Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 23

Published date:

Në rast se i keni humbur, këtu janë disa nga zhvillimet kryesore në hapësirën e kriptove gjatë javës së kaluar që mendojmë se do të ishin me interes për ju. Shikoni edicionin e kësaj jave të ProBit Global (Blockchain) Bits. Gëzuar lexim!

Do Kwon i TerraUSD mohoi të ishte "në arrati"

Kthehu tek kolapsi i Luna/TerraUSD, javën e kaluar panë që prokurorët e Koresë së Jugutpretendojnë se themeluesi i stablecoin, Do Kwon, është "qartësisht në arrati" dhe nuk bashkëpunon me hetimet e tyre. TerraUSD (ose UST) është monedha e qëndrueshme algoritmike që u shemb në fillim të këtij viti dhe pa që vlera e saj e atëhershme prej 18 miliardë dollarësh të shkërmoqet papritur.

Mediat koreane thonë se një urdhër-arresti njëvjeçar është lëshuar për Kwon si dhe pesë të tjerë, përfshirë bashkëthemeluesin e Terraform Labs, Nicholas Platias. Ata thuhet se kanë shkelur ligjin për tregjet e kapitalit.

Megjithatë, ai pretendon se nuk është në arrati. Kwon thotë se ai dhe anëtarët e tjerë kryesorë të Terraform Labs kanë bashkëpunuar me "çdo agjenci qeveritare që ka treguar interes për të komunikuar".

Stabilcoins si TerraUSD mund të ndalohen

Ndërkohë, Bloomberg raporton se legjislacioni për rregullimin e monedhave të qëndrueshme - ende duke u hartuar në Kongresin e SHBA - do të vendoste një ndalim dy vjeçar për monedha të ngjashme me TerraUSD (UST).

Projekt-ligji në përgatitje përputhet disi me një pritshmëri të Chainalysis në një analizë të qershorit 2022, në të cilën firma e blockchain deklaroi se kolapsi i UST ka të ngjarë të "përbëjë një kërcënim për besimin e konsumatorëve në afat të shkurtër dhe të shërbejë si një katalizator legjislativ në afat të gjatë. ”

Bloomberg thotë se versioni më i fundit i faturës tregon se do të ishte e paligjshme të lëshoheshin ose të krijoheshin "kolaterale të qëndrueshme endogjenisht të kolateralizuara" - ato të paraqitura si të konvertueshme, të ribleueshme ose mund të riblereshin për një shumë fikse të vlerës monetare, dhe që mbështeten vetëm në vlerën e një aseti tjetër dixhital nga i njëjti krijues për të ruajtur çmimin e tyre fiks.

Vitalik argumenton se DAO-të dhe decentralizimi i tyre në të vërtetë kanë rëndësi

Vitalik Buterin i Ethereum kundërshtoi pikëpamjen se organizatat autonome shumë të decentralizuara (DAO) nuk funksionojnë . Sipas tij, duke qenë se shumica e organizatave autonome janë "të natyrës së decentralizuar" duke mbledhur sasi të mëdha kapitali në një grup të vetëm dhe duke përdorur votat e mbajtësve të simboleve për të financuar alokimet, decentralizimi ka rëndësi në organizatat autonome.

Kur vendimet janë konkave dhe preferohet një kompromis, Buterin beson se mbështetja në mençurinë e turmave mund të ndihmojë në dhënien e përgjigjeve më të mira. Strukturat e ngjashme me DAO me sasi të mëdha të dhënash të ndryshme që hyjnë në vendimmarrje janë më të mira në raste të tilla, thotë ai. Ata që shohin nga një perspektivë më konkave – si në vendimet gjyqësore ku zgjedhja midis dy gjykimeve të zgjedhura në mënyrë të pavarur mbi zgjedhjen e rastësishme të njërit ka më shumë gjasa të jetë e drejtë – kanë më shumë gjasa të shohin nevojën për decentralizim. Ose për financimin e mallrave publike dhe normat e taksave. Ai gjithashtu beson se DAO-të duhet të ofrojnë një shërbim që shmang censurën e përhershme, thjesht paqëndrueshmërinë dhe përçarjen. DAO-të kërkojnë decentralizim pasi duhet të mbikëqyrin veten e tyre.

CFTC ngarkon Ooki DAO, bZeroX për transaksione të paligjshme të mallrave në asetet dixhitale

Duke folur për DAO-të, Komisioni i Tregtisë së të Ardhmes së Mallrave (CFTC) javën e kaluar paraqiti një veprim federal të zbatimit civil në Gjykatën e Qarkut të SHBA për Distriktin Verior të Kalifornisë kundër Ooki DAO. DAO u akuzua për shkelje të të njëjtave ligje si bZeroX, të cilat ia doli. CFTC kishte ngritur dhe zgjidhur akuza kundër bZeroX për ofrimin e paligjshëm të transaksioneve të mallrave me pakicë me vlerë dhe të margjinuar në asetet dixhitale. Gjithashtu pretendohej se ishte përfshirë në aktivitete që ishin regjistruar vetëm për tregtarët e komisioneve të së ardhmes (FCM) dhe nuk miratoi një program identifikimi të klientit si pjesë e një programi të pajtueshmërisë me Aktin e Sekretit Bankar. Të anketuarit – bZeroX dhe themeluesit e tij Tom Bean dhe Kyle Kistner – u urdhëruan të paguanin një gjobë monetare civile prej 250,000 dollarësh dhe të pushonin dhe të hiqnin dorë nga shkeljet e mëtejshme të Aktit të Shkëmbimit të Mallrave (CEA) dhe rregulloreve CFTC, siç akuzohej.

Hong Kongu i hapur për VASH, thotë zyrtari

Javën e kaluar, Zëvendës Sekretari për Byronë e Thesarit të Hong Kongut, Chan Ho-lin, vuri në dukje se më shumë se një duzinë kompani të mundshme janë të interesuara për Ofertat e Tokenit të Sigurisë (STO).

Zyrtari vuri në dukje se qeveria e Hong Kongut është e përkushtuar të mbështesë zhvillimin e qëndrueshëm të teknologjisë financiare, duke përfshirë STO-të, në mënyrë që shoqëritë të kenë akses në një shumëllojshmëri shërbimesh financiare inovative dhe të përmirësojnë zhvillimin e ekonomisë reale.

Një STO është i ngjashëm me një ofertë fillestare të monedhës (ICO) - mekanizmi i mbledhjes së fondeve në hapësirën e blockchain dhe kriptos në të cilën investitorët blejnë dhe marrin një token të ri të lëshuar dhe vlerësuar nga një kompani me pak ose aspak mbikëqyrje. STO-të ndryshojnë pasi ato kanë kompleksitet rregullator dhe mbështeten nga vlera e botës reale dhe jo siç përcaktohet nga oferta e tokenit ose çmimi i përcaktuar nga krijuesit e tij.

Nasdaq mund të nisë së shpejti një shërbim të ruajtjes së kriptove

Javën e kaluar, Nasdaq, një korporatë e madhe e shërbimeve financiare shumëkombëshe amerikane, raportoi se do të nisë shërbimin e vet të kujdestarisë së kriptove. Lëvizja thuhet se përputhet me misionin më të gjerë të operatorit të shkëmbimit të kapitalit për të qenë një ofrues shërbimi në hapësirën e kriptove në vend që të lehtësojë tregtimin e kriptomonedhave. Ira Auerbach, kreu i sapo emëruar i Digital Assets thotë se Nasdaq është pozicionuar në mënyrë unike si një lojtar financiar tradicional për të marrë kujdestarinë e aseteve dixhitale të klientëve mbi firmat kripto-vendase për shkak të njohurive të tij për nevojat e klientëve institucionalë në lidhje me përdorimin e një produkti financiar. Fillimisht do të ofrojë shërbime të kujdestarisë për Bitcoin dhe Ethereum për investitorët institucionalë si fondet mbrojtëse.

Duke vënë në dukje një interes në rritje të Wall Street për kripto, lëvizja e Nasdaq ndjek ekipin e BlackRock me Coinbase për të ofruar tregtimin e Bitcoin për klientët e saj dhe JPMorgan Chase duke ndërtuar një platformë tregtare të bazuar në blockchain . Goldman Sachs u bë gjithashtu banka e parë e madhe në SHBA që bëri një transaksion kriptosh pa recetë.

Rusia po punon për të lejuar kriptovalutat për vendbanime ndërkufitare

Javën e kaluar, zyrtarët e bankës qendrore ruse dhe ministrisë së financave thonë se kanë rënë dakord të lejojnë shlyerjet ndërkufitare të kriptomonedhave, pavarësisht sanksioneve dhe shqetësimeve lidhur me asetet e kriptove të ngrira, të ngjashme me ato në MB.

Zyra e Komonuelthit të Jashtëm dhe Zhvillimit, për shembull, përditësoi së fundmi Listën e Sanksioneve të Mbretërisë së Bashkuar të individëve/entiteteve ruse , veçanërisht kur përpiqen të shmangin sanksionet financiare, për të ngrirë asetet e tyre kripto.

Zëvendësministri i Financave i Rusisë Alexei Moiseev thotë se ata tani kanë një projektligj në fuqi, i cili përshkruan se si të fitohet kriptovaluta, çfarë mund të bëhet me të dhe si është e mundur ose e pamundur të përdoret në vendbanimet ndërkufitare.

Një raport sugjeroi që Rusia mund të fillojë përdorimin e kriptomonedhave për pagesa ndërkufitare që në vitin 2023 për të ndihmuar në lehtësimin e sanksioneve ndërsa vendi po punon për vendosjen e një strukture tatimore për transaksionet e kriptomonedhave të huaja.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles