Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 58

Published date:

SEC synon shkëmbimet e kriptove

Shkëmbimet e mëdha të kriptove në SHBA janë në pikëpyetje të Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve të SHBA (SEC), pasi mbikëqyrësi federal ka ngritur akuza kundër Binance dhe Coinbase. Akuzat përfshijnë Binance dhe Coinbase që veprojnë si shkëmbime të paregjistruara dhe ndërmjetës të letrave me vlerë, me kryetarin e SEC, Gary Gensler, që pretendon se asnjë bursë nuk ka ndjekur ligjet që rregullojnë shtëpitë e kleringut dhe ndërmjetësit.

Gensler pretendon në 13 akuza se CEO i Binance, Changpeng Zhao (i njohur gjerësisht si CZ), "u përfshi në një rrjet të gjerë mashtrimesh, konfliktesh interesi, mungesë zbulimi dhe evazion të llogaritur të ligjit". Kryetari i SEC-së synoi më tej asetet dixhitale vendase të Binance: BNB dhe stablecoin BUSD, duke i përfshirë ato në "letrat me vlerë të paregjistruara" që kompania kishte listuar.

Vetëm një ditë pasi vuajti akuzat kundër CEO të Binance, SEC lëshoi akuza të ngjashme kundër Coinbase, ndërsa përmendi në mënyrë specifike programet e aksioneve të Coinbase si një "ofertë të paregjistruar letrash me vlerë". Këto akuza pasqyrojnë ato të ngritura kundër shkëmbimit të madh të kriptove Kraken, me shkëmbimin rival që përfundimisht heq shërbimet e aksioneve pasi pranoi akuzat e SEC.

Në vazhdën e akuzave, tregu më i gjerë i kriptove pa çmimet që bien në nivelet më të ulëta mujore. Në një kthesë të mëtejshme, raportet e lajmeve që nga 8 qershori theksojnë gjithashtu se Gensler kishte lidhje të ngushta me CZ, duke aplikuar pa sukses për të ofruar përfaqësim ligjor për Binance në mars 2019.


Përdoruesit e portofolit atomik kanë mbetur në baltë ndërsa miliona të humbur nga hakerët

Përdoruesit e ofruesit të portofolit të kriptove, Atomic Wallet, mbetën të lirë nga zotërimet e tyre të kriptove pasi u shfaqën raporte për hakimet në mediat sociale . Shkelja e sigurisë pa humbje deri në gjashtë shifra për përdorues të caktuar, megjithëse disa raportuan se ata ishin në gjendje të rikuperonin me sukses fondet e humbura. Raportet nga firma e inteligjencës blockchain Elliptic, pretendojnë se grupi i hakerëve të Koresë së Veriut, Lazarus, është përgjegjës për shkeljen. Duke gjurmuar fondet në mikserin e kriptove Sinbad.io, Elliptic e ka lidhur hakimin prej 35 milionë dollarësh me qelizën famëkeqe.

Ofruesi i portofolit ka lëvizur që atëherë për të zbutur frikën rreth hakimit, duke deklaruar se më pak se 1% e bazës së tyre prej 5 milionë përdoruesish janë prekur dhe se ata do të kërkojnë ndihmën e Chain Analysis për të hetuar dhe tërhequr fondet e vjedhura.

Trungu ikonë Louis Vuitton del si koleksionist dixhital

Marka luksoze franceze Louis Vuitton ka nxjerrë së fundmi një version të trungut të saj legjendar si një koleksion dixhital. I krijuar fillimisht në shekullin e 19-të si një bagazh i qëndrueshëm për klientët e tij, versioni Web3 i valixhes së Vuitton (i quajtur 'VIA Treasure Trunk') do t'u kushtojë përdoruesve afërsisht 42,000 dollarë dhe do t'u japë përdoruesve akses në pamjet paraprake ekskluzive të artikujve nga Maison. , shtëpia e dizajnit të Vuitton.

Versioni dixhital i valixhes është konceptuar si një ' token i lidhur me shpirtin ', i lidhur ngushtë me identitetin e pronarit të saj dhe do të jetë i hapur për t'u blerë duke përdorur kriptomonedha. Megjithëse pronësia e vetë Trungut të Thesarit nuk do të jetë e transferueshme, artikujt e tjerë të koleksionit të blerë në portalin Louis Vuitton VIA mund të tregtohen në tregje të ndryshme NFT.

Bkex pezullon tërheqjet pas incidentit të pastrimit të parave

Bkex, një shkëmbim kriptosh me seli në Ishujt e Virgjër Britanikë, ka pezulluar përkohësisht tërheqjet pas akuzave për pastrim parash që përfshijnë fondet e një përdoruesi. Në një njoftim të publikuar në faqen e bursës, ata synojnë të bashkëpunojnë me forcat e rendit dhe kanë ndërprerë tërheqjet në kuadër të hetimeve.

Exchange njoftoi gjithashtu pezullimin e tërheqjes në Twitter , duke zbuluar lidhjen midis fondeve të një përdoruesi dhe incidentit të dyshuar të pastrimit të parave. E themeluar në vitin 2018, Bkex pretendon se ka një bazë përdoruesish prej mbi tetë milionë në 100 vende. Si rezultat i qëndrimit në Ishujt e Virgjër Britanikë , shkëmbimi nuk i nënshtrohet raportimit mbi transaksionet e kriptomonedhave ose taksat mbi të ardhurat.

Banka e trashëguar takohet me Blockchain në projektin pilot

Në një lëvizje të vendosur për të lidhur sistemet bankare të vjetra me rrjetet blockchain, Swift do të bashkëpunojë me Chainlink ( LINK ) për të provuar proceset e thjeshtuara të shlyerjes për aktivet e tokenizuara. Partneriteti, i shpallur fillimisht në shtator 2022, do të shohë gjigantin e pagesave ndërkufitare të zbatojë një protokoll ndër-zinxhiri të ndërveprimit (CCIP) për të udhëzuar transferimet e tokenit në zinxhir.

Chainlink – si një protokoll i bazuar në EVM – përdor kontrata inteligjente për të ekzekutuar zgjidhje nëpër zinxhirë të ndryshëm si Ethereum, Binance Smart Chain, Polygon, Avalanche Mainnet dhe Fantom. Me këtë funksionalitet të kontratës inteligjente, Chainlink do të përdoret për të lidhur në mënyrë të sigurt rrjetin Swift me rrjetin Ethereum Sepolia për të provuar transaksionet ndër-zinxhirore.

Bankat që do të marrin pjesë në këtë projekt pilot përfshijnë Australinë dhe Zelandën e Re Banking Group Limited (ANZ), BNP Paribas, BNY Mellon, Citi, Clearstream, Euroclear dhe Lloyds Banking Group. Sipas drejtorit të strategjisë së SWIFT, Jonathan Ehrenfeld Solé, partneriteti ndjek "interesin e pamohueshëm" për kripto-n nga investitorët institucionalë .

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles