Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 91

Published date:

Bitcoin thyen rekordin dyvjeçar, tejkalon 60,000 dollarë

Bitcoin ka tejkaluar 60,000 dollarë , duke iu afruar nivelit më të lartë të të gjitha kohërave nga tregu i rritjes së vitit 2021. Me pothuajse një rritje prej 19% të çmimit këtë javë dhe 43% rritje nga viti deri më sot, trendi duket premtues. Ne mund t'i atribuojmë debutimin e fondeve të tregtuara në shkëmbim Bitcoin në janar duke kontribuar në adoptimin më masiv në tregjet financiare. Për më tepër, përgjysmimi i ardhshëm i Bitcoin luan një rol të rëndësishëm me Bitcoin që zvogëlon një tjetër 50% të Bitcoin në dispozicion për minatorët. Gjithashtu spekulimet e forta nga blerja e fundit e 3,000 Bitcoin nga MicroStrategy, shtojnë ndjenjat bullish të tregjeve.


Bitcoin ETF i BlackRock thyen rekord me 1.3 miliard dollarë vëllim

Fondi i tregtuar i shkëmbimit të Bitcoin të Blackrock arriti një vëllim ditor 1.3 miliardë dollarësh, një moment historik i mahnitshëm për komunitetin e kriptove. Eric Balchunas nga Bloomberg Intelligence vuri në dukje kërkesën e fortë, me mbi 100,000 tregti individuale, duke treguar aktivitete të rëndësishme tregtare të Bitcoin. Me adoptimin masiv të Bitcoin nga institucione të njohura financiare, ne mund të shohim një të ardhme të ndritshme përpara për kriptomonedhën.

Ordinalet e Bitcoin duke u rikthyer

Është një ditë e mirë për Ordinal maxis pasi mbishkrimet si Bitcoin NFT janë rikthyer me shitjet në tregjet kryesore që arrijnë në 19.7 milionë dollarë të hënën. Ringjallja e aktivitetit të tregtimit Ordinal lidhet me rritjen e mahnitshme të Bitcoin këtë javë, pavarësisht se tarifat e gazit janë bërë të larta për transaksionet e BTC Ordinal, degjenët e Web3 janë të gatshëm të paguajnë kostot shtesë për NFT-të e Bitcoin. Ordinals ofron një rast të ri përdorimi argëtues, duke lejuar mbishkrime të të dhënave jo financiare në blockchain.

Senatori Warren i bën presion industrisë së kriptove që të përafrohet me rregulloret tradicionale financiare

Senatorja Elizabeth Warren ka kritikuar sërish industrinë e kriptove për mosrespektimin e rregulloreve. Në një intervistë me Bloomberg Television, ajo theksoi gatishmërinë e saj për të punuar me industrinë e kriptove, por nuk u pajtua me përdorimin e saj për aktivitete të paligjshme, si p.sh. financimi i terrorizmit, mashtrimi i konsumatorëve, pastrimi i parave, etj. Senatori Warren sugjeroi rregullore kripto të ngjashme me sistemin më të gjerë financiar të Shtetet e Bashkuara e quajtën "Akti Kundër Pastrimit të Parave të Aseteve Dixhitale", i cili ka fituar mbështetje megjithatë ende përballet me pengesa në Komitetin Bankar të Senatit për shkak të prioriteteve konkurruese.

Bitcoin Holdings i MicroStrategy arrin në 10 miliardë dollarë

MicroStrategy , firma e softuerit e bashkëthemeluar nga Michael Saylor, bëri valë të mëdha kohët e fundit duke blerë 3,000 BTC shtesë këtë muaj, duke grumbulluar një zotërim Bitcoin prej 193,000 BTC që është mbi 10 miliardë dollarë, duke arritur një fitim të parealizuar prej afro 5 miliardë dollarësh. Qëndrimi bullish i Saylor ndaj Bitcoin ka treguar se kompania mbetet e sigurt në "strategjinë e saj Bitcoin". Pa plane për të shitur, Saylor pohon me vendosmëri se "Bitcoin është strategjia e daljes", duke shtuar narrativën bullish për kriptomonedhën.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles