Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 76

Published date:

Bitcoin thyen 35 mijë dollarë për herë të parë në 16 muaj ndërsa ETF shpreson të rritet

Çmimi i Bitcoin kaloi pragun e 35,000 dollarëve javën e kaluar për herë të parë që nga maji 2022 . Kriptovaluta kryesore arriti momentin historik të mërkurën mes spekulimeve në rritje se SEC së shpejti mund të miratojë një ETF spot bitcoin në SHBA.

Bitcoin është rritur me mbi 24% vetëm gjatë javës së kaluar, i nxitur nga optimizmi se menaxherët e aseteve si BlackRock dhe Ark Invest janë afër marrjes së miratimit rregullator për dosjet e tyre të bitcoin ETF . Perspektiva e aksesit më të lehtë të investimeve të zakonshme përmes një ETF ka rritur çmimin e bitcoin duke lënë altcoins të vonuar.

Bitcoin tani përbën mbi 54% të kapitalit total të tregut të kriptove, norma e tij më e lartë e dominimit që nga prilli 2021. Rritja e çmimit të bitcoin ka ngritur gjithashtu tregun e përgjithshëm të kriptove mbi 1 trilion dollarë. Megjithatë, disa analistë paralajmërojnë se bitcoin mund të përballet me një fluks tjetër përpara se konfirmimi i një ETF të miratuar nga SEC të ndezë rrjedhën tjetër të madhe të kriptove.


Token POL i Zëvendësimit të MATIC të Polygonit u vendos në Ethereum Mainnet

Polygon ka lëshuar kontratën simbolike për zëvendësimin e tij të planifikuar MATIC, POL, në rrjetin kryesor Ethereum. Shenja e re është pjesë e lëvizjes së Polygonit drejt një ekosistemi të nivelit 2 të fuqizuar me njohuri zero të njohur si Polygon 2.0.

Ndërsa MATIC aktualisht mbetet shenja kryesore për rrjetin e provës së aksioneve të Polygon, vendosja e POL përfaqëson hapin e parë në kalimin në tokenin e ri. Polygon shtetet POL përfundimisht do të lejojë mbajtësit e tokenit të aksioneve nëpër zinxhirë të shumtë të bazuar në zk në Polygon.

Megjithatë, ekipi theksoi se përdoruesit nuk kanë nevojë të ndërrojnë ende MATIC-in e tyre me POL. Shenja nuk po përdoret aktualisht për asnjë sistem Polygon. Kalimi i plotë nga MATIC në POL pritet të ndodhë gjatë katër viteve të ardhshme.

Polygon theksoi planin e tij për t'u bërë "shtresa e vlerës" e internetit. Lansimi i POL hap rrugën për pjesët e tjera të udhërrëfyesit Polygon 2.0, duke përfshirë një shtresë të re staking dhe përmirësimin në zkEVM. Polygon po konkurron me ekosistemet e tjera të shtresës 2 si Optimism i cili përdor përmbledhje optimiste.

Binance besohet se do të mbështesë shkëmbimin e Hong Kongut në mes të çështjeve ligjore jashtë vendit

Binance, shkëmbimi më i madh i kriptove në botë, thuhet se është i lidhur me një shkëmbim të ri me bazë në Hong Kong të quajtur HKVAEX. Sipas burimeve të brendshme të industrisë, ndërsa HKVAEX ruan një identitet të veçantë ligjor, ai ndan burime me Binance. Kjo përfshin përdorimin e serverëve të Binance. Vetë Binance nuk ka konfirmuar asnjë lidhje.

Nisja e HKVAEX shihet si një lëvizje strategjike nga Binance për të përfituar nga tregu në rritje i kriptove në Hong Kong. Ai gjithashtu ofron një rrugë të mundshme për të operuar ligjërisht në Hong Kong në mes të rritjes së shqyrtimit ligjor jashtë shtetit. HKVAEX u formua në fund të vitit 2022 dhe synon të marrë një licencë kripto nga rregullatorët e Hong Kongut. Kompania pranoi se kishte burime nga shkëmbimet globale si Binance, por theksoi pavarësinë e saj. Megjithatë, operacionet e platformës tregojnë paralele të qarta me Binance, duke konfirmuar pretendimet e brendshme për një lidhje midis dy shkëmbimeve.

Nigerianët kthehen te kripto pasi inflacioni i shtyn qytetarët të gjejnë alternativa Naira

Në mes të inflacionit të rëndë dhe një rënie të mprehtë të vlerës së monedhës kombëtare, nigerianët kanë rritur adoptimin e aseteve dixhitale si monedhat e qëndrueshme dhe Bitcoin me 9% gjatë dy viteve të fundit, sipas një raporti nga Chainalysis . Ndërsa Naira ka humbur dy të tretat e vlerës së saj kundrejt dollarit, shumë nigerianë dhe biznese po i drejtohen monedhës së qëndrueshme USDT të lidhur me dollarë për të ruajtur kursimet dhe për të lehtësuar pagesat. Gjigandi i shkëmbimeve Binance ka mbushur një boshllëk duke i ndaluar bankat lokale të punojnë me shkëmbimet e kriptove. Nigerianët po përdorin gjithnjë e më shumë platformën P2P të Binance për të hyrë në asetet dixhitale. Ekspertët thonë se monedhat e qëndrueshme janë bërë një mjet shpëtimi për të përballuar stuhitë ekonomike dhe për të ruajtur tregtinë në Nigeri.

Tërheqjet e qilimave mbeten të zakonshme pavarësisht raporteve të auditimit, sipas Hacken

Sipas një raporti të ri nga audituesi i sigurisë së blockchain Hacken, afërsisht 85% e tërheqjeve të qilimave të kriptove në tremujorin e tretë të 2022 nuk zbuluan publikisht se i nënshtroheshin auditimeve të pavarura të sigurisë. Duke cituar analizën e saj të 78 tërheqjeve të qilimave të tremujorit të tretë, Hacken pretendon se mashtrime të tilla janë kryer lehtësisht për shkak të dështimit të investitorëve për të verifikuar siç duhet projektet dhe për të injoruar flamujt e kuq.

Kompania vuri në dukje frikën e humbjes dhe një proces investimi tepër i thjeshtuar kanë kontribuar në tërheqjen e shfrenuar të qilimave. Hacken këshilloi përdoruesit e kriptomonedhave që të ekzaminojnë plotësisht raportet e auditimit dhe të vlerësojnë rezultatet e sigurisë, në vend që thjesht të supozojnë se një projekt është i sigurt sepse është audituar.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles