Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 27

Published date:

Në rast se i keni humbur, këtu janë disa nga zhvillimet kryesore në hapësirën e kriptove gjatë javës së kaluar që mendojmë se do të ishin me interes për ju. Shikoni edicionin e kësaj jave të ProBit Global (Blockchain) Bits. Gëzuar lexim!

  Koreja e Jugut planifikon ID dixhitale të bazuara në Blockchain

Koreja e Jugut javën e kaluar njoftoi se është vendosur të zëvendësojë kartat e saj fizike të identitetit me identifikimin dixhital të bazuar në blockchain deri në vitin 2024. Bloomberg raporton se lëvizja do të bëjë që Koreja e Jugut të përfshijë aftësinë e ID-së dixhitale në një aplikacion smartphone si pjesë e përpjekjeve për të nxitur rritjen ekonomike.

Rreth 45 milionë qytetarë pritet të regjistrohen në dy vitet e para të zbatimit të skemës.

Koreanët e Jugut kryesojnë renditjen e Institutit Portulans për aftësinë për të aplikuar teknologjinë në jetën e përditshme. Një ekonomist në Institutin e Politikave të Shkencës dhe Teknologjisë të Koresë, Hwang Seogwon, thotë se skema mund të ndihmojë Korenë të korrë të paktën 42 miliardë dollarë (ose 3%) të PBB-së në vlerë ekonomike brenda një dekade.

Nga ana tjetër, ndonëse nuk konsiderohet fare një veprim negativ, plani i propozuar e lë dritaren të hapur për vendet e tjera për të studiuar. Sfidat e hershme adoptuese të iniciativës duhet të merren parasysh gjithashtu.

Njoftimi i Kuq i Do Kown nuk është një urdhër arresti

Ndërsa rreth 4,400 investitorë të kriptove thuhet se po kërkojnë të gjurmojnë themeluesin e Terra, Do Kwon, Interpoli ka sqaruar se njoftimi i tij në këndin e kuq nuk është i barabartë me një urdhër arresti ndërkombëtar.

Sqarimi erdhi javën e kaluar në Indi pasi sekretari i përgjithshëm i organit më të madh të policisë në botë me 195 anëtarë, Jürgen Stock, la të kuptohet se kriptovalutat si Bitcoin dhe Ethereum paraqesin sfida për agjencitë e zbatimit të ligjit në mungesë të një kuadri ligjor . Interpol gjithashtu përdori ngjarjen për të zbuluar Metaverse-in e parë të krijuar posaçërisht për zbatimin e ligjit në mbarë botën.

Investitorët e kriptove që humbën para për shkak të rrënimit të UST/Terra akuzuan Interpolin dhe njoftimin e kuq që lëshoi, për joefikasitet. Duke formuar Grupin e Kthimit të UST, investitorët kanë bërë përpjekjet e tyre për të kërkuar Kwon pas rrëzimit të monedhës së tij të qëndrueshme. Ata mendojnë se kishte shumë gjasa që ai të ishte në Dubai.

Lojërat e fatit Macau Sjellja e CBDC pranë shtëpisë

Macau, shtëpia e industrisë më të madhe të kazinove në botë, thotë se po planifikon t'i japë një monedhe dixhitale të bankës qendrore (CBDC) statusin e kursit ligjor, megjithëse nuk e identifikoi atë. Megjithatë, si një territor kinez dhe duke marrë parasysh se si ka ndjekur provat e Kinës , CBDC në fjalë supozohet të jetë juani dixhital.

Këshilli Ekzekutiv e bëri njoftimin me një projektligj të titulluar “Regjimi Ligjor për krijimin dhe emetimin e monedhës”. Ai propozon, ndër të tjera, të penalizohen me gjobë refuzimet për të pranuar kursin ligjor si kundërvajtje administrative.

Industria e kazinove të qendrës së lojërave të fatit kontribuoi më shumë se gjysmën e PBB-së prej 28.1 miliardë dollarësh të qytetit në vitin 2019, përpara pandemisë Covid-19.

Eswatini zgjedh një partner për të eksploruar CBDC

Banka Qendrore e Eswatinit (ish Swaziland) javën e kaluar iu bashkua bankave të tjera qendrore dhe rregullatorëve në mbarë botën në përpjekjen për të eksploruar potencialin e një monedhe dixhitale të Bankës Qendrore me pakicë (CBDC).

Vendi afrikan bashkëpunoi me grupin gjerman të teknologjisë Giesecke+Devrient (G+D) për të hulumtuar dhe eksploruar zhvillimin e CBDC për të adresuar sfida të tilla si efikasiteti i pagesave, ndërveprueshmëria, përfshirja financiare dhe elasticiteti i sistemit të pagesave.

Kompania kishte përfunduar më herët fazën e parë të Studimit Diagnostik CBDC të kryer në 2020, i cili zbuloi se një CBDC me pakicë paraqiti mundësinë më të fortë dhe më të drejtpërdrejtë për adoptimin e një monedhe dixhitale në Eswatini.

Ata tani planifikojnë të avancojnë përpjekjet kërkimore të CBDC për të fituar një kuptim të thellë të praktikave të përfshira në zbatimin e projektit të monedhës dixhitale.

Flagship Metaverse Oferta e Meta nuk ecën mirë

Dokumentet e zbuluara të kompanisë javën e kaluar treguan se bota metaverse e Metës po tronditet me çështje kyçe. Një raport thotë se oferta kryesore e kompanisë, Horizon Worlds, është përballur me teknologjinë e keqe, përdoruesit e painteresuar dhe mungesën e qartësisë se çfarë do të duhet për të pasur sukses.

Rrjeti i hapësirave virtuale 3D për përdoruesit që të shoqërohen, të luajnë lojëra dhe të ndjekin ngjarje është aktualisht i disponueshëm në SHBA, Kanada, Francë dhe Spanjë. Një objektiv prej 500,000 përdoruesve aktivë mujorë (MAU) u reduktua më vonë në 280,000, por metaverse aktualisht ka më pak se 200,000 përdorues. Shumica e vizitorëve në Horizon Worlds nuk kthehen pas muajit të parë dhe vetëm 9% e botëve të saj të krijuara nga krijuesit janë vizituar nga të paktën 50 përdorues.

"Një botë boshe është një botë e trishtuar," tha një dokument që përmbledh përpjekjet e kompanisë për të grumbulluar përdoruesit drejt vendeve ku ata do të takonin të tjerë.

Minatori i bllokut të zbrazët dëmton rrjetin BSV

Rrjeti BSV javën e kaluar vuajti pasi një mbajtës i shumicës së fuqisë hash minoi blloqe boshe. Minatori, i cili ka minierë BSV që nga viti 2020, është i identifikueshëm nga adresa 1KPSTuJMCMRXrTWHfCwpiRZg1ALbJzh844 .

Veprimi "po shkakton një sërë problemesh pasi transaksionet nuk përfshihen në shumicën e blloqeve", vëren rrjeti në faqen e tij të internetit. Gjithashtu po bën që grupet e memories – ku transaksionet që janë krijuar nga përdoruesit, por që nuk janë përfshirë ende në një bllok, janë të parkuara – të mbushen.

Në përgjigjen e saj, Shoqata e Bitcoin, e cila merret me rrjetin, thotë se po merr masa për të kontaktuar të gjitha shkëmbimet dhe minatorët përkatës për të ngrirë të gjitha shpërblimet e bllokut që lidhen me minatorin keqdashës. Ai gjithashtu thekson se do të ndjekë kallëzim penal ndaj subjektit/subjekteve përgjegjës.

Shkëmbimet filluan të ndërpresin shërbimet për klientët rusë

Bursa e dytë më e madhe në SHBA, Kraken, dërgoi deklarata me email për përdoruesit e saj rusë për t'i informuar ata se do të ndalojë shërbimet për shkak të legjislacionit të ri evropian. Këshilli i BE-së këtë muaj shtrëngoi ndalesat e tij ekzistuese për asetet kripto për përdoruesit në Rusi. Blockchain.com njoftoi përdoruesit e tij se do të mbyllë llogaritë e shtetasve rusë gjatë një periudhe dy javore , sipas agjencisë lokale të lajmeve, RBC.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles