Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 35

Published date:

Ish-themeluesi i FTX, Bankman-Fried fluturoi në SHBA, lirohet me kusht

Sam Bankman-Fried u fluturua nga Bahamas në SHBA javën e kaluar për t'u përballur me akuzat për mashtrim pas kolapsit të FTX.com. Ish-kolegët e tij në Exchange FTX, Caroline Ellison dhe Gary Wang u deklaruan fajtorë për shtatë dhe katër akuza përkatësisht dhe po bashkëpunojnë në çështjen kundër tij. Bankman-Fried u lirua më vonë me një garanci prej 250 milionë dollarësh, të cilën prokurorët e quajtën "lidhja më e madhe e paragjykimit" pas një vendimi të një gjykatësi federal të Nju Jorkut.

SBF do t'i kërkohet të veshë një byzylyk monitorimi elektronik, t'i nënshtrohet këshillimit të shëndetit mendor dhe të kufizojë udhëtimin e tij brenda dhe midis Distriktit Verior të Kalifornisë dhe rretheve Jugore dhe Lindore të Nju Jorkut.

Çfarë është FTX? Çfarë ndodhi me shkëmbimin e kriptove FTX? Kontrolloni botimet e mëparshme të ProBit Global Bits për të ditur më shumë.

Certik paralajmëroi mbi 500,000 njerëz tani për shërbime të rreme KYC

Pas skanimit të më shumë se 20 aktiviteteve të tregut të zi pa recetë (OTC) kryesisht në Telegram, Discord dhe aplikacione të tjera më pak kërkuese celulare, Certik ka paralajmëruar se më shumë se gjysmë milioni njerëz janë të përfshirë tani në blerjen dhe shitjen e KYC të rreme. shërbimet.

Firma e auditimit vëren se hetimet e tyre zbuluan se aktorët e KYC, kryesisht në vendet në zhvillim, imitonin për të anashkaluar verifikimin e rregullt të KYC për të hapur një llogari në një bankë ose shkëmbim. Ai zbuloi se ky lloj tregu i zi OTC është i zakonshëm globalisht, veçanërisht në Azinë Juglindore, ku grupet kanë nga 4,000 deri në 300,000 anëtarë.

Çfarë është KYC? Kontrolloni kuptimin e KYC këtu (dhe gjithashtu plotësoni formularin tuaj KYC me ProBit Global për të verifikuar informacionin tuaj personal).

Miliarderët kripto humbën kaq shumë në nëntë muaj

Nga Changpeng Zhao i Binance (CZ) te Barry Silbert i kriptokonglomeratit Digital Currency Group dhe Cameron dhe Tyler Winklevoss nga Gemini, 17 nga investitorët dhe themeluesit më të pasur të kriptove kanë humbur kolektivisht rreth 116 miliardë dollarë pasuri personale që nga periudha e marsit për shkak të kriptos .

Sipas vlerësimeve të Forbes , 15 prej tyre kanë humbur më shumë se gjysmën e pasurisë së tyre gjatë nëntë muajve të fundit, ndërsa 10 humbën statusin e tyre miliarder.

Themeluesi i Ripple Ventures, një firmë e kapitalit sipërmarrës, Matt Cohen, mendon se industria e kriptove "do të ketë një rivendosje të vështirë" pasi shumë teknologji blockchain dhe projekte kripto "ndërtuan zgjidhje për problemet që nuk kishin nevojë për rregullim".

Po kërkoni kriptomën më të mirë për të blerë tani? Ndiqni faqen IEO të ProBit Global për projektin e ardhshëm blockchain që do të nisë.

Trump thuhet se ka mbajtur 1000 nga NFT-të e tij të rralla

E mbani mend raportin se Donald Trump i është bashkuar grupit NFT me lançimin e serisë "Trump Digital Trading Card"? Epo, javën e kaluar doli që portofoli i administratorit të zotit Trump thuhet se ka futur një mijë nga NFT-të e tij më të rralla dhe më të vlefshme në kasafortën e tij.

Portofoli i kasafortës, i vulosur me kohë se është krijuar një ditë përpara nisjes së NFT (14 dhjetor), supozohet se ka krijuar 1000 NFT-të e para në grupe prej 10 transaksionesh dhe falas. Ndërsa faqja vëren se vetëm 44,000 NFT janë të disponueshme, nuk tregoi se 1,000 të mbetura ishin në portofolin e tyre të kasafortës dhe përbëjnë 26% të rrallave 1-nga-1 dhe 28% të rrallave me autograf.

(Çfarë nënkupton NFT? Shenjë e pandryshueshme)

  Pengesë për Minierat e Kriptove në Amerikën e Veriut

Provinca kanadeze British Columbia javën e kaluar pezulloi përkohësisht kërkesat për lidhjen e energjisë elektrike nga operacionet e minierave të kriptomonedhave për 18 muaj. Pezullimi, i cili do të prekë 21 projekte që kërkojnë 1,403 megavat, është për shkak të industrisë së tyre duke krijuar më pak vende pune në ekonominë vendase, thekson BC Hydro në një deklaratë publike. Përtej kufirit, një nga kompanitë më të mëdha publike të minierave të kriptove në SHBA, Core Scientific, raportohet se ka paraqitur kërkesë për mbrojtje nga falimentimi pas një viti rënieje të çmimeve të kriptove dhe rritjes së çmimeve të energjisë, raporton CNBC . Kapitalizimi i tregut i kompanisë kishte rënë në 78 milionë dollarë në javën e kaluar nga një vlerësim prej 4.3 miliardë dollarësh në korrik 2021.

Vonesa në Rusi për legalizimin e kriptomonedhave

Ndërkohë, në Rusi, ku ka plane për të legalizuar tregtimin e kriptomonedhave dhe aktivitetet e lidhura me minierat, dolën raporte javën e kaluar se projektligji që mbështet rregulloren është vonuar për shkak të frikës së kritikëve se kriptoma do të shndërrohej në një kanal për largimin e kapitalit.

Kryetari i Komitetit të Tregut Financiar të Dumës Shtetërore (dhoma e ulët) Anatoly Aksakov pranon në një konferencë shtypi javën e kaluar se rreziku i largimit të kapitalit të ndihmuar nga kriptovalutat me siguri ekziston, por pohon se gjithsesi projektligji do të miratohet së shpejti. Aksakov planifikon të ecë përpara me propozimin që u prezantua për herë të parë në parlament në nëntor duke i bindur kritikët "se mendimi i tyre do të trajtohet patjetër".

Qeveria e Ishujve Marshall miraton ligjin për të njohur DAO-të

Qeveria e Ishujve Marshall miratoi në ligj Aktin e Organizatave Autonome të Decentralizuara (DAO) të vitit 2022 javën e kaluar. Nisma e parë botërore do t'i lejojë DAO-të të përfshihen nën strukturën e njohur ndërkombëtarisht të LLC (megjithëse duhet të identifikohen si DAO LLC). Do të thotë që DAO-të fitimprurëse dhe jofitimprurëse tani njihen të regjistrohen si persona juridikë - me proceset e tyre të qeverisjes, votimit dhe kornizës (përfshirë tokenizimin). Me fjalë të tjera, ligji i ri lejon që përkufizimet dhe rregulloret e duhura t'i jepen formimit, marrëveshjeve dhe përdorimit të kontratave inteligjente DAO. Kombi ishull është i përshtatshëm për shtytjen e DAO-së bazuar në historinë e tij të regjistrimit dhe pajtueshmërisë së transportit detar, thotë Ministri i Financave i ishullit, Bransen Wase.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles