Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 7

Published date:

Kriptoja u shkëput nga stoqet e SHBA-së në maj pasi më shumë përdorues ka të ngjarë të bashkohen me hapësirën në 3 vjet

Të dhënat e Intotheblock tregojnë se korrelacioni i Bitcoin me stoqet amerikane arriti nivelin më të ulët që nga 25 marsi, pasi u zhvendos nga 0.91 në nën 0.65 në maj.

Ndërkohë, sipas një raporti nga The Economist , 13% e të anketuarve në një sondazh tani tregojnë se përdorin kriptomonedha si një formë pagese dixhitale, ndërsa 60% presin të blejnë, mbajnë ose shesin NFT brenda tre viteve të ardhshme.

Rreth 3,000 njerëz që përdorën një pagesë dixhitale brenda 12 muajve të fundit u intervistuan për raportin.

PayPal lidh klientët e kriptove me kuletat, shkëmbimet dhe aplikacionet e tjera

PayPal ka filluar të mbështesë transferimin vendas të aseteve kripto (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ose Litecoin) brenda, brenda dhe jashtë platformës së tij në kuletat dhe shkëmbimet e tjera. Funksionaliteti i ri vjen si rezultat i kërkesës së vazhdueshme të përdoruesve për të, sipas kompanisë.

Lajmi vjen pas deklaratës së gjigantit global të pagesave se ishte bërë kompania e parë që konvertoi një Bitlicencë të kushtëzuar në një Bitlicensë të plotë pasi iu dha miratimi nga Departamenti i Shërbimeve Financiare të Nju Jorkut (NYDFS).

PayPal është një nga platformat më të mira të pagesave në internet në SHBA që i lejon përdoruesit të blejnë, shesin dhe mbajnë kriptovaluta, me shërbime për konsumatorët amerikanë që të paguajnë miliona tregtarë online në mbarë botën me kriptovalutat që shfaqen marsin e kaluar.

ETH, BNB I jep dominimit të tregut Bitcoin

Pjesa e Bitcoin në tregun e kriptove po rritet. Që nga 6 qershori, dominimi i kriptomonedhës më të mirë në botë ka arritur një nivel të ri prej rreth 47.5% që nga viti i kaluar me rezistencë afër 49.5%, tregojnë të dhënat nga firma e kripto-analitikës Glassnode.

Kompania ia atribuon rritjen humbjes së pjesës së tregut nga dy altcoins më të mirë 5 - Ether (ETH) dhe monedha Binance (BNB).

Dominimi i kapitalit të tregut të Ethereum ra në 17.74% - një nivel i ri i ulët që nga tetori i vitit të kaluar - pasi kishte mbajtur një pjesë të tregut 17-22% për vitin e kaluar me dominimin dhe çmimin që tani qëndron në nivelin e mbështetjes.

BNB përballet me një telash të ngjashëm dhe ka humbur vazhdimisht terren edhe ndaj Bitcoin, veçanërisht pas një hetimi të vazhdueshëm të SEC nëse shitjet e BNB gjatë një ICO të 2017 përfaqësonin letra me vlerë të paregjistruara.

Rusia po bëhet serioze në lidhje me kripto-n për pagesë?

Në një tjetër sqarim, Banka Qendrore e Rusisë ka bërë të qartë se nuk është kundër përdorimit të kriptomonedhave në transaksionet ndërkombëtare, por veçanërisht në frontin e brendshëm për shkak të rreziqeve për investitorët me pakicë.

Rreth dy javë më parë, vërejtjet e ministrit të Industrisë dhe Tregtisë së vendit Denis Manturov sugjeruan një ndryshim të kundërt nga qëndrimi i bankës qendrore për një ndalim të plotë të kriptove. Në mars, një ligjvënës tha se ata po konsideronin pranimin e Bitcoin si pagesë për eksportet e naftës dhe gazit të Rusisë pas sanksioneve ndaj vendit të tyre për pushtimin e Ukrainës.

Me luftën në vazhdim, sanksionet mbeten në fuqi ndaj Rusisë, eksportuesja më e madhe në botë e gazit natyror, si dhe furnizuesi i dytë më i madh i naftës.

Një rast i asaj që është e mirë për patën nuk është e mirë për ganderin

Pasi u prezantua për herë të parë në 2019 si një Propozim për Përmirësimin e Litecoin , përmirësimi i shumëpritur i veçorisë së privatësisë Mimblewimble Extension Block (MWEB) u aktivizua zyrtarisht në rrjetin Litecoin më 19 maj.

Protokolli u jep përdoruesve mundësinë për të dërguar transaksione konfidenciale që do të fshehin identitetin e tyre dhe shumën e transaksionit. Përmirësimi është vlerësuar veçanërisht për vetitë e tij të privatësisë, duke mbledhur mbështetje nga projekte si ofruesi i analitikës së bllokut të zinxhirit Elliptic.

Sidoqoftë, jo të gjitha bizneset e lidhura me kriptomat janë të emocionuar nga përmirësimi.

LTC u hoq shpejt nga lista në 5 shkëmbime të Koresë së Jugut si rezultat i përmirësimit të MWEB. Shkëmbimet arritën një konsensus se pamundësia për të konstatuar informacionin e transaksionit për shkak të azhurnimit përfaqësonte një shkelje të mundshme të Aktit të Informacionit Financiar Specif që u kërkon atyre të sigurojnë regjistrime të verifikueshme të transaksioneve.

Vakja e kolapsit të Terrës vazhdon të kumbojë

Terraform Labs vazhdon të jetë i kapur në pistën e qeverisë koreane, e cila krijoi një komitet të aseteve dixhitale për të parandaluar një kolaps të ngjashëm në të ardhmen. Komiteti i propozuar do të integronte departamente të ndryshme duke përfshirë ato që specifikojnë standardet e listimit, monitorimin e tregut dhe zbulimin e transaksioneve të dyshimta.

Në një mënyrë tjetër, një artikull i botuar në median shtetërore kineze Economic Daily përdori shkrirjen për të nxitur qeverinë të prezantonte masa rregullatore që do të reduktonin rrezikun e monedhave të qëndrueshme dhe përdorimin e tyre për aktivitete të paligjshme dhe kriminale.

Në anën e Singaporit, ndjenja e përgjithshme mbetet e përzier. Zëvendëskryeministri, Heng Swee Keat, vuri në dukje në Samitin Asia Tech X të Singaporit se shumë investitorë humbën kursimet në debaklin e Terra UST.

Megjithatë, ndërsa paralajmëroi investitorët me pakicë që të shmangin kriptovalutat për natyrën e tyre shumë të rrezikshme, ai njohu potencialin e hapësirës së kriptove për të transformuar financat.

Standardi global për rregulloret bankare përgatit një dokument tjetër mbi ekspozimet e kriptove

Komiteti i Bazelit, i cili përcakton standardet globale për rregullimin e kujdesshëm të bankave, thotë se ka kaluar në pikën e lëshimit të një dokumenti të dytë konsultimi në qershor se si duhet të trajtohen ekspozimet e bankave ndaj aktiveve kriptoale.

Njoftimi vjen pas një takimi të 27 majit ku u diskutuan disa çështje, duke përfshirë rëndësinë e të paturit të një kuadri minimal global për bankat për të zbutur rreziqet nga kripto-asetet bazuar në zhvillimet e fundit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles