Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 6

Published date:

Një javë për të rifilluar!

Mirë se vini në një edicion tjetër të ProBit Global Bits, ku ne përmbledhim zhvillimet më të rëndësishme të lidhura me kripto-mat në javën e kaluar për ju. Hapësira e kriptove nuk fle kurrë dhe është gjithmonë plot me ngjarje brenda ekosistemit të saj, pavarësisht faktorëve makroekonomikë nga e gjithë bota.

Gjatë javës së kaluar, stoqet aziatike kanë filluar të rriten pasi Kina njoftoi planet për të lehtësuar kufizimet e vendosura në Shangai – që do të hiqet nga e mërkura, 1 qershor – pas bllokimit të Covid-19. Me vlerë më shumë se 600 miliardë dollarë përpara bllokimit, rihapja e Shangait është një lehtësim i madh për lojtarët ekonomikë të kontinentit.

Shtetet e Bashkuara me fundjavën e gjatë të Ditës së Përkujtimit panë stoqe të mëdha me rritje me S&P 500 me rritje me 2.5% për të përfunduar 6.6% më lart - fitimi më i mirë javor që ka parë që nga nëntori 2020 - ndërsa Dow Jones dhe Nasdaq fituan përkatësisht 1.8% dhe 3.3%. .

Do të duhet të presim për të parë nëse tregu i kriptove është gati të shkëputet nga bursa apo jo . Lexoni mirë!

Terra zhvendoset në zinxhirin e ri

Rrjeti Terra u riemërua në rrjetin Terra Classic pasi u lançua një zinxhir i ri Terra - pa stabilcoin algoritmik. Tikeri për shenjën e vjetër LUNA u ndryshua në LUNC ndërsa ish UST tani është USTC.

Rrjeti nisi gjithashtu një program airdrop si pjesë e përpjekjes së ringjalljes për të cilën ekipi doli me një plan shpërndarjeje që supozohet se do të ndihmonte për të qetësuar mbajtësit e LUNA para dhe pas sulmit. Inflacioni i tokenit është gjithashtu i vendosur për të stimuluar sigurinë e rrjetit me një shpërblim objektiv prej 7% në vit Dropimi i komunitetit, siç përshkruhet në Propozimin 1623, do të ndjekë tokenin Genesis të zinxhirit të ri më 27 maj.

Disa shkëmbime të kriptove kanë treguar mbështetjen e tyre për riemërtimin në Terra 2.0 dhe fushatën airdrop. Ato përfshijnë Binance, FTX, Huobi, OKX, KuCoin, Upbit dhe Gate.

Ndërkohë, ofruesi i shërbimit, Chorus One, është ndër ata që thonë se nuk do të marrin pjesë në Terra 2.0 për momentin.

Kërkesa për Crypto vazhdon të rritet në Evropë pavarësisht rreziqeve, thotë BQE

Deri në 10% të familjeve evropiane mund të zotërojnë kripto-asete, zbulon një raport i ri i Bankës Qendrore Evropiane (ECB) . Ai thotë se pavarësisht rreziqeve, kërkesa e investitorëve të BE-së për kripto-asete është rritur, ndër të tjera, për shkak të mundësive të perceptuara për fitime të shpejta, unike të kripto-aseteve si programueshmëria dhe përdorimit të këtyre aseteve nga investitorët institucionalë për diversifikimin e portofolit. .

Kryesisht meshkujt e rinj të rritur dhe me arsim të lartë kanë më shumë gjasa të investojnë në kripto-asete në vendet e anketuara, ndërsa të anketuarit me rezultate ose në nivelet e larta ose të poshtme për sa i përket edukimit financiar, kishin shumë gjasa të mbanin kripto-asete.

Shumica e pronarëve mbajnë më pak se 5,000 € në kripto-asete (pronat paksa mbizotëruese nën 1,000 €) ndërsa rreth 6% e pronarëve mbajnë më shumë se 30,000 €.

Rritja e kërkesës për kripto-asete nga investitorët institucionalë të BE-së është ndihmuar më tej nga rritja e disponueshmërisë së derivateve dhe letrave me vlerë të bazuara në kripto në shkëmbimet e rregulluara, të cilat janë rritur në popullaritet gjatë viteve të fundit në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Debutimet e USDT me pezo meksikane

Tether lëshoi tokenin Tether MXN₮ i cili është i lidhur me Peso meksikane. Aktivi dixhital i qëndrueshëm është i lidhur 1:1 me Peso meksikan për të siguruar një ruajtje me vlerë për përdoruesit dhe për të minimizuar paqëndrueshmërinë kur konvertojnë asetet dhe investimet e tyre nga monedha fiat në monedha dixhitale, thotë kompania .

Bitcoin tani po kalon në valë të reja miqësore?

Javën e kaluar tregu i Bitcoin regjistroi “ vargun më të gjatë të vazhdueshëm të qirinjve të kuq javor në histori ” sipas firmës analitike të kriptove Glassnode.

Firma e menaxhimit të aseteve dixhitale Coinshares vendos flukset totale hyrëse në produktet e investimeve të aseteve dixhitale javën e kaluar në 87 milionë dollarë amerikanë për të shtyrë hyrjet nga viti në ditë në 0,52 miliardë dollarë, një kontrast i fortë nga flukset e YTD prej 5,9 miliardë dollarësh gjatë vitit 2021.

Bitcoin llogaritet për 69 milionë dollarë dhe flukse hyrëse nga viti në ditë prej 369 milionë dollarësh, ndërsa Amerika e Veriut kryeson flukset hyrëse rajonale me 72 milionë dollarë dhe Evropa me 15.5 milionë dollarë.

Java shënoi gjithashtu javën e nëntë radhazi, pasi kriptoma e lartë vazhdon të pengohet, por disa besojnë se fundi mund të jetë me një firmë të vendosur të nivelit të mbështetjes në 29,000 dollarë.

Mes rrënojave dhe kaosit pati disa zhvillime pozitive për hapësirën me qeverinë tajlandeze që shpalli një regjim pa taksa të vlerës së shtuar për transferimin e kriptomonedhave deri më 31 dhjetor 2023.

Lëvizja, e orientuar drejt përpjekjeve për të rregulluar industrinë e kriptomonedhave të vendit, përkon me miratimin e një projektligji nga dhoma e ulët e Paraguait që mund të rregullonte kripto-n në vendin e Amerikës së Jugut.

Nëse dhe kur të miratohet në ligj nga Senati dhe Presidenti, projektligji i miratuar nga Dhoma e Përfaqësuesve në Paraguaj do t'i japë njohje ligjore minierave të Bitcoin, si dhe lojtarëve të industrisë si shkëmbimet e kriptomonedhave.

Kongresmeni Carlitos Rejala shkroi në Twitter se operacionet e propozuara të minierave do të përdorin 100% energji të rinovueshme hidroelektrike.

Firma amerikane e kapitalit të sipërmarrjes Andreessen Horowitz njoftoi ndarjen e saj prej 4.5 miliardë dollarësh në kapital për të mbështetur kompanitë e kriptove dhe blockchain, ndërsa kërkonte të përfitonte nga pazaret në tregun e klasës së aseteve. Fondi i fundit shënon të katërtin në total, duke rritur investimet e tij totale të lidhura me kripto në 7.6 miliardë dollarë.

Vitalik merr pjesë në prezantimin e SBT Token

Vitalik Buterin i Ethereum dhe dy autorë të tjerë kanë prezantuar shenjat e pandryshueshme Soulbound (ose SBT) (NFT) që do të funksiononin në përputhje me reputacionin dhe arritjet e dikujt.

Shenjat SBT të patransferueshme do të ishin si një rezyme e zgjeruar që përfaqëson "Souls" dhe angazhimet, kredencialet dhe përkatësitë e tyre, thotë letra e tyre .

Mjaft e dobishme në një ekosistem pluralist të "Shoqërisë së Decentralizuar" (DeSoc), ku shpirtrat dhe komunitetet bashkohen nga poshtë lart, SBT synon të trajtojë mungesën e një identiteti vendas të web3 për ekosistemin DeFi, ndër të tjera. Ajo vjen me aftësinë për të aktivizuar kredencialet e verifikueshme, si dhe një pronë si revokueshmëria - duke lejuar një emetues të djegë tokenin dhe ta ri-lëshojë atë në një portofol të ri - midis aftësive të tjera.

DeSoc në zhvillim është në kryqëzimin e politikës dhe tregjeve ku të dy shtohen me socialitetin. Në proces, token do t'i shërbejë Souls pasi ato kodojnë rrjetet e besimit të ekonomisë reale për të krijuar origjinën dhe reputacionin, thuhet në dokument.

Si pjesë e idesë kryesore për të forcuar identitetet sociale të njerëzve duke i personalizuar ato me distinktivë unikë, të pakëmbyeshëm, SBT do të ndihmonte gjithashtu për të zgjidhur disa nga problemet e DeFi si mashtrimet dhe vjedhjet.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles