Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Prezantimi i Bitit javor të Blockchain të ProBit Global

Published date:

Mirë se vini në edicionin e parë të ProBit (Blockchain) Bits, ku ne japim një përmbledhje të ngjarjeve dhe ngjarjeve të zgjedhura të javës së kaluar, të lidhura me kripto, që janë të rëndësishme për formimin e industrisë.

  Konglomerati i tretë më i madh i Koresë së Jugut vë në pah Blockchain, Launch Token

Për herë të parë ndonjëherë, një nga kompanitë nën kompetencën e 10 konglomerateve më të mira të Koresë së Jugut ka njoftuar planet për të shpenzuar 2 trilionë won (1.6 miliardë dollarë) në gjysmëpërçuesit dhe blockchain. SK Square (i SK Group) thotë se tre vitet e ardhshme do ta shohin atë të zgjerojë shtrirjen e saj përtej 95 kompanive të veçanta në kimikate, logjistikë, energji dhe materiale, ndër të tjera.

Ajo po mbështet gjithashtu besueshmërinë e saj për të lançuar një aset dixhital përpara fundit të vitit 2022, ndërsa kompania futet në metaverse. Shenja , që do të bazohet në teknologjinë blockchain të SK Telecom, është të lidhë të gjitha ekonomitë virtuale të zhvilluara në bizneset e grupit. Vëllimi mesatar ditor i tregtimit të kriptove në Korenë e Jugut vlerësohet të jetë 11.3 trilionë won (rreth 9.5 miliardë dollarë).

  Taksa e kriptove do të hyjë në fuqi në Indonezi

Për të gjithë entuziastët tanë të kriptos indoneziane, diçka po krijohet nga prapa bazës suaj.

Asetet kripto janë gati të tatohen në vendin tuaj.

Kjo është e drejtë, aktivet kripto do t'i nënshtrohen TVSH-së sepse ato janë një mall, thotë një zyrtar tatimor, Hestu Yoga Saksama, cituar nga Reuters . Nuk janë dhënë detaje të tjera në lidhje me kohën kur regjimi i ri i taksave do të hyjë në fuqi, por të paktën është tashmë atje, kështu që mendohet lart.

Vendi thuhet se ka rreth 9.5 milionë tregtarë që nga tetori 2021 me rreth 33.4 miliardë dollarë të tregtuara në asete kripto për shtatë muajt e parë të 2021.

Lëvizja e Indonezisë vjen pas vendimit të Indisë për të vendosur një taksë 30% të fitimeve kapitale për transaksionet e kriptove dhe një taksë 1% të zbritur në burim (TDS) pa humbje kompensuese.

  Partner Spotlight: Ashtu si Crypto, blini NFT me një kartë krediti

Si partner i ProBit Global në fiat on-rammp për blerjen e kriptos me lëshimin e kartës së kreditit , MoonPay thotë se tani po punon për të bërë të mundur që blerësit e OpenSea të jenë në gjendje të paguajnë për NFT-të duke përdorur karta krediti ose debiti.

Sido që ta shikoni, nxitja e adoptimit vazhdon pasi më shumë përdorues jokripto janë të detyruar t'i bashkohen karrocës së kriptove pasi NFT vazhdon të futet në ndërgjegjen e audiencës kryesore përmes sportit, modës dhe sektorëve të tjerë kryesorë.

  Off-White Tani pranon Crypto

Duke folur për adoptimin, etiketa luksoze e themeluar nga i ndjeri Virgil Abloh , tani po pranon kriptovaluta për produktet e saj Off-White.

Po, e keni dëgjuar mirë, ata tani po i bashkohen Tesla-s dhe markave të tjera kryesore që kanë treguar interes për të pranuar disa nga asetet e ndryshme dixhitale në treg atje. Veshja e modës do të pranojë Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Binance Coin (BNB), Ripple (XRP) dhe stablecoins Tether (USDT) dhe USD Coin (USDC).

Mos harroni, Rio de Janeiro, një nga qytetet kryesore të Brazilit, ka njoftuar se do t'u mundësojë qytetarëve të paguajnë taksat lokale në kriptomonedha. Zyrtarët e qytetit thonë se po përpiqen të ndërtojnë një treg rreth klasës së aseteve në zhvillim.

  20% e amerikanëve kanë marrë zhytjen e kriptove

Duke folur për adoptimin e kriptove, një zbulim i ri ka zbuluar se një në pesë amerikanë ose ka investuar, tregtuar ose përdorur kriptomonedhë. Sipas një sondazhi të ri të NBC News, 21% e 1000 amerikanëve thanë se të paktën një herë kanë përdorur ose investuar në kripto.

Kjo tregon se industria po rritet në popullaritet me shumë mbështetës të rregullimit të kriptove që tregojnë për rritjen e qëndrueshme për legjislacionin e përshpejtuar . Natyrisht, mbeten kundërshtarë që besojnë se tregu nuk garanton ndonjë rregullore.

Debati është ai që sigurisht do të mbetet në lojë për të ardhmen e parashikueshme.

. . .

Cilat janë mendimet tuaja për nevojën për rregullore transparente të kriptove?

Na tregoni duke ndarë komentin tuaj më poshtë.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles