Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 64

Published date:

Koreja e Veriut mori 700 milionë dollarë kripto në vitin 2022, thonë raportet

Sipas raporteve nga agjencia shtetërore e inteligjencës të Koresë së Jugut , fqinjët e tyre veriorë morën në mënyrë të paligjshme kriptovaluta me vlerë 700 milionë dollarë gjatë vitit 2022. Në një konferencë shtypi, Shërbimi Informativ Kombëtar (NIS) pretendoi se kriptoma e vjedhur përbën rreth 30% të totalit të fitimeve në valutë të huaj të Koresë së Veriut për vitin e kaluar.

Hakerët e Koresë së Veriut kanë një reputacion të gjatë për përfshirjen në grabitje të kriptove në shkallë të gjerë, me fondet që zakonisht filtrohen përmes mikserëve të kriptove për të errësuar origjinën e tyre. Ndërkohë që raporti i NIS i Koresë së Jugut pretendon se Pheniani nuk ka qenë në gjendje të fitojë para nga fitimet e tyre të kriptove të marra në mënyrë të paligjshme, fondet e grumbulluara supozohet se janë të mjaftueshme për t'i mundësuar vendit të lëshojë 30 raketa balistike ndërkontinentale.


Policia Kineze kap pastrues parash USDT

Një rrjet pastrimi parash që sillte fitime të paligjshme prej më shumë se 54 milionë dollarësh u zbulua nga policia në provincën veriore Shanxi të Kinës. Sipas autoriteteve lokale , skema përfshinte blerje kriptosh pa recetë të USDT me zbritje, të cilat më pas u shiteshin blerësve që nuk dyshonin me pakicë me çmime të fryra.

E vlerësuar në një ekuivalent prej rreth 380 milionë CNY, unaza e paligjshme u tha se operonte në katër provinca të ndryshme kineze, me shitje të kryera përmes mediave sociale dhe "platformave të pastrimit të parave". Paratë me vlerë mbi 200,000 CNY u gjetën në vendngjarje, ndërsa USDT me vlerë më shumë se 1 milion CNY u sekuestrua nga kuletat. I akuzuari nuk tregoi rezistencë ndaj akuzave, ku të 21 të dyshuarit e arrestuar i pranuan akuzat. Kina ende nuk e ka hequr ndalimin e saj të plotë të kriptomonedhave, duke krijuar një skenë të fshehtë të pastrimit të parave, shumica e së cilës përfshin USDT falë anonimitetit dhe lehtësisë së transferimit.

Tesla ndalon blerjet e Bitcoin për të dytin tremujor radhazi

Prodhuesi i automjeteve elektrike Tesla nuk raportoi asnjë ndryshim në zotërimet e tij të aseteve dixhitale në raportin e tij të fundit të fitimeve për tremujorin e dytë 2023. Me asete dixhitale në vlerë prej 184 milionë dollarësh në librat e tij, ky shënon tremujorin e dytë radhazi që Tesla nuk ka shtuar asnjë kripto në çantat e saj. Hera e fundit që Tesla ishte përfshirë në transaksionet e BTC ishte tremujori i dytë i vitit 2022, kur shiti afërsisht 30,000 BTC, të cilat në atë kohë përbënin 75% të portofolit të aseteve të saj dixhitale.

Kompania e drejtuar nga Elon Musk ka tërhequr më parë interesin publik rreth zotërimeve të saj Bitcoin, duke u bërë tituj në vitin 2021 kur premtoi të pranonte Bitcoin si tender, vetëm për të refuzuar këtë premtim. Fitimet e përgjithshme të rregulluara mposhtën pritjet e tregut, duke arritur në 0.91 dollarë për aksion, ndërsa kompania postoi të ardhura rekord prej 24.9 miliardë dollarësh për të tejkaluar vlerësimet e analistëve prej 24.2 miliardë dollarësh.

Apple përgatit rivalin e Chatbot për të përballur OpenAI

Raportet e lajmeve sugjerojnë se Apple po punon në versionin e vet të një chatboti të inteligjencës artificiale, njësoj si ato të zhvilluara nga OpenAI dhe Google. I koduar "Ajax", mbetet ende për t'u parë nëse gjigandi i teknologjisë do të lëshojë për publikun transformatorin gjenerues të para-trajnuar (GPT). Megjithëse Ajax shënon një hyrje relativisht të vonuar në hapësirën e chatbot-it, Apple ka një përvojë të pasur me AI për të përdorur, duke pasur parasysh që pajisjet e tyre përdorin veçori udhëheqëse të AI në softuerin e tyre të imazhit dhe redaktimit.

Nëse Apple do të vinte një chatbot të disponueshëm për publikun, analistët sugjerojnë se ai ka shumë të ngjarë të funksiononte pa pasur nevojë për një lidhje interneti ose shërbime cloud. E gjithë kjo varet nga politikat e privatësisë së Apple , të cilat deri më tani u kanë dhënë përdoruesve fuqinë sesi aplikacionet gjurmojnë dhe përdorin informacionin e tyre. Megjithatë, kjo bëhet edhe më e vështirë nga fakti se një çip AI ka të ngjarë të pengohet nga hardueri i kufizuar i shumicës së pajisjeve Apple.

2,5 milionë dollarë Ferrari shkon në Blockchain si një NFT shumëkëndësh

Dëshironi të blini një supermakinë, por nuk dëshironi të keni vështirësi për ta ruajtur atë? Falë Altr , një treg i ri NFT për artikujt luksoz, ju mund të bëni oferta dhe të vendosni blerjet tuaja të pasura në blockchain. Me shitjen e fundit të një Ferrari F40 unike me vlerë 2.5 milion dollarë, kompania shpreson të bindë më shumë përdorues se ata mund të vendosin në mënyrë të sigurtë dhe të sigurt asetet e botës reale në blockchain, duke përdorur asete si NFT Polygon.

Altr pretendon se ata do të kujdesen për aktivin fizik deri në momentin kur pronari vendos të shlyejë blerjen, duke thënë se "të gjitha sendet e koleksionit ruhen dhe mirëmbahen në mënyrë të sigurt nga Oracles Altr's në ambiente të sigurta magazinimi". Shitjet e tjera të profilit të lartë përfshijnë një orë dore Rolex Daytona, e shitur në janar 2023 për 195,000 dollarë tek një grup blerësish në bazë të pronësisë së pjesshme. Për të siguruar që artikujt vlerësohen në mënyrë të drejtë, kompania punëson "Oracles" - ekspertë të njohur që vërtetojnë origjinalitetin dhe sigurinë e aseteve luksoze që tregtohen dhe shiten.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles