Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 4

Published date:

UST/LUNA Collapse Biseda për Hapësirën Kripto

Javën e kaluar, bota e kriptove u përqendrua më shumë në rrënimin e UST/LUNA (Terra) në të cilin një nga monedhat më të mëdha të qëndrueshme ra mbi 70% nga barazia e tij me USD.

Çmimi i UST është aktualisht në 0,095473 dollarë që nga ky publikim me LUNA që ka rënë në 0,0001488 dollarë.

Me fjalë të tjera, bastet prej 1 milion dollarësh dhe 10 milion dollarësh që Kwon i mori përsëri më 14 mars nuk duken si një lojë kaq e nxehtë për momentin pasi LUNA-s do t'i duhej të bënte një përpjekje herkuliane për të kaluar 88 dollarët e saj deri më 23 mars 2022, për CEO i Terraform Labs për të larguar një fitues.

Dhe me mënyrën se si pasojat po luajnë aktualisht me raportet e padive në pritje , duket se ai ka të ngjarë të ketë nevojë për ato para.

Projekti algoritmik i stablecoin u rrëzua dhe çlirimi monumental mbizotëroi titujt e kriptove të martën, më 10 maj, pasi UST ra në 0,1331 dollarë, pavarësisht nga mbështetësi i tij kryesor, Luna Foundation Guard (LFG) gati duke varfëruar rezervat e saj BTC në një përpjekje të kotë për të shpëtuar. kunjin.

Fakti që rrëshqitja doli (rastësisht) në ditën kur Rezerva Federale e SHBA publikoi paralajmërimin e " raportit të stabilitetit financiar " për monedhat e qëndrueshme gjithashtu solli një kthesë interesante.

Efekti pasardhës ishte disi i paprecedentë. Efekti i valëzimit bëri që tregtarët të hiqnin asetet nga ekosistemi UST/LUNA pasi adresa aktive ditore LUNA u rrit 720% nga 198 më 8 maj në 1623 më 11 maj dhe transferimi në zinxhir LUNA u rrit me 450%.

Mbajtësit e sharrës UST të lidhura me d'e-mbrojtje për daljen si adresa aktive u rritën me 259% dhe vëllimi i transfertave +226% .

Investitorët e Terra-s mbështjellin për derën

Rrjedha masive bankare u përkeqësua më tej nga ndalimi i zinxhirit Terra si dhe shërbimet e tregtimit si për LUNA ashtu edhe për UST nga Binance dhe Crypto.com me këtë të fundit duke përmendur një defekt në çmim për pezullimin e tregtimit LUNA.

Kolapsi që atëherë ka shkaktuar disa ngjarje zinxhir me implikime në të gjithë industrinë në tërësi, kryesisht një fshirje masive të tregut që krijoi gjithashtu dyshime nga kundërshtuesit mbi stabilitetin e tregut.

Nga Blizz Finance, një protokoll huadhënieje për Avalanche, dhe biznesi i huadhënies së kriptove Celsius që tërheq të paktën gjysmë miliardë dollarë në Anchor Protocol gjatë një periudhe 24-orëshe te Venus Protocol që humbi 11.2 milionë dollarë pasi Chainlink pezulloi përditësimet e çmimeve LUNA dhe tregun e huadhënies LUNA. disa humbje janë shkaktuar nga projektet e ndërlidhura.

Blockchain Osmosis propozoi një fork të fortë emergjence për të zhvendosur stimujt nga çiftet UST dhe LUNA në DEX dhe një Terra Dapp Expo e planifikuar – e planifikuar për 9 dhe 10 qershor në Austin, Teksas u anulua .

Nga ana institucionale, Pantera Capital duket të jetë një nga të paktat që është larguar i padëmtuar, pasi ka tërhequr tashmë rreth 80% të totalit të zotërimeve të saj LUNA.

Në fakt, VC gjeneroi me sukses një ROI 100X në investimin e tij fillestar prej 1.7 milion dollarë, sipas një deklarate nga partneri i Pantera Capital, Paul Veradittakit.

Në frontin rregullator, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar deklaroi se është e vendosur të ndërmarrë veprime për monedhat e qëndrueshme pas kolapsit, ndërsa Komisioni i Bashkimit Evropian thotë se së shpejti do të urdhërojë emetuesit e çdo stablecoin që tejkalon 200 milionë euro (ose 211 milionë dollarë) dhe do të regjistrojë mbi një milion transaksione çdo ditë për të ndërprerë lëshimet derisa shifrat të kthehen nën pragun.

Në një shënim personal, Do Kwon, themeluesi i Terra-s, vëren në një postim në Twitter se as ai dhe asnjë institucion me të cilin ai është i lidhur nuk ka përfituar në asnjë mënyrë nga incidenti UST/Luna pasi ai nuk shiti asnjë pasuri gjatë krizës.

Me një turmë të zemëruar investitorësh në fuqi të plotë, gruaja e Kwon-it në fakt iu desh të thërriste policinë për mbrojtje personale urgjente pasi një i huaj hyri në banesën e tyre në Seul ndërsa investitorët e zemëruar kërkonin arrestimin e burrit të saj.

Aktualisht po kryhet një sondazh me një fork të propozuar duke marrë reagime të konsiderueshme nga komuniteti i gjerë kryesisht për shkak të tokenomics të propozuar .

Që nga ky publikim, votimi aktualisht është 77.15% në favor të pirunit .

Nëse është e suksesshme, piruni do të çojë në një ndarje me zinxhirin e mëparshëm që do të riemërohet Terra Classic dhe zinxhiri i sapo pirun do të mbajë emrin origjinal Terra.

Në rast se po pyesni veten, kjo do të ishte një pasqyrë identike e pirunit Ethereum në vitin 2016, e cila çoi në Ethereum dhe Ethereum Classic .

Ka të bëjë gjithashtu me çmimin dhe minierat e Bitcoin

Bitcoin ra në 25,000 dollarë të enjten, 12 maj, duke e zvarritur përfitimin e minierave në nivelet më të ulëta që nga dhjetori 2020.

Vjen pasi niveli i vështirësisë së Bitcoin arriti një tjetër nivel të lartë të të gjitha kohërave për të arritur në 4.89% në 31.25 T, duke shënuar rregullimin e dytë më të lartë pas një rritjeje prej 5.56% më 27 prill. Në të njëjtën kohë, mempool-i i Bitcoin është mbushur plot .

Tarifat e transaksioneve janë rritur në nivelet e korrikut 2021, të cilat u regjistruan menjëherë pasi Kina ndaloi minierat e kriptove.

Në temën e minierave të Bitcoin, ligjvënësit në Norvegji hodhën poshtë një projekt-ligj që mund të kishte parë prova të minierave të punës të ndaluara në një vend të mirënjohur si një qendër kryesore për minierat e kriptove në Evropë.

Nigeria nxjerr rregullat e aseteve dixhitale

Rregullatori financiar i Nigerisë, Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC), ka publikuar rregullat që thotë se "do të zbatohen për të gjithë emetuesit që kërkojnë të rrisin kapitalin përmes ofertave të aseteve dixhitale".

Nigeria është një nga vendet kryesore me nivelin më të lartë të angazhimit të kriptove. Platformat kripto kryesisht e kanë parë kornizën si një përparim të rëndësishëm në ofrimin e qartësisë dhe mbrojtjes shumë të nevojshme për klientët dhe bizneset e kriptove dhe një mundësi të madhe për bashkëpunim më të ngushtë midis industrisë dhe rregullatorëve.

Kjo është veçanërisht për faktin se rregullat e publikuara përfaqësojnë një ndryshim të madh në qasjen e vendit ndaj industrisë së kriptove pas deklaratës së bankës qendrore në një qarkore të shkurtit 2021 se shkëmbimet e kriptove në Nigeri ishin ndaluar të punonin me institucionet financiare.

Rregullatori i klasifikon asetet dixhitale si letra me vlerë që janë nën mbikëqyrjen e KSHZ-së.

Chelsea FC në Partneritetin e Parë të Aseteve Dixhitale

Një nga klubet më të mira të futbollit në botë , Chelsea FC, ka partnerizuar me një platformë kryesore të aseteve dixhitale, Amber Group, në angazhimin e tij të parë me një entitet të aseteve dixhitale për një sponsor zyrtar.

Amber Group do të përdorë marrëveshjen për të prezantuar WhaleFin - platformën e saj kryesore të aseteve dixhitale - për tifozët e futbollit në mbarë botën, përmes një shfaqjeje të logos së platformës në çantën e skuadrave të meshkujve dhe femrave të Chelsea FC duke filluar nga sezoni 2022/23.

Amber Group do të kërkojë ekspozim për platformën e tij gjithëpërfshirëse WhaleFin si një portë për financimin e kriptove për të gjithë, përfshirë ata në tregjet institucionale dhe të shitjes me pakicë të aseteve dixhitale.

Plani është të sjellë kompanitë dhe markat në kripto-financim duke ofruar shërbime të plota duke filluar nga investimi tek financimi dhe tregtimi për institucionet, individët dhe krijuesit për të zhbllokuar potencialin e plotë të aseteve dixhitale në një mjedis gjithnjë e më të decentralizuar.

Ndërsa sinjalizon rëndësinë në rritje të aseteve dixhitale dhe rolin që luan për të ndihmuar investitorët të ndërtojnë pasuri në epokën dixhitale, partneriteti nuk është lëvizja e parë e një klubi futbolli në hapësirën e aseteve dixhitale.

Klube të tjera që kanë pasur një formë partneriteti me një projekt kriptosh përfshijnë West Ham , një klub futbolli LaLiga Santander, Real Sociedad dhe Paris St. Germain (PSG) të Francës .

Republika e Afrikës Qendrore bëhet vendi i dytë që njeh Bitcoin si monedhë ligjore

Është shfaqur vendi i dytë që ka adoptuar Bitcoin si monedhë legale.

Republika e Afrikës Qendrore (CAR) po ndjek linjën e El Salvadorit për ta bërë kriptomonedhën kryesore si mjet ligjor, duke legalizuar gjithashtu përdorimin e kriptomonedhave në përgjithësi.

Parlamenti i vendit miratoi njëzëri një projekt-ligj në fund të prillit që i bëri ata vendin e parë në Afrikë që miratoi Bitcoin. Miratimi i Bitcoin nga CAR si mjet ligjor paraqet një sërë sfidash për vendin dhe rajonin, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar.

Ndërkohë, rregullatori bankar rajonal i Afrikës Qendrore lëshoi një kujtesë për të gjitha vendet anëtare (përfshirë CAR) në lidhje me ndalimin e bllokut për kriptovalutat.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles