Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 70

Published date:

Industria e kriptove shënon kundër SEC ndërsa gjykatat rrëzojnë vendimin e Bitcoin ETF

Menaxheri i aseteve kripto Grayscale Investments shënoi një fitore të madhe ligjore kundër Komisionit të Letrave me Vlerë dhe Shkëmbimeve (SEC) këtë javë. Gjykata e Apelit në SHBA vendosi se refuzimi i SEC-së i aplikimit të Grayscale për të konvertuar Grayscale Bitcoin Trust në një fond të tregtuar në shkëmbim Bitcoin (ETF) ishte "arbitrar dhe kapriçioz". Ndërsa vendimi nuk garanton miratimin e një ETF të Bitcoin në shkallë gri, ai është një goditje ndaj qëndrimit të rreptë të SEC mbi mbikëqyrjen e kriptove. Agjencia ka aprovuar ETF-të e së ardhmes së Bitcoin, por pretendoi se ETF-të spot ishin të prirur për manipulim. Ky arsyetim u hodh poshtë nga gjykata.

Vendimi i jep vrull mbi një duzinë aplikacioneve të tjera të Bitcoin ETF në pritje me SEC, duke përfshirë ato nga menaxherët kryesorë të aseteve BlackRock dhe Fidelity. Megjithatë, KSHZ ka ende 45 ditë për të apeluar vendimin. Avokatët thonë se edhe nëse qëndron, Grayscale nuk është e garantuar të kalojë përpara aplikantëve të tjerë. Thënë kështu, vendimi sinjalizon shqyrtimin gjyqësor të qasjes së rregullimit të kriptove të SEC dhe premton mirë për të ardhmen e ETF-ve të Bitcoin në tërësi.


Qeveria Nigeriane përshkruan plane ambicioze për të hyrë në industrinë e AI prej 15 trilion dollarësh

Nigeria po ndërmerr hapa për të zhvilluar aftësitë e saj të inteligjencës artificiale dhe për të formuluar një Strategji Kombëtare të AI. Ministri i Komunikimeve i vendit ftoi së fundmi ekspertët e AI , veçanërisht ata me origjinë nigeriane, për të ndihmuar në ndërtimin e zgjidhjeve të AI për sfidat kombëtare.

Një letër e bardhë përshkruan se si Nigeria përdori modelet e mësimit të makinerive për të identifikuar 100 studiuesit kryesorë të AI globalisht me rrënjë nigeriane. Qeveria tani kërkon ndihmën e publikut për të zgjeruar këtë listë dhe për të bashkëpunuar në strategjinë e AI. Nigeria dëshiron të përfitojë nga kontributi i mundshëm prej 15.7 trilion dollarësh i AI në ekonominë globale deri në vitin 2030. Agjencia Kombëtare e Zhvillimit të Teknologjisë së Informacionit tashmë ka filluar punën për strategjinë kombëtare, ndërsa qeveria punon në drejtimin e adoptimit të blockchain paralelisht. Vendi po sheh gjithashtu rritje të përdorimit të monedhës dixhitale të bankës qendrore eNaira, megjithatë, rregullatori financiar i Nigerisë ka bërë thirrje për ndalimin e Binance, i cili beson se i bën presion monedhës vendase.

Aplikacioni Robinhood Trading shton funksionalitetin DeFi me mbështetje për shkëmbimet Ethereum

Robinhood po zgjeron aftësitë e shërbimit të saj të portofolit kripto duke hyrë në DeFi. Platforma e tregtimit kohët e fundit ka mundësuar shkëmbimin e shenjave Ethereum direkt brenda aplikacionit të portofolit të saj, me përdoruesit tani në gjendje të shkëmbejnë argumentet ERC-20 pa pasur nevojë për ETH dhe tarifat e rrjetit zbriten automatikisht.

Ky integrim DeFi vjen pasi Robinhood shton mbështetje për transaksionet Bitcoin dhe Dogecoin në portofolin e saj. Shërbimi i vetë-kujdesit tashmë ka punuar me Polygon dhe Ethereum. Firma e inteligjencës kripto Arkham pretendon se Robinhood kontrollon portofolin e 5-të më të madh Ethereum me vlerë 2.54 miliardë dollarë ETH. Ndërsa marrja e portofolit të saj duket premtuese deri më tani, Robinhood ka të ngjarë të duhet të vazhdojë të përmirësojë veçoritë për të qëndruar konkurrues, veçanërisht duke pasur parasysh që kompania është përballur me tkurrje të të ardhurave nga kripto kohët e fundit.

Referimet e miqve Forca shtytëse pas blerjes së kriptove vietnameze, tregon raporti i ri

Raporti më i fundit i tregut të kriptomonedhave për Vietnamin nga Kyros Ventures, Coin68 dhe Animoca Brands zbulon një peizazh investitor në rritje. Sondazhi i mbi 3,300 pjesëmarrësve nga qendra e fuqisë së Azisë Juglindore zbuloi se 70% besojnë se tendenca rënëse e kriptove ka përfunduar ose po i afrohet fundit. Projektet infrastrukturore janë në rritje dhe investitorët me përvojë vazhdojnë të marrin pjesë pavarësisht tregut të bear.

Vietnami ka adoptimin më të lartë të kriptove në nivel global, me 19% që zotërojnë asete dixhitale. Por programet arsimore të blockchain dhe projektet e infrastrukturës mbeten të kufizuara. Rreth 60% ende mbajnë monedha të qëndrueshme që përbëjnë mbi gjysmën e portofolit të tyre, ndërsa 75% e pjesëmarrësve duan qeverisje rregullatore. Me sa duket, referimet e miqve ndikojnë shumë në vendimet e investimit - 2.5 herë më shumë se në SHBA. Ethereum tejkaloi BNB Chain si ekosistemi më i favorizuar DeFi, ndërsa aktivitetet retroaktive si airdrops mbeten të njohura. Ai arrin në përfundimin se adoptimi i lartë dhe fuqia punëtore e aftë tërheqin projekte të huaja kripto, pavarësisht rregulloreve të paqarta. Në përgjithësi, investitorët vietnamezë të kriptove janë optimistë për të ardhmen, por dëshirojnë një mbikëqyrje të matur.

Friend.tech Hipe shuhet ndërsa tarifat bien me mbi 90% nga kulmi

Platforma e mediave sociale e lançuar së fundmi Friend.tech po shpallet " e vdekur " nga kritikët pasi përjetoi një rënie masive në metrikat kryesore vetëm disa javë pas debutimit të saj të bujshëm.

Të dhënat tregojnë se vëllimi i tregtimit të Friend.tech ka rënë me mbi 90%, tarifat janë ulur me 87%, transaksionet kanë rënë mbi 90% dhe numri i blerësve/shitësve janë ulur ndjeshëm brenda pak javësh nga fillimi. Ndikuesit dhe disa personalitete të kriptos kishin promovuar Friend.tech, i cili lejon përdoruesit të shesin çelësat e aksesit në mesazhet private. Por kritikët tani citojnë lakminë, ekzekutimin e dobët dhe çmimet e paqëndrueshme të përdoruesve për rënien e saj të shpejtë.

Tarifat mujore të përdoruesve të Friend.tech ishin rritur mbi 1 milion dollarë për pak kohë, por tani janë ulur në rreth 200,000 dollarë . Numri i tregtarëve të përditshëm ka rënë nga 35,000 në vetëm 6,000. Ndërsa disa parashikuan rënien eventuale të Friend.tech, ritmi ka befasuar shumë. Platforma përballet me kritika për mungesën e politikës së privatësisë dhe rrjedhjet e mundshme të të dhënave gjithashtu.

 

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles