Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 93

Published date:

Bitcoin arrin nivelin e ri të të gjitha kohërave prej 73.6 mijë dollarë

Bitcoin ka tejkaluar nivelin më të lartë të të gjitha kohërave dhe ka kaluar shifrën e 73,000 dollarëve. Edhe pse BTC u ul për pak kohë në 69,000 dollarë, ajo u rikuperua shpejt, duke shfaqur ndjenjën e fortë të tregut. I nxitur nga investimet institucionale dhe lançimi i ETF-ve të Bitcoin spot, i parë në blerjet e ETF-ve, veçanërisht iShares Bitcoin Trust i BlackRock , ka qenë thelbësor, me 12 mars që dëshmoi një hyrje neto rekord prej 1 miliard dollarësh, duke thithur pjesën e Bitcoin-ve të sapominuar në 2024. Me institucionet e mëdha që mbështesin Bitcoin, potenciali për një rritje çmimi në javët e ardhshme nuk do të ishte befasues pasi adoptimi i zakonshëm është premtues. Për të mos përmendur, ngjarja e përgjysmimit është afër dhe oferta për minatorët për të minuar bitcoin do të reduktohet me 50%, duke e bërë më të vështirë nxjerrjen e bitcoin të ri me ritmin aktual.


Donald Trump premton mbështetje për Bitcoin dhe Crypto nëse zgjidhet President

Ish-presidenti Donald Trump është shprehur i hapur ndaj Bitcoin dhe ka treguar se nën administratën e tij do të përmbahet nga përdorimi i fuqive rregullatore për të shtypur Bitcoin dhe asete të tjera kripto, duke sinjalizuar një ndryshim të mundshëm rregullator nën udhëheqjen e tij nëse ai kthehet në detyrë. Për më tepër, marrëdhëniet e fundit të biznesit të Trump përfshinin transaksione me kriptomonedha për atlete luksoze që ishin blerë duke përdorur Bitcoin, duke sugjeruar më tej një qasje akomoduese ndaj kriptomonedhave. Trump mund të jetë në anën e Bitcoin, por mos prisni që ai të kapërcejë dollarin amerikan nëse ai fiton zgjedhjet presidenciale këtë vit.

Majmunët e mërzitur dhe NFT-të e tjera të Yuga Labs janë duke rënë në vlerë në demin kripto

Edhe pse ringjallja e tregut të demit, Yuga Labs Bored Ape Yacht Club dhe projektet e tyre NFT në blockchain Ethereum po dëshmojnë një rënie të vlerës , duke ngritur pikëpyetje për të ardhmen e NFT-ve. Majmunët e Bored janë aktualisht me çmim rreth 15 ETH që është një rënie e konsiderueshme nga niveli më i lartë i të gjitha kohërave prej 153 ETH, ngjashëm me homologët e tyre Mutant Ape Yacht Club (MAYC), të lëshuar nga Yuga, çmimi bazë ka rënë në 2.4 ETH, më i ulët se çmimi fillestar i nenexhikut prej 3ETH. Pavarësisht rritjes së çmimeve të Ehereum kohët e fundit, Yuga Labs NFT-të kanë dështuar të ndryshojnë prirjen rënëse. Kështu, e ardhmja e koleksioneve NFT të Yuga Labs përballet me shumë sfida.

Ubisoft tani po eksperimenton me XPLA Blockchain

Ubisoft, i njohur mirë për ekskluzivitetet e tyre të lojërave të suksesshme si Assassin's Creed, Rainbow Six, Far Cry dhe shumë tituj të tjerë hit, ka nënshkruar lëvizjen e tyre në lojërat blockchain duke njoftuar rolin e tyre si një vërtetues për blockchain XPLA. Ubisoft do të kontribuojë në XPLA përtej vërtetimit, ata do të marrin pjesë aktive në vendimet e qeverisjes. Ky partneritet pasqyron interesin e Ubisoft për lojërat me blockchain, ku decentralizimi i aseteve të lojës në një shkallë më të gjerë është i dobishëm për lojtarët dhe ndërton të drejta më të forta pronësie për lojtarët.

Përmirësimi i Dencun i Ethereum mund të nënkuptojë pothuajse zero tarifa për zinxhirët e bllokimit të shtresës 2

Blockchain Ethereum ka lëshuar përmirësimin e tij Dencun, duke shënuar fazën fillestare të udhërrëfyesit të tij. Ky azhurnim do ta bëjë Ethereum më efikas, duke përfituar blockchain e shtresës 2, duke premtuar tarifa transaksioni gati zero . Kjo mund të shihet në tarifat e Optimism që jemi ulur në më pak se 0,001 dollarë për transaksione . Ndërsa përmirësimi nuk do të prekë përdoruesit e përditshëm të Ethereum, është një shenjë e mirë fillestare që zgjidhjet e shtresës 2 si Arbitrum do të kenë tarifa të reduktuara, duke krijuar një mundësi për të hyrë në bord më shumë përdorues pa kostot e larta të tarifës së gazit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles