Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 68

Published date:

SEC vonon përsëri datat e miratimit të ETF

Përplasja midis Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve dhe firmave të menaxhimit të aseteve vazhdon, pasi rregullatori ka bllokuar më tej procesin e miratimit për një seri fondesh të tregtuara me bazë Bitcoin. Pas skadimit të afatit të 13 gushtit, KSHZ-ja tani ka raportuar se po kërkon koment publik mbi propozimet, gjë që mund të shtyjë datën e miratimit deri në fillim të vitit 2024 .

ETF-ja e parë e BTC-së që mund të miratohet potencialisht do të ishte ARK 21Shares Bitcoin ETF e Cathie Wood, me një datë miratimi paraprak më 10 janar 2024. SEC ka marrë gjithashtu paraqitje nga kompani të tilla si BlackRock, VanEck dhe Valkyrie, për të përmendur disa . Ndërsa SEC ka miratuar më parë ETF-të e së ardhmes së Bitcoin, ETF-të spot kanë mbetur jashtë kufijve për shumë vite, pavarësisht aplikimeve që datojnë që nga viti 2013 . Analistët mbeten optimistë se këto ETF të shumëpritura të BTC spot do të lançohen përfundimisht, me një probabilitet prej 65% bazuar në faktin se SEC nuk do të dëshironte t'i jepte avantazhe të panevojshme një firme të vetme, por do të donte më mirë një fushë loje të barabartë. Kjo shënon më të fundit në një seri zhvillimesh që kanë parë përleshjen e SEC me shkëmbimet e kriptove dhe firmat e menaxhimit të aseteve, pasi këto vendime janë vendosur të kenë ndikime rregullatore afatgjata si në SHBA ashtu edhe më tej jashtë saj.


Çmimet e SHIB bien pas nisjes së shtresës së re 2

Shiba Inu, projekti që qëndron pas monedhës SHIB të bazuar në ERC-20, dikur të egër, lançoi rrjetin e tyre kryesor Shibarium javën e kaluar në Konferencën Futuriste të Blockchain në Kanada. Zgjidhja e Layer 2 konsiderohet si një ekosistem memecoin i shtresës 2 i ndërtuar mbi Ethereum, i krijuar për të përmbushur vizionin e themeluesit anonim Ryoshi.

Pavarësisht pjesëmarrjes së përdoruesve në miliona, si dhe krijimit të 21 milionë kuletave, çmimi i SHIB ra me pothuajse 8% pas lançimit të zinxhirit të ri. Në vend që të përdorë mekanizmat mbizotërues të konsensusit të Dëshmisë së Punës ose të Provës së Kunjit, Shibarium përdor një model të quajtur Prova e Pjesëmarrjes. Ky mekanizëm i lejon blockchains të arrijnë konsensus mbi gjendjen e rrjetit përmes pjesëmarrjes aktive, në vend të fuqisë llogaritëse, si në provë të punës. Zinxhiri do të përdorë tokenat SHIB si tarifa dhe po pozicionohet për t'u bërë një lojtar kryesor në hapësirën DeFi, duke u zgjeruar gjithashtu në aplikacione metaverse dhe lojërash. Shibarium është lojtari më i fundit në një hapësirë tashmë të mbingarkuar të Layer 2, me rreth 50 konkurrentë të tjerë që ofrojnë zgjidhje të ngjashme në kohën e shkrimit. Ndikimi i çmimit në SHIB mbetet për t'u parë, me shumë që shpresojnë për një kthim në çmimet e tregut të rritjes, duke pasur parasysh platformën e rrjetit të transaksioneve të shkallëzueshme dhe me kosto efektive për aplikacionet DeFi.

Polygon bashkon forcat me lojtarin kryesor Korean të Telekomit

Kompania kryesore celulare e Koresë së Jugut SK Telecom ka nënshkruar një marrëveshje me Polygon Labs që do të shohë që zhvilluesi i blockchain të ofrojë mbështetje për MATIC në tregun NFT të SKT ndërsa ofron një integrim më të thellë me ekosistemin e tij aktual Web3. Bashkëpunimi afatgjatë, i nënshkruar në Seul në selinë e SKT-së, synon "të zbulojë startup-et premtuese të Web3 dhe të mbështesë inkubacionin".

Të dyja kompanitë kanë bërë përparime të rëndësishme në drejtim të zhvillimeve të blockchain, me Polygon Labs që nënshkroi një numër marrëveshjesh gjatë vitit të kaluar në një përpjekje për të zgjeruar praninë e tyre. SKT, gjithashtu, ka bërë depërtime të mëdha në hapësirën Web3 duke lançuar tregun e saj NFT TopPort dhe gjithashtu duke pritur një seri koncertesh virtuale falas në platformën e saj ifland metaverse. Si pjesë e partneritetit strategjik, blockchain i shkallëzuar i Polygon do të integrohet në portofolin e ardhshëm të SKT Web3, i planifikuar për t'u lëshuar më vonë këtë vit. SKT do t'i sigurojë Polygon Ventures qasje në startup-et premtuese Koreane Web3 për mundësi të mundshme investimi. Për më tepër, të dy kompanitë do të bashkëpunojnë për të futur aplikacione të decentralizuara me cilësi të lartë në tregun korean. Një qëllim kryesor është lidhja e tregut NFT të SKT, TopPort, me blockchain-in e Polygon. Ky integrim do t'i lejojë përdoruesit të krijojnë pa probleme NFT të bazuara në Polygon në platformën e TopPort.

Duke kombinuar bazën e konsiderueshme të përdoruesve koreanë të SKT dhe zgjidhjet e shkallëzimit të Polygon's Ethereum, partneriteti shpreson të krijojë një ekosistem të lulëzuar Web3 në Korenë e Jugut. Bashkëpunimi shënon një moment historik të rëndësishëm në lidhjen e kompanive të vjetra të teknologjisë dhe financave me rrjetet blockchain të gjeneratës së ardhshme.

Donald Trump fiton statusin e balenës ETH falë honorareve NFT

Ish-presidenti amerikan Donald Trump tregohet se mban sasi të mëdha ETH, sipas raporteve të reja nga agjencia e inteligjencës së kriptove, Arkham. Zotërimet e ETH të Trump konfirmohen më tej nga dokumentet e dorëzuara te vëzhguesi qeveritar i etikës Qytetarët për Përgjegjësi dhe Etikë. Një ndarje e zotërimeve të portofolit tregon se presidenti i 45-të i SHBA-së mban 1,535,000 ETH, së bashku me shuma të papërfillshme të MATIC dhe USDT. Kjo e vendos vlerën e portofolit në rreth 2.8 milion dollarë që nga momenti i shkrimit. Për t'i shtuar kësaj shifre, Trump thuhet se ka mbledhur 4.87 milionë dollarë në tarifat e licencimit nga koleksioni i tij NFT; Kartat e koleksionueshme dixhitale Trump.

Me çmim 99 dollarë secila, rënia e parë e Trump NFT thuhet se ka gjeneruar më shumë se 26 milionë dollarë, sipas tregut NFT OpenSea. Të dy koleksionet u shitën në dhjetëra mijëra. Pavarësisht se ishte hapur kundër kriptove gjatë mandatit të tij si president, fitimet e konsiderueshme të kriptove të Trump kanë ndezur debate të reja rreth rregullimit të kriptove dhe e kanë vendosur atë në axhendë për zgjedhjet e ardhshme presidenciale në SHBA në 2024.

Coca-Cola lidhet me Coinbase për të lançuar koleksionin e ri NFT

Coca-Cola ka lançuar një koleksion të ri NFT të quajtur "Kryeveprat" në rrjetin bllokues të shtresës bazë 2 të Coinbase. Koleksioni përmban shishe të dixhitalizuara Coca-Cola të integruara me vepra arti klasike dhe pjesë moderne. Kjo shënon sulmin më të fundit të Coca-Cola në NFT pas rënieve të mëparshme në platforma si Crypto.com. Ai tregon tërheqjen në rritje të Base - rrjeti së fundmi u rendit i 4-ti në transaksionet ditore për sekondë midis shtresave 2.

Base është në mes të fushatës së saj " Onchain Summer ", e cila ka tërhequr mbi 100,000 përdorues aktivë çdo ditë. Rënia e Coca-Cola është pjesë e kësaj nisme për të nxjerrë në pah aftësitë e Base dhe për të nxitur aktivitetin. Megjithatë, markat e mëparshme NFT si ajo e Budweiser kanë rënë në vlerë me mbi 60% pas lançimit. Perspektivat afatgjata të tregut sekondar të Coca-Cola mbeten të pasigurta mes tendencave më të gjera të rritjes së NFT. Lansimi përfaqëson një rast studimi të profilit të lartë për markat kryesore që eksperimentojnë me NFT-të. Historikisht, megjithatë, koleksionet e markave të botës reale kanë luftuar për të ruajtur vlerën pas zhurmës fillestare.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles