Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 66

Published date:

Platforma DeFi rrokulliset në të majtë pas shfrytëzimeve të mëdha 70 milionë dollarë

Protokolli i shquar i DeFi Curve Finance pësoi një sulm të madh që pa hakerët të shpenzojnë rreth 70 milion dollarë fonde. Hakimi ndodhi në fundjavën e 31 korrikut 2023 dhe thuhet se ka qenë i rrënjosur në një dobësi në gjuhën e programimit të platformës; Vyper. Curve Finance është një protokoll DeFi i cili siguron likuiditet në tregje pa pasur nevojë për palë të treta. Platforma të tjera DeFi të lidhura me Curve si Convex Finance, Uniswap dhe AAVE, gjithashtu pësuan humbje pasi huadhënësit tërhoqën fondet e tyre nga platformat, duke çuar në një rënie të mprehtë të TVL (Vlera totale e mbyllur).

Curve ka njoftuar që atëherë se shfrytëzimi është gjurmuar në një "bllokim të rifunksionimit të rifunksionimit", ndërsa çmimi simbol i CRV - simboli i qeverisjes së Curve Finance - është tregtuar më i fortë në ditët pas shfrytëzimit. Sulmet e rihyrjes ndodhin kur një kontratë inteligjente ndërvepron me një kontratë tjetër, e cila nga ana e saj kthen përsëri në kontratën e parë përpara se të ekzekutohet plotësisht. Fatmirësisht për Curve, disa nga sulmet janë anuluar nga hakerat e kapelave të bardha, të cilët rezulton se kanë qenë "të parë" të transaksioneve falë mekanikës së blockchains publike. Mbetet për t'u parë nëse hakerët do të identifikohen dhe do të ndërmerren veprime, ndërsa efekti në TVL në protokollet e ndryshme të prekura DeFi gjithashtu mbetet i panjohur.


Binance në mosmarrëveshje me autoritetet amerikane edhe një herë

Shkëmbimi i madh i kriptove Binance është sërish në qendër të vëmendjes së ligjvënësve amerikanë, këtë herë për akuza për mashtrim. Pas lëshimit të një thirrjeje kundër CEO Chanpeng Zhao (aka CZ) në qershor, rregullatorët amerikanë tani kanë ngritur akuza për mashtrim kundër bursës, duke pretenduar se kompania e tij operonte me vetëdije një bursë të paregjistruar në SHBA Faktori kryesor që pengon qeverinë amerikane të ndërmarrë hapa të mëtejshëm është frika e një kolapsi të plotë të tregut dhe tërheqjeve masive, të ngjashme me incidentin famëkeq të FTX.

Duke qenë se prokurorët synojnë të shmangin një situatë, në vend të kësaj ata po shqyrtojnë masa të tjera ndëshkuese, si dënime me kusht ose gjoba. Ndonëse nuk është rezultati për të cilin rregullatorët amerikanë do të shpresonin, ai ende mban përgjegjësi Binance duke minimizuar dëmin ndaj konsumatorit. Këto tarifa shënojnë më të fundit në një varg sfidash për shkëmbimin më të lartë të kriptove për nga vëllimi, pasi ajo gjithashtu përballet me sfida të mëdha në tregjet evropiane, më e fundit prej të cilave e pa që ajo tërhoqi aplikimin e saj për të nisur një shkëmbim në Gjermani.

Menaxherët e Aseteve hidhen në Bandwagon Ether ETF

Firmat e mëdha amerikane të menaxhimit të aseteve si Grayscale, ProShares dhe Van Eck kanë mbrojtur të gjitha bastet e tyre për Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbime që jep miratimin e ETF-ve të kriptove duke paraqitur aplikime për fondet e tregtuara në këmbim të së ardhmes Ether (ETH). Ndërsa vendimi i KSHZ-së është ende në masë të madhe në ajër, analistët sugjerojnë se këto oferta janë një përpjekje për të kaluar përpara konkurrentëve.

ETF-të e kontratave të së ardhmes ose të bazuara në derivativë janë të ndryshëm për të dalluar ETF-të në atë që ETF-të e së ardhmes ofrojnë ekspozim ndaj lëvizjeve të çmimeve të ardhshme të një aktivi themelor, tregtohen në bursat e së ardhmes dhe kanë data skadimi, ndërsa ETF-të spot ndjekin çmimin aktual të tregut të aktivit bazë dhe tregtojnë në bursa si aksionet e rregullta. Që nga e premtja, 4 gusht 2023, numri i përgjithshëm i aplikacioneve Ether ETF arrin në 11. Nëse SEC miraton këto aplikacione, të 11 produktet do të dalin në treg 75 ditë nga datat e tyre përkatëse të paraqitjes, me ndarjet e paqëndrueshmërisë të vendosura të para që do të publikohen në tetor 12, 2023.

Hong Kongu ngre perden mbi tregtimin e kriptove me licencën e parë të shkëmbimit

Tregtimi i kriptove ka nisur zyrtarisht në territorin gjysmë autonom të Hong Kongut, me shkëmbimin e kriptove HashKey që njoftoi se do të hapte operacionet e tregtimit me pakicë në territor nga 3 gushti 2023. Pasi iu dha një licencë e tipit 1 dhe tipit 7 nga Hong-u Komisioni i Letrave me Vlerë dhe të Ardhshme Kong Kong (SFC) në nëntor 2022, firma e këmbimit tani lejohet të ofrojë shërbime të automatizuara tregtare si për përdoruesit institucionalë ashtu edhe për përdoruesit me pakicë.

Hong Kongu ka parë ndryshime të rëndësishme në legjislacionin e kriptove gjatë vitit të kaluar, me tregtimin e kriptove tradicionalisht të kufizuar për investitorët institucionalë që nga viti 2018. Megjithatë, nga 1 qershori 2023, hynë në fuqi rregulla të reja licencimi që lejojnë shkëmbimet të kujdesen për tregtarët me pakicë në territorin, me kusht që të plotësojnë disa kushte. Këto përfshijnë kapitalin fillestar prej 5 milion HKD (640,000 dollarë) në përputhje me masat e pastrimit të parave, së bashku me menaxhmentin e lartë të verifikuar rreptësisht. Kjo lëvizje e fundit është vendosur të pozicionojë Hong Kongun si një qendër fintech pasi synojnë të joshin kompanitë për të hapur dyqane në rajonin e veçantë administrativ.

Spekulimet rrotullohen rreth lidhjeve të Coinbase L2 Memecoin me SBF

BaldBaseBald (BALD ), një memecoin që i referohet kupolës së shndritshme të themeluesit të Coinbase, Brian Armstrong, është shembur pothuajse aq shpejt sa ka arritur famë brenda natës, me zhvilluesin duke ekzekutuar një tërheqje qilimi në shumën prej 25 milionë dollarësh. Pas lançimit më 30 korrik, token Layer 2 i ndërtuar mbi Optimism arriti një vlerë tregu prej 100 milionë dollarësh në vetëm dy ditë, duke tërhequr vëmendjen dhe flukset hyrëse nga e gjithë kriptosfera. Ashtu siç ndodh ndonjëherë me projekte të tilla, shpërndarësi përgjegjës për token-in arkëtoi (ose më mirë arkëtoi) flukset hyrëse dhe hoqi 25.6 milionë dollarë likuiditet, duke çuar në një rënie çmimi prej 90%.

Me qëllime të qarta dashakeqe pas lidhjeve simbolike dhe të dobëta me mashtruesin pas kolapsit të FTX, disa analistë kanë sugjeruar që Sam Bankman-Fried është i lidhur me zhurmën pas memecoin BALD. Fillimisht u përfol se monedha u nis nga askush tjetër veçse vetë themeluesi i Coinbase, Brian Armstrong, si një mënyrë për të krijuar zhurmë për blockchain-in e tij të ri, edhe pse ajo ende nuk ishte shfaqur zyrtarisht për publikun.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles