Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 52

Published date:

MiCA merr mbështetje dërrmuese në Parlamentin e BE-së

Javën e kaluar, Rregullorja e shumëpërfolur e Tregjeve në Kripto-Asetet (MiCA) kaloi në seancën plenare të Parlamentit të BE-së, me 517 eurodeputetë që votuan në favor të zbatimit të saj. I planifikuar të hyjë në fuqi për emetuesit e stablecoin në qershor 2024 dhe për ofruesit e tjerë të shërbimeve të aseteve të kriptove në dhjetor 2024, korniza përcakton qartë rregullat se si lojtarët kryesorë të industrisë së kriptove – siç janë shkëmbimet – duhet të operojnë në 27 shtetet anëtare të BE-së.

Votimi përfundimtar pritet të bëhet nga Këshilli i BE-së më 16 maj, ndërsa publikimi i MCA-së në gazetën zyrtare të BE-së do të vijë 20 ditë më pas.

Me MiCA, bizneset ekzistuese mund të duhet të përshtatin aspekte të operacioneve të tyre në përputhje me kornizën e re. Kjo, sipas sugjerimeve të brendshme , mund t'i shtyjë bankat e BE-së të devijojnë në ofrimin e shërbimeve kripto, pasi një licencë e vetme në një vend të BE-së do t'u mundësonte atyre t'i shërbenin të gjithë rajonit.


Banka më e mirë franceze heq stablecoin

Në fund të votimit plenar të MiCA-së në Parlamentin e BE-së erdhi lajmi javën e kaluar se Societe Generale–FORGE , filiali i rregulluar i bankës më të mirë franceze, grupi Societe Generale i dedikuar për asetet dixhitale, ka lançuar një monedhë të qëndrueshme të quajtur EUR CoinVertible (EURCV).

E vendosur në përcaktimin Euro në bllokun publik Ethereum , SG-FORGE thotë se planifikon të punojë me shkëmbime kripto-shkëmbimesh dhe platforma të tjera të palëve të treta për të listuar EURCV-në në muajt e ardhshëm për ekspozim ndaj investitorëve institucionalë.

Stablecoin supozohet se është projektuar në një nivel bankar për të kapërcyer hendekun midis tregjeve tradicionale të kapitalit dhe ekosistemit të aktiveve dixhitale. EURCV bazohet në një kornizë të arkitekturës së pajtueshme për argumentet e sigurisë (CAST) me burim të hapur , e cila udhëzon tregtimin e instrumenteve financiare në një zinxhir.

Ngjarja DevConnect e Ethereum shkon në Stamboll

Ende në Evropë, u njoftua javën e kaluar se DevConnect - ngjarja kryesore e komunitetit Ethereum - do të mbahet në Stamboll.

DevConnect është një mbledhje njëjavore që bashkon anëtarët në grupe më të vogla për të folur dhe mësuar përmes seancave të thelluara mbi tema specifike, që synojnë përmirësimin e vazhdueshëm të Ethereum, sipas Fondacionit Ethereum . Fondacioni, i cili organizoi konferencën e parë të Ethereum Devconnect në Amsterdam në 2022, vuri në dukje se vendimi për të marrë Devconnect në Stamboll midis 13 dhe 19 nëntor 2023, bazohet në gjallërinë e qytetit dhe komunitetit turk Ethereum. Gjithashtu, duke marrë parasysh tërmetin e fundit në pjesë të Turqisë, Fondacioni thotë se DevConnect në Stamboll është një mënyrë për të "treguar mbështetjen tonë dhe për të inkurajuar të tjerët që të mbështesin këtë rajon në mënyra të ndryshme".

Zhvilluesi i shquar i Bitcoin Core Përkulet

Dhruvkaran Mehta, një kontribues i dukshëm në Bitcoin Core, javën e kaluar zbuloi se ai "ka vendosur të mos ndjekë një vit tjetër të granteve me burim të hapur Bitcoin Core" pasi ka filluar të punojë për përmirësimin e protokollit P2P të Bitcoin përmes BIP324 që nga viti 2020.

Nënkuptim, kjo do të thotë që zhvilluesi ka hequr dorë nga të qenit një nga individët që menaxhon softuerin me burim të hapur Bitcoin Core që fuqizon rrjetin Bitcoin - blockchain më i madh në botë. Në vend të kësaj, Mehta vëren se ai po ndjek një ide për fillimin e Bitcoin.

Ndryshe nga besimi i përhapur, CoinShare kohët e fundit hodhi poshtë mitin se vetëm gjashtë individë kontrollojnë Bitcoin, megjithëse vetëm një grup "mirëmbajtësish" të projektit kanë përkushtuar akses për të bërë ndryshime në kod.

Përpjekjet e vazhdueshme për të rindezur ose shitur shkëmbime FTX; Taylor Swift i shpëton sprovës

Një grup i njohur si Komiteti Zyrtar i Kreditorëve të Pasiguruar të FTX doli javën e kaluar për të thënë se ata po punojnë me debitorët për të parë mënyrat për të rifilluar ose shitur shkëmbimet FTX dhe për të krijuar vlerë për kreditorët. Ndërsa nuk është caktuar një afat përfundimtar për të nisur një proces zyrtar, ata vunë në dukje se palët e interesuara në njërën nga dy opsionet duhet të kontaktojnë.

Gjithashtu në të njëjtën javë, doli lajmi se këngëtarja amerikane, Taylor Swift, ishte pothuajse e përfshirë në një marrëveshje sponsorizimi prej 100 milionë dollarësh me FTX derisa ajo ngriti pyetje në lidhje me letrat me vlerë të paregjistruara. Sipas avokatit që trajton një padi të ngritur kundër Shaquille O'Neal, Tom Brady dhe Larry David, të cilët vazhduan me marrëveshjen, paditësit po kërkojnë mbi 5 miliardë dollarë për miratimin e tyre.

Trump, Starbucks, Nike's .Swoosh shpallin koleksionet e reja NFT

Javën e kaluar, ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, njoftoi lançimin e grupit të tij të dytë të kartave të grumbullimit NFT. Ashtu si ai kur iu bashkua për herë të parë bandës NFT, njoftimi për koleksionin e tij të fundit prej 47,000 pjesësh të prera në rrjetin Polygon dhe me çmim 99 dollarë secila, u bë në platformën e tij të mediave sociale, Truth Social.

Në të njëjtën javë, Starbucks lançoi serinë e saj të parë të koleksionit të dyqaneve NFT në Polygon. Blerja e ndonjë prej 5000 pjesëve me çmim 100 dollarë secila u jep përdoruesve një shpërblim prej 1500 pikësh në aplikacionin Starbucks Odyssey. Për platformën Web3 të Nike, .Swoosh, 10 maji u caktua si data për shitjen publike të interpretimeve të saj dixhitale të serisë Air Force 1 Lows NFT, "Our Force 1 (OF1)" . Ngjarja do të paraprihet nga një poster OF1 airdrop i cili garanton hyrjen në shitjen e First Access duke filluar nga 8 maj.

Përditësimi i Terra: Do Kwon akuzohet për falsifikim

Pas arrestimit të tij të fundit në aeroportin e Podgoricës, prokurorët në Mal të Zi thuhet se kanë akuzuar themeluesin e Terraform Labs, Do Kwon, për përdorimin e dokumenteve false të udhëtimit për të fluturuar në Dubai. Kwon ishte arrestuar për 30 ditë ndërsa rasti i tij i falsifikimit po hetohej, sipas DL News. Duke u akuzuar zyrtarisht për një gjyq të planifikuar të fillojë më 11 maj, një raport i medias thotë se mund të dënohet me burg nga tre muaj deri në pesë vjet. Me ndalimin e Kwon dhe të bashkëpandehurit të tij, Han Chang-Joon, të zgjatur edhe për 30 ditë të tjera më 21 prill, nuk është e qartë se cili do të jetë fati i tyre në lidhje me ekstradimin e tyre të kërkuar nga autoritetet amerikane dhe koreano- jugore .

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles