Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 19

Published date:

Nga përditësimet mbi Merge të Ethereum në Japoni që shqyrton regjimet tatimore për të mbajtur bizneset fillestare të kriptove në vend dhe SEC që mohon sërish aplikacionin ETF të VanEck, kënaquni duke lexuar edicionin e 19-të të Biteve Javore të Blockchain të ProBit Global.

Përditësimet në Ethereum Merge

Ndërtimi i përmirësimit Merge ka rritur bilancin aktual të adresave të minatorëve Ethereum sipas OKLink . Adresat u rritën për të arritur nivelin e tyre më të lartë në tre vjet, me një vlerë prej 254,846.35 ETH.

Zbulimi vjen ndërsa Fondacioni Ethereum prezanton një udhërrëfyes të përditësuar për përmirësimin e shumëpritur të Merge. Në një lëvizje të ngjashme, përkrahësit e një forku të propozuar të zinxhirit Ethereum nën lëvizjen ETHW, javën e kaluar publikuan një përditësim të dytë të kodit. Ata bënë përditësimin EIP-155 i cili do të bëjë që transaksionet të nënshkruhen me Chain ID. Është gjithashtu për t'u mbrojtur nga sulmet e përsëritjes që mund të vijnë nga pirunët e ardhshëm.

Në rast të ndarjes së zinxhirit, grupi kryesor i minierave, Antpool, thotë se nuk do të jetë në gjendje të mbajë asetet ETH të një përdoruesi në zinxhirin PoS. Ajo e konsideron Merge si me rrezikun e censurës dhe duhet të ruajë sigurinë e aseteve të klientëve të saj.

Pertsev i Tornado Cash, i lidhur me FSB-në, u ndalua për tre muaj

Këtu i referohemi Vol. Edicioni 17 i kësaj përmbledhjeje javore. Përzierësi i kriptove Tornado Cash u sanksionua nga Zyra e Departamentit Amerikan të Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC). Më pas, një 29-vjeçar i dyshuar si zhvillues i Tornado Cash, Alexey Pertsev, u arrestua më pas në Amsterdam nga Shërbimi Holandez i Informacionit Fiskal dhe Hetimit.

Një raport doli nga firma e inteligjencës Kharon javën e kaluar se Pertsev ishte i punësuar nga një kompani me lidhje me agjencinë ruse të sigurisë, FSB. Raporti erdhi pothuajse pasi një gjykatës në Holandë vendosi që Pertsev , i cili u akuzua për lehtësimin e pastrimit të parave, duhet të qëndrojë në burg për të paktën 90 ditë të tjera. Deri në momentin e të dy zhvillimeve, Pertsev nuk është akuzuar zyrtarisht për ndonjë krim.

Japonia e konsideron rishikimin e taksave për të rritur rritjen e hapësirës fillestare të kriptove

Për të frenuar daljen e startupeve të kriptove diku tjetër, qeveria japoneze thuhet se po kërkon të zvogëlojë barrën tatimore mbi subjektet e lidhura në reformën e saj tatimore të vitit 2023. Agjencia e Shërbimeve Financiare dhe Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Industrisë po shqyrtojnë rishikimin e regjimit të taksave të korporatave për asetet kripto të lëshuara nga kompanitë për të mbledhur fonde. Kjo është për të parandaluar që startup-et e kriptove të largohen nga Japonia për të krijuar jashtë shtetit në vende si Singapori, raportojnë mediat lokale.

Projektet kripto përdorin një mekanizëm crowdfunding të njohur si një ofertë fillestare e monedhave (ICO) për të mbledhur fonde për idetë e tyre të reja të blockchain. Sipas sistemit aktual të taksave japoneze, pjesa e zotërimeve të një projekti pas ICO-së tatohet bazuar në vlerën e tregut në fund të një periudhe të caktuar. Si rezultat, fitimet e parealizuara tatohen. Konsiderimi i ri mund të mos jetë më i tillë vitin e ardhshëm.

Irani sekuestron pajisjet ilegale të minierave të kriptove

9,404 pajisje të paligjshme të minierave të kriptomonedhave thuhet se janë sekuestruar në Teheran që nga fillimi i marsit 2022, tha javën e kaluar CEO i Kompanisë së Shpërndarjes së Energjisë së Teheranit të Madh, Kambiz Nazerian.

Zbulimi i këtyre operacioneve të paligjshme doli në pah ndërsa inspektorët nga 22 rrethe të Teheranit kryejnë kontrollet e tyre rutinë në Republikën Islamike të Iranit.

Vendi ka parë kohët e fundit një rritje të çështjeve që lidhen me aktivitetet e paligjshme të minierave të kriptove. Një raport i Chainalysis për krimin e kriptove nënvizon se minierat ilegale përbënin rreth 85% të aktivitetit të kriptomonedhave në vend midis 2015 dhe 2021.

Megjithëse këto aktivitete të paligjshme rrezikojnë të shkaktojnë ndërprerje të reja të energjisë elektrike gjatë dimrit, më shumë njerëz supozohet se po gravitojnë drejt minierave të kriptomonedhave për të fituar të ardhura. Ndërsa është identifikuar si me një kosto më të lirë të energjisë elektrike, rritja e fundit në aktivitetet minerare i është atribuar rënies së vlerës së monedhës së Iranit.

Ja sa mund të jetë kostoja e nxjerrjes së Bitcoin në vitin 2040

Arcane Research javën e kaluar publikoi një vlerësim se çfarë mund të jetë përdorimi i energjisë për zhvillimin e Bitcoin deri në vitin 2040. Nëse çmimi i Bitcoin arrin 2 milionë dollarë deri në vitin 2040, firma pretendon se Bitcoin mund të konsumojë 894 TWh në vit që është një rritje 10x nga niveli i sotëm.

Nëse çmimi i Bitcoin arrin në 500,000 dollarë deri atëherë, ai thotë se Bitcoin do të kishte konsumuar 223 TWh në vit - rreth 2 herë më shumë se niveli aktual. Nëse çmimi i Bitcoin arrin 2 milionë dollarë deri në vitin 2040 dhe tarifat e transaksionit qëndrojnë në mesataren historike, pjesa e Bitcoin në konsumin global të energjisë do të jetë 0.36%.

Kjo është pavarësisht besimit të autorëve se deri në vitin 2040, shumica e minatorëve të Bitcoin do të përdorin burime të bllokuara të energjisë që janë shumë më të lira se energjia elektrike në rrjet. Ata theksojnë se çmimi i Bitcoin është faktori më kritik që përcakton konsumin e energjisë së ardhshme të kriptomonedhës kryesore.

Ndërkohë, Steven Lubka, drejtori menaxhues i Swan Private Client Services argumenton se Bitcoin mund të ndihmojë në nxitjen e zhvillimit në sektorin e energjisë pasi ndihmon në sigurimin e objekteve më efikase të prodhimit të energjisë me fluks të shtuar parash.

SEC mohon përsëri aplikacionin ETF të VanEck

Përgjigja e Komisionit të Letrave me Vlerë (SEC) ndaj aplikacionit të depozituar të VanEck në korrik doli javën e kaluar. Deklarimi i firmës së menaxhimit të aseteve për një treg të vetëm Bitcoin ETF nuk e mori përsëri nxitjen e rregullatorit. Përkundrazi, KSHZ-ja mori kohë për të shtyrë vendimin e saj për aplikimin e VanEck me 45 ditë të tjera. Deri në tetor, rregullatori shpreson të "aprovojë ose të mos miratojë, ose të fillojë procedura për të përcaktuar nëse do të mos miratojë ndryshimin e rregullit të propozuar".

SEC refuzoi aplikimin fillestar të firmës me bazë në Nju Jork vitin e kaluar, sepse nuk është e bindur se tregu i Bitcoin është rezistent ndaj mashtrimit dhe manipulimit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles