash përfshijnë adresat e portofolit për dërguesin dhe përfituesin, hash-et e transaksionit, datën dhe orën e transaksionit(ve), si dhe shumën(at). ) të monedhës virtuale, thuhet.

Pyetje të tjera të sqaruara në Pyetje dhe Përgjigje përfshijnë: A zbatohen detyrimet e raportimit të OFAC për transaksionet e "fshirjes së pluhurit"? Çfarë është e ndaluar si rezultat i përcaktimit të Tornado Cash nga OFAC?

Policia holandeze arreston pastruesin e parave të kriptove

Ndërsa saga e mikserit Tornado Cash është ende në vazhdim, policia në Holandë javën e kaluar thotë se arrestoi një burrë të dyshuar për pastrimin e dhjetëra milionë eurove në kriptovaluta duke konvertuar Bitcoin në Monero për ta bërë më të vështirë gjurmimin. Burri 39-vjeçar nga fshati Veenendaal thuhet se u identifikua pas gjurmimit të transaksioneve të Bitcoin përmes rrjetit anonim Bisq nga fondet e vjedhura duke përdorur një përditësim të softuerit me qëllim të keq që pretendohet të jetë nga portofoli me burim të hapur Electrum. Edhe pse më vonë burri u la i lirë, ai mbetet i dyshuar.

Muajin e kaluar, një gjykatës në vend vendosi që Tornado Cash dev Alexey Pertsev , i cili u arrestua dhe u akuzua për lehtësimin e pastrimit të parave, duhet të qëndrojë në burg për të paktën 90 ditë.

Chainalysis thotë se Vietnami kryeson miratimin global të kriptove në 2022

Indeksi Global i Adoptimit të Kriptove 2022 nga Chainalysis doli javën e kaluar për vitin e tretë. Bazuar në pesë nën-indeks dhe një renditje prej 146 vendesh, firma e analizës së blockchain zbulon se adoptimi i përgjithshëm i kriptove u ngadalësua në mbarë botën në tregun e ariut, por mbetet mbi nivelet e tregut para demit. Ai zbulon se 10 vende me të ardhura mesatare të ulëta, përfshirë Vietnamin, Filipinet, Ukrainën, Indinë, Pakistanin dhe Nigerinë, dhe 8 vende me të ardhura të mesme të larta si Brazili, Tajlanda, Rusia, Kina dhe Turqia dominojnë 20 vendet e para të indeksit. .

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles