Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 60

Published date:

BlackRock Push për Bitcoin ETF sheh rritje të çmimit të BTC

Kompania e menaxhimit të aseteve, BlackRock, paraqiti një aplikim javën e kaluar në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-së për një Bitcoin ETF. Fondi i tregtuar në këmbim do t'u jepte investitorëve ekspozimin ndaj kriptomonedhës kryesore pa paqëndrueshmërinë që vjen me blerjen, tregtimin ose mbajtjen e saj në një bursë.

Lëvizja nga BlackRock nënkupton një shtytje të bashkërenduar nga institucionet tradicionale financiare në hapësirën e kriptove, me qëllimin e ofrimit të produkteve të lidhura me kripto për një bazë më të gjerë përdoruesish. Komentuesit vërejnë se nëse miratohen, aplikacione të ngjashme mund të ndjekin produktet e bitcoin ETF nga firmat konkurrente .

Nuk ka asnjë garanci që iShares Bitcoin Trust do të shohë dritën e ditës, duke pasur parasysh se aplikacionet e mëparshme nga firma si WisdomTree dhe Grayscale janë refuzuar në të kaluarën. Megjithatë, ndjenjat rritëse të tregut panë rritjen e çmimit të Bitcoin pas lajmeve të aplikacionit ETF të BlackRock.


Binance tërhiqet nga tregu holandez

Shkëmbyesi i madh i kriptomonedhave Binance njoftoi javën e kaluar se do të ndërpriste operacionet në Holandë. Ky njoftim vjen pasi bursa nuk arriti të sigurojë licencat e kërkuara të operimit nga banka qendrore e vendit. Këto zhvillime janë më të fundit në një seri pengesash për bursën më të lartë sipas vëllimit të tregtimit, me Komisionin e Sigurisë dhe Shkëmbimit të SHBA-së që së fundi ngriti akuza kundër themeluesit të Binance, Changpeng Zhao. Përdoruesit e Binance në Holandë kanë kohë deri më 17 korrik për të tregtuar dhe depozituar në platformë, pas së cilës do të jenë të mundshme vetëm tërheqjet.

Singapori partnere me bankat kryesore për të testuar protokollet e kriptove

Autoriteti Monetar i Singaporit, në bashkëpunim me institucionet financiare lokale, ka lëvizur për të përcaktuar rregulloren rreth protokolleve të kriptove në shtetin ishull. Në një përpjekje për të standardizuar protokollet e tokenave, banka qendrore e Singaporit ka punuar me JPMorgan Chase, DBS Bank të Singaporit dhe Temasek Holdings për të testuar raste të ndryshme të përdorimit të kriptove, duke testuar gjithashtu obligacione dhe depozita të pajtueshme me DeFi nën emrin e koduar "Project Guardian " .

Pavarësisht lëvizjes në teknologjinë blockchain, banka qendrore ishte e shpejtë për të hedhur poshtë çdo spekulim se mbështette asetet dixhitale pasi ato lidhen me kriptovalutat. Lim Tuang Lee, ndihmës drejtor menaxhues për tregjet e kapitalit në MAS, u citua të ketë thënë: "Thjesht për të qenë i qartë, eksperimentimi është në teknologji dhe jo në aplikimin për kriptovalutat".

SHBA forcon përpjekjet e zbatimit të ligjit me nisjen e Task Forcës për Krimet e Monedhave Dixhitale

Hetimet e Sigurisë Kombëtare të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare (HSI), së bashku me agjencitë e tjera federale, kanë krijuar një Task Force për Krimet e Krimeve të Monedhave Dixhitale dhe Tregun Darknet për të luftuar aktivitetet e paligjshme të lehtësuara përmes përdorimit të kriptomonedhës dhe rrjetit të errët. Task-forca, e përbërë nga HSI, Zyra e Prokurorit të SHBA-së, Hetimi Kriminal IRS, Administrata e Zbatimit të Drogës (DEA) dhe Shërbimi i Inspektimit Postar të SHBA-së, synon të prishë dhe çmontojë organizatat kriminale që përdorin rrjetin e errët dhe kripto-n për të mbetur anonime ndërsa përfshirja në aktivitete të liga si trafikimi i drogës, pastrimi i parave, vjedhja e informacionit personal dhe shfrytëzimi i fëmijëve.

Njësia e re e HSI-së është e fundit në një grup ndërkombëtar të grupeve të punës të dedikuara të krijuara për të frenuar krimet e lidhura me kriptografinë. Organe të tjera federale të SHBA-së kanë implementuar tashmë ekipe kibernetike antikriminale, me FBI-në që lançoi Njësinë e saj të Shfrytëzimit të Aseteve Virtuale në shkurt të këtij viti dhe SEC-ja ndau edhe më shumë burime për krahun e saj të zbatimit të Njësisë Kibernetike. Këto përpjekje zbatuese vijnë pasi statistikat e krimit tregojnë një rritje të dukshme të sulmeve të phishing kriptove.

Nju Jork Spa në ujë të nxehtë për minierën e Bitcoin

Bathouse, një banjë me bazë në Bruklin që ofron pishina termale, sauna dhe dhoma me avull, ka zbuluar se përdor energjinë termike të gjeneruar nga miniera e Bitcoin për të ngrohur pishinat e saj. Minierat e Bitcoin ka qenë tradicionalisht një proces shumë intensiv i energjisë për shkak të fuqisë së madhe llogaritëse që kërkohet për të zgjidhur algoritmet që luajnë një rol kyç në sigurimin e rrjetit Bitcoin.

Procesi përfshin përdorimin e nxehtësisë nga platforma e minierave për të ngrohur ujin e pishinës dhe më pas përdorimin e të njëjtit ujë pishine për të ftohur pajisjen. Ndërsa disa duartrokitën përdorimin efikas të energjisë së minierave të Bitcoin, komentuesit e tjerë ishin pak më të shqetësuar, duke përmendur shqetësimet etike në përgjigjet në një postim në Instagram . Bathhouse e përshkruan veten si "një shtëpi për njerëzit që përpiqen të duken, të ndjehen dhe të performojnë më të mirën e tyre", duke e quajtur veten "rebelë të industrisë" në faqen e tyre në LinkedIn .

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles