Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 33

Published date:

ICYMI, këtu janë disa nga zhvillimet kryesore në hapësirën e kriptove dhe blockchain gjatë javës së kaluar që ne mendojmë se duhen vënë re. Na tregoni se çfarë mendoni për përpilimin, abonohuni dhe duartrokitni nëse ju pëlqen. Gëzuar lexim!

Bitcoin në 5,000 dollarë mund të jetë një nga surprizat e vitit 2023 - Standard Chartered Bank

Një rënie e mëtejshme e çmimit të Bitcoin prej rreth 70% në 5,000 dollarë mund të jetë ndër skenarët "surprizë" që tregjet mund të përjetojnë në vitin 2023, tha javën e kaluar Shefi Global i Kërkimeve të Standard Chartered, Eric Robertsen. Me ekonomitë në vështirësi, më shumë falimentime të lidhura me kriptografinë dhe një kolaps në besimin e investitorëve në asetet dixhitale, Robertsen mendon se kërkesa për Bitcoin mund të kalojë në ar, duke nxitur kështu një rritje prej 30% të metalit të çmuar.

Ish OSHC Binance sheh ATH në fund të 2023 ose në fillim të 2024

Nga ana tjetër, Gin Chao, themeluesi i CVP NoLimit Holdings dhe një ish-shefi i strategjisë në Binance, e sheh ndryshe tregun e kriptove në vitin 2023. Chao mendon se tregu është rreth një deri në dy të katërtat në atë që ai e quan "lloji i pestë i cikli madhor” dhe e krahasoi atë me mesin e 2018-ës, fundin e 2018-ës, deri në fund të 2019-ës kur dolën investime të suksesshme “nga ky lloj dimri kripto”.

Chao gjithashtu mendon se dimri aktual i kriptove është pjesë e një cikli që përsëritet çdo 18 deri në 24 muaj dhe, në varësi të vlerësimit të dikujt për nivelin e ulët të tregut, argumenton për një tjetër më të lartë të të gjitha kohërave deri në fund të vitit 2023 ose në fillim të 2024, nëse ekzistojnë modelet e mëparshme.

Ndërsa ai supozon se mund të zgjerohet pak për shkak të mjedisit të përgjithshëm makro, Chao i tha Forkast -it se nuk pret të shohë "diçka që do ta thyente plotësisht këtë model".

Pas USD, Euro dhe Peso, Tether Shton Kinez Yuan Stablecoin

Tether javën e kaluar shtoi juanin e saj kinez në det të hapur (CNH₮) në blockchain Tron. Fillimisht i disponueshëm si një token ERC-20, lansimi i CNH₮ në TRON e bën atë bllokun e dytë në të cilin mund të merret, tregtohet dhe mbahet monedha e qëndrueshme.

CNH₮ është një nga katër monedhat e qëndrueshme që mbështet Tether, duke përfshirë monedhat e qëndrueshme të lidhura me dollarin amerikan (USD₮), Euro (EUR₮) dhe Peso (MXN₮). Në fillim, Bitfinex do të jetë shkëmbimi i parë që do t'u mundësojë përdoruesve të tij të bëjnë transaksione me CNH₮ duke përdorur blockchain Tron .

Ethereum Devs përcaktojnë kornizën kohore të përmirësimit të Shangait

Pas thirrjes së Ethereum Consensus Layer #99, zhvilluesit e Ethereum kanë rënë dakord të fokusohen në mundësimin e tërheqjeve në përmirësimin e Shangait. Ata gjithashtu planifikuan të kishin një hard fork të veçantë diku në vjeshtën e vitit 2023 pas përmirësimit të Shangait për të adresuar EIP-4844 - ose proto-danksharding - gjë që do ta bënte Ethereum më të shkallëzuar përmes shardingut , një metodë që ndan rrjetin në "copëza". si një mënyrë për të rritur kapacitetin e saj dhe për të ulur tarifat e gazit.

"Shanghai" do të ketë një kornizë kohoresynuar të lëshimit të marsit 2023. Përmirësimi do të përfshijë EIP-4895 i cili do të lejojë tërheqjet e ETH të stakuara të Beacon Chain.

Prindërit e SBF nuk do të japin mësim në Stanford vitin e ardhshëm

Megjithatë, me rënien e shkëmbimit të dytë më të madh të kriptove FTX, i cili paraqiti falimentimin në SHBA pasi u përball me një boshllëk financimi prej rreth 8 miliardë dollarësh, prindërit e ish-CEO-t të saj, Sam Bankman-Fried, kanë konfirmuar se nuk do të japin mësim në Shkolla Juridike e Stanfordit vitin e ardhshëm. Stanford Daily raportoi se Joseph Bankman ka anuluar klasën e vetme që ishte planifikuar të jepte këtë dimër, ndërsa Barbara Fried nuk është listuar për të ndjekur asnjë kurs vitin e ardhshëm për shkak të një vendimi "të planifikuar prej kohësh" për t'u tërhequr dhe nuk ka "asgjë për të bërë". me çdo gjë tjetër që po ndodh.”

Sipas Reuters, prindërit e SBF ishin emëruar pronarë të një shtëpie pushimi prej 16.4 milionë dollarësh të blerë nga FTX. Ata thanë se po kërkojnë kthimin e aktit në FTX.

Goldman Sachs sheh mundësi në FTX Collapse, Crypto Shakeout

Goldman Sachs po kërkon të arkëtojë interesat e investitorëve të dobësuar nga kolapsi i bursës FTX. Reuters raporton se banka e investimeve, si një nga bankat e mëdha që sheh një mundësi për të rimarrë biznesin, ka rezervuar dhjetëra miliona dollarë për të blerë ose investuar në kompani kripto.

Duke qenë se konfirmon kryerjen e kujdesit të duhur në një numër firmash të ndryshme kripto-kripti pa dhënë detaje, Reuters e konsideron gatishmërinë e bankës për të vazhduar të investojë pavarësisht ndryshimit të sektorit si një mundësi afatgjatë.

Themeluesi i Terra, Do Kwon, i vendosur pas muajve të gjuetisë

Rreth 4,400 investitorë të kriptove thuhet se kërkojnë të gjurmojnë themeluesin e Terra, Do Kwon, tani duhet të marrin një psherëtimë lehtësimi. Jo për investitorët që humbën para për shkak të UST/Terra për të marrë paratë e tyre, por për të ditur vendndodhjen e tij. I quajtur UST Restitution Group, investitorët kanë bërë përpjekjet e tyre për të kërkuar Kwon pas rrëzimit të monedhës së tij të qëndrueshme. Kjo vjen pas një urdhër-arresti të lëshuar për Kwon nga Njësia e Përbashkët për Krimet Financiare dhe të Letrave me Vlerë të Prokurorisë së Rrethit Jugor të Seulit dhe Interpolit, duke lëshuar një njoftim të këndit të kuq në emër të tij. Ministria e Jashtme e Koresë së Jugut i dërgoi gjithashtu atij një " Njoftim për kthimin e pasaportës " duke deklaruar se ai rrezikon që dokumenti i tij i udhëtimit t'i pavlefshëm administrativisht nëse ai nuk përmbush brenda periudhës së përcaktuar. Ata kishin menduar se kishte shumë gjasa që ai të ishte në Dubai, por një raport doli javën e kaluar që thotë se ai është në Serbi.

ProBit Global Featured AVAX në shitje ekskluzive me ulje të çmimit 50%.

Javën e kaluar pa token AVAX të paraqitur në Ekskluzive të ProBit Global përpara listimit të shkëmbimeve globale AVAX dhe për të futur më shumë tokena të bazuara në Ortekë që do të listohen.

Me një perspektivë premtuese si një nga blockchain-et kryesore për nga të ardhurat , më shumë projekte në rrjetin Avalanche, kontratat inteligjente të të cilëve janë krijuar për të qenë pafundësisht fleksibël me nënrrjetat, do të përfitonin nga AVAX si token origjinal i përdorur për të fuqizuar transaksionet brenda ekosistemit. Ndërsa më shumë altcoins pretendohen të shpërthejnë ndërsa tregu rimëkëmbet nga kolapsi i FTX, ProBit Global duke zgjedhur tokenin AVAX për shitjen e tij me ulje çmimi prej 50% u dha disa prej përdoruesve të tij një mundësi të shkëlqyer për të zotëruar AVAX.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles