Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 31

Published date:

Java e kaluar ishte mjaft e mbushur me ngjarje si pasojë e kolapsit të bursës FTX. Ajo u dominua kryesisht nga raporte të ndryshme të implikimeve të sagës në industrinë e kriptove. Ne ishim në gjendje të kapnim disa prej tyre për ju dhe besojmë se do t'i gjeni të denjë për interes. Gëzuar lexim!

Visa përfundon marrëveshjen e kartës së debitit me FTX

Procesori i pagesave, Visa, javën e kaluar njoftoi përfundimin e marrëveshjeve të tij globale me FTX dhe programin e tyre të kartave të debitit në SHBA, i cili thotë se po mbyllet nga emetuesi i tyre.

FTX dhe Visa kishin njoftuar një partneritet të zgjeruar në fillim të tetorit, duke përfshirë planet për të prezantuar kartat e debitit Visa të lidhura me llogarinë në 40 vende të reja. Përfundimi vjen pasi një dosje e re falimentimi tregon se shkëmbimi i trazuar ka zotërime dukshëm më të vogla të kriptove sesa kishte pretenduar themeluesi i saj i turpëruar, Sam Bankman-Fried. Ata zbuluan se FTX ka vlerë 659,000 dollarë në kripto, kundrejt 5.5 miliardë dollarëve të supozuar, një situatë që CEO i ri i FTX, John Ray III, i cili po mbikëqyr likuidimin e kompanisë , thotë se nuk e ka parë kurrë më parë në karrierën e tij.

Bukele i El Salvadorit mori një vendim të vështirë ndërsa shpresat e larta të Bitcoin ngadalësohen

Si një nga besimtarët kryesorë të Bitcoin që u prek nga saga FTX, presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, javën e kaluar njoftoi se vendi do të nënshkruante një marrëveshje të tregtisë së lirë me Kinën pikërisht pasi ish-burimi i dytë më i madh i kriptove shpalli falimentimin.

Marrëveshja, sipas zëvendëspresidentit të vendit, Félix Ulloa, do të shihte Kinën të blejë borxhin e jashtëm prej 21 miliardë dollarësh të El Salvadorit pasi duket se ata janë në një pozicion të vështirë financiar.

Bukele thuhet se shpenzoi mbi 107 milionë dollarë për 2,381 bitcoin – tani me vlerë mbi 40 milionë dollarë pasi çmimi i kriptomonedhës më të mirë ka rënë në rreth 16,000 dollarë. Gjithashtu, shitja e tij e planifikuar e obligacioneve vullkanike të mbështetura nga bitcoin, e varur nga një parashikim se Bitcoin do të arrijë në 100,000 dollarë, ende nuk është materializuar që kur ai bëri tenderin ligjor të kriptomonedhës në vendin e tij një vit më parë. Ndërkohë, Bukele mbetet popullor në Amerikën Latine me një vlerësim miratimi prej rreth 90%.

Zërat e rregullimit të kriptove dalin nga Kongresi i SHBA

Përballë rritjeve meteorike dhe shembjeve dikur të pamatshme , kryetari i Komitetit Bankar të Senatit, Senatori Sherrod Brown (D-Ohio), tha se ai ka eksploruar nevojën për legjislacion gjithëpërfshirës të kriptomonedhave, por shpesh dështoi për shkak të lobimit të industrisë. Megjithatë, ai pohon se kompanitë e kriptove që kanë vënë investitorët në rrezik "duhet të mbajnë përgjegjësi". Komenti i tij erdhi pasi Rep. Hakeem Jeffries (DN.Y.), kryetar i grupit parlamentar, tha se situata e industrisë së kriptove do të jetë një nga prioritetet e partisë me përfundimin e vitit

Komiteti i Shërbimeve Financiare të Dhomës, i udhëhequr nga Rep. Maxine Waters (D-Kaliforni), planifikon të mbajë një seancë dëgjimore për FTX, ndërsa senatori Patrick J. Toomey (R-Pa.), harron dështimin e Kongresit për të miratuar legjislacionin dhe dështimi i rregullatorëve për të ofruar udhëzime të qarta lidhur me krijimin e paqartësisë që ka shtyrë zhvilluesit dhe sipërmarrësit e kriptove jashtë shtetit. Megjithatë, nga ana e tij, senatori Josh Hawley, (R-Mo) është i shqetësuar nëse tre zyrtarë të lartë të organeve rregullatore të administrimit të Biden kishin hetuar FTX ose firmën motër të saj, Alameda Research, dhe nëse agjencitë e tyre përkatëse kishin hyrë në marrëveshje me të dy kompanitë.

Platforma kryesore e tregtimit të kriptove në Hong Kong pushon së funksionuari

Rezultati i FTX javën e kaluar pa që një ofrues kryesor i shërbimit të shitjes me pakicë të kriptove në Hong Kong të ndërpresë tregtimin . Genesis Block, e cila dikur drejtonte një nga rrjetet më të mëdha të ATM-ve të bitcoin në Azi (29 vendndodhje në Hong Kong dhe gjashtë në Tajvan), i tha Reuters se do të mbyllte portalin e saj të tregtimit pa recetë më 10 dhjetor nga frika se mos e dinte. cilat palë do të dështonin më pas.

Kompania u ka kërkuar klientëve që të tërheqin fondet e tyre ndërsa thotë se nuk po pranon klientë të rinj. ATM-të e tij tani operohen nga CoinHero.

Komisioni i Letrave me Vlerë dhe të Ardhshme të Hong Kongut (SFC) muajin e kaluar filloi konsultimin për t'u dhënë investitorëve me pakicë "një shkallë të përshtatshme aksesi" në asetet virtuale. Lëvizja , e cila gjithashtu do të shohë rishikimin e të drejtave të pronësisë për asetet e tokenizuara dhe eksplorimin e legalizimit të kontratave inteligjente, mund të hapë rrugën për ofertat e shenjave të sigurisë së pasurive të paluajtshme (STO).

Skeptikët mund të tallen me kolapsin e FTX por jo Blockchain

Pavarësisht nga shkalla dhe rëndësia e FTX, dhe mënyra se si ai ka trembur tregun, kolapsi i tij nuk e ka dëmtuar të gjithë ekosistemin, veçanërisht teknologjinë themelore, Blockchain, një op-ed që ka ndarë .

Ai ka hedhur në qendër të vëmendjes modelin e biznesit të shkëmbimeve të parregulluara të kriptove, por ende mban një nga premtimet fillestare të kriptomonedhës që është të mundësojë një sistem financiar të lirë nga ndërhyrjet e bankave qendrore. Kjo është veçanërisht e domosdoshme duke marrë parasysh kostot dhe pasojat e përpjekjeve të Bankës së Rezervës për shtypjen e parave në vitet e fundit, dhe projektet e lehtësimit sasior të bankave të tjera qendrore në mbarë botën. Kriptomonedha gjithashtu kërkon të heqë shtresat e tarifave nga sistemi në mënyrë që transaksionet të jenë më pak të kushtueshme për konsumatorët fundorë, investitorët dhe bizneset, ndërkohë që janë të gjurmueshme në mënyrë të pashlyeshme në një libër të dukshëm dhe të verifikueshëm. Premtimet e Blockchain për një sistem më të aksesueshëm dhe transparent nuk duhen tallur.

Banka e Amerikës, Mark Kuban dëshiron që Blockchain të ndahet nga tregtia spekulative e kriptove

Në vazhdën e shpërthimit të FTX , nevoja për të ndarë tregtimin spekulativ të kriptove dhe çmimet e tokenave nga teknologjia themelore e blockchain është e rëndësishme , kanë sugjeruar një raport i Bankës së Amerikës (BAC) dhe miliarderi Mark Cuban.

BAC publikoi raportin e saj pasi Banka e Rezervës Federale të Nju Jorkut dhe një grup bankash të mëdha duke përfshirë Citigroup ©, HSBC (HSBC), BNY Mellon (BK) dhe Wells Fargo (WFC), si dhe gjigantin e pagesave, Mastercard (MA). filloi testimin e përdorimit të argumenteve dixhitale që përfaqësojnë dollarë.

Cuban beson ende në kripto dhe në kontratat inteligjente të cilat ai mendon se do të kenë një ndikim të rëndësishëm në krijimin e aplikacioneve të vlefshme që do të jenë të dobishme për të gjithë . Ai është i mendimit se vlera e një token rrjedh nga aplikacionet për të cilat mund të përdoret dhe sa të dobishme janë ato aplikacione për përdoruesit, thotë ai në Twitter .

Firma mbrojtëse më e madhe në botë e tregtuar publikisht ende fillon fondin ekskluziv kripto

Me gjithë zhurmën që rrethon kolapsin e FTX, firma më e madhe në botë e fondit mbrojtës të tregtuar publikisht thotë se është ende duke filluar një fond mbrojtës të dedikuar për kriptomonedha. Man Group Plc po zhvillon strategjinë e saj për të gërmuar më thellë në treg përmes njësisë së saj tregtare të drejtuar nga kompjuteri AHL me një plan për të filluar në fund të vitit, raporton Bloomberg . Ndërsa tregu i kriptovalutave deri më tani ka humbur mbi 200 miliardë dollarë në kapitalizimin e tij të tregut që nga fillimi i nëntorit, sipas CoinMarketCap , fondi ekskluziv i planifikuar i kriptomonedhës do të miratohet për investitorët vetëm pasi Man Group me bazë në Londër ta vlerësojë atë për rreziqet e palëve. Shefi ekzekutiv Luke Ellis kishte thënë në fillim të vitit se Man Group po konsideronte të rriste përfshirjen e tij në kripto.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles