Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 30

Published date:

Java e kaluar ishte një javë e madhe për kriptomat. Nëse jo për ndonjë lajm tjetër që bën xhiron, por për kolapsin e shkëmbimit të dytë më të madh të kriptove, FTX. Shijoni këtë edicion të përditësimit tonë javor.

Dhe FTX e Madhe ra

Javën e kaluar, shkëmbimi i dytë më i madh i kriptove FTX paraqiti falimentimin në SHBA pasi u përball me një boshllëk financimi prej rreth 8 miliardë dollarësh. Kjo pason një krizë të konsiderueshme likuiditeti që kishte parë Binance të nënshkruante një LOI jo të detyrueshme me synimin për të blerë plotësisht FTX për të mbrojtur përdoruesit e saj.

Një raport thotë se të 134 subjektet e përmendura në dosje nuk ishin të informuar për lëvizjen, por e morën vesh në të njëjtën kohë me publikun, në disa raste përmes Twitter .

John Jay Ray III, i cili trajtoi procedurat e falimentimit të Enron në fillim të mesit të viteve 2000, mori detyrën si CEO i FTX pasi Sam Bankman-Fried (SBF) dha dorëheqjen. Mbi 600 milionë dollarë u raportuan më vonë se u hodhën nga shkëmbimi i kriptomonedhave pas një hakimi pas paraqitjes së falimentimit. Këshilltari i Përgjithshëm i FTX, Ryne Miller, vuri në dukje "vëzhgimin e transaksioneve të paautorizuara" të tyre në një postim në Twitter . Ndërsa Elon Musk tha në një diskutim në Twitter Space se ai kurrë nuk kishte dëgjuar për Bankman-Fried përpara bisedës së tyre të fundit rreth investimit në marrëveshjen Twitter. Ai tha se mendonte se kishte diçka që nuk shkonte me ish-CEO të FTX dhe se ai nuk kishte kapital.

Një bilanc i rrjedhur i Alameda Research, një firmë tregtare sasiore e themeluar nga SBF, është theksuar se ka ngjallur dyshime që çojnë në një nga mbajtësit më të mëdhenj të kripto-tokenit vendas të FTX, FTT, duke zgjedhur të shkarkojë pozicionin e tyre. Mbajtësi, Binance, konsideroi blerjen e FTX, por u tërhoq pas rreth 36 orësh në procesin e kujdesit të duhur. Dështimi i blerjes më pas çoi në rënien e FTX.

Disa ndikime të identifikuara dhe të sugjeruara të kolapsit FTX në sektorin e kriptove javën e kaluar

 • Fondi Ikigai " kishte një shumicë të madhe të aktiveve totale të fondit mbrojtës në FTX"
 • Një raport lokal vlerëson se të paktën 500,000 përdorues në Tajvan u prekën nga kolapsi FTX
 • Gjysma e aseteve të fondit mbrojtës Galois Capital - rreth 100 milionë dollarë - -bllokuara në FTX
 • Ekspozimi i Galaxy Digital prej afërsisht 76.8 milionë dollarësh parash dhe asetesh dixhitale ndaj FTX
 • Ndërmjetësi i kriptove, ekspozimi prej 175 milionë dollarësh i Genesis Trading u mbyll
 • Analiza : Më pak besim te rregullatorët kripto dhe më agresivë; ulje e interesit institucional për kripto; Dominimi i Bitcoin ka gjasa të rritet ndjeshëm; dhe përdoruesit e kriptove të lodhur nga mashtrimet

JPMorgan thotë se pret Bitcoin në rangun e çmimeve 13,000 dollarë

Pas krizës në FTX, Bloomberg raporton se strategët e JPMorgan Chase & Co janë të mendimit se situata mund të zbresë çmimin e Bitcoin në 13,000 dollarë. Ata konsiderojnë frikën se falimentimi i FTX mund të jetë ngjitës dhe mund të rezultojë në heqjen e veshjeve të tjera kripto. Kriza mund të çojë gjithashtu në mundësinë e kostos së prodhimit të Bitcoin - -aktualisht në 15,000 dollarë - - duke rishikuar nivelin e ulët prej 13,000 dollarësh si bazë për dyshemenë e tyre të mundshme të sugjeruar. Përveç kësaj, ekipi beson se numri i subjekteve me bilanc më të fortë dhe të aftë për të shpëtuar ato me kapital të ulët dhe levë të lartë në sferën e kriptos po zvogëlohet.

Ngjarjet kryesore me FTX pas rrëzimit të platformës

 1. FTX paraqiti falimentimin e Kapitullit 11 .
 2. Pas thashethemeve se ish-CEO i FTX Sam Bankman-Fried ishte arrestuar në Aeroportin e Bahamas, një raport tjetër thotë se ai, bashkëthemeluesi i FTX, Gary Wang dhe drejtori i inxhinierisë së saj Nishad Singh janë në Bahamas dhe "nën mbikëqyrje". nga autoritetet lokale.
 3. Me një bilanc prej 3 milionë dollarësh aktualisht të mbyllur në FTX, huadhënësi i falimentuar i kriptove Voyager Digital i dha fund marrëveshjes për t'u shitur te FTX US
 4. Krahu i derivateve të FTX, LedgerX, tërhoqi një plan të propozuar për të shlyer drejtpërdrejt produktet e derivateve të kriptove nga ndërmjetësit nga Komisioni i Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC). Krahu i derivateve u paraqit për planin në fillim të këtij viti.
 5. Nxiti diskutime për provën e rezervave duke u bërë standardi për shkëmbimet e ardhshme

Disa pyetje të lidhura me tregun e lënë në gjurmët e sagës FTX

Rënia e FTX la disa pyetje filozofike të varura:

 1. A është koha për DCA (mesatarja e kostos së dollarit) ?
 2. Një kohë për të shitur dhe rihyrë me një çmim më të ulët?
 3. A është një ujdi e shkëlqyeshme për të grumbulluar Bitcoin në një nivel më të ulët midis $15,000+ dhe $18,000+?
 4. A po përgatitet blerja e ulët midis 2022-2024 për rrjedhën e rritjes së vitit 2025 ( përgjysmimi tjetër i Bitcoin është në mars 2024)?
 5. A është përplasja ndryshe këtë herë?
 6. Një kohë për të kthyer altcoins në Bitcoin?
 7. A e theksoi ndryshimin midis tregtarëve dhe 'holluesve' në një mënyrë të re?

SHBA bën 3.36 miliardë dollarë konfiskim të kriptove të lidhura me rrugën e mëndafshit

Distrikti Jugor i Nju Jorkut javën e kaluar bëri një bindje historike dhe sekuestrim të aseteve kripto në lidhje me Silk Road, tregu i errët i internetit që funksionoi nga 2011 deri në 2013 kur FBI e mbylli atë. Sekuestrimi masiv i mbi 50,000 Bitcoin nga James Zhong bëri rekordin e të qenit i dyti më i madh nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Zhong u deklarua fajtor të premten, më 4 nëntor për kryerjen e mashtrimit me tela në shtator 2012 dhe për marrjen e paligjshme të Bitcoin që tani ka vlerë 3.36 miliardë dollarë nga Rruga e Mëndafshit.

SEC fiton padinë kundër firmës Blockchain për ofrimin e aseteve dixhitale si letra me vlerë

Në një rast tjetër të lidhur me gjykatën, Komisioni i Sigurimeve dhe Shkëmbimeve të SHBA (SEC) javën e kaluar fitoi padinë e tij kundër kompanisë botuese të bazuar në blockchain, LBRY Inc. Gjykata vendosi që kompania me bazë në New Hampshire ofroi asetet e saj dixhitale si letra me vlerë.

SEC paditi LBRY në vitin 2021 për shkelje të ligjit të SHBA duke shitur Kreditë e saj LBRY pa i regjistruar ato si letra me vlerë. CEO i LBRY, Jeremy Kauffman, tha se vendimi "kërcënon të gjithë industrinë e kriptomonedhës në SHBA" pasi mund të vendosë një standard që do të konsideronte "pothuajse çdo kriptomonedhë" një siguri.

Votimi Plenar i MiCA u zhvendos në shkurt 2023

Pas tekstit të MCA-së që u miratua në Këshillin e BE-së në tetor, votimi plenar në Parlamentin Evropian (PE) që supozohej të mbahej në fund të vitit 2022 tani është shtyrë deri në shkurt 2023.

Votimi supozohet të vijë pasi avokati/gjuhëtari të kontrollojë tekstin e gjatë që duhet të përkthehet në 24 gjuhët zyrtare të BE-së. Megjithatë, kontrollet kanë rezultuar shumë komplekse, prandaj edhe vonesa, thotë një anëtar i PE , Stefan Berger.

Përveç vonesës së publikimit/hyrjes me dy deri në tre muaj, fakti mbetet se MiCA është ende përfundimtare dhe nuk pritet të bëhen ndryshime të mëtejshme në përmbajtje.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles