Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 41

Published date:

  Celsius i falimentuar identifikon përdoruesit që mund të tërheqin asetet

Sipas një dokumenti prej 1400 faqesh të paraqitur në një gjykatë falimentimi në Nju Jork javën e kaluar, platforma e huadhënies së kriptove Celsius, ka identifikuar përdoruesit që mund të tërheqin 94% të aseteve të tyre, ndërsa shpërndarja e 6% të mbetur do të përcaktohet më vonë nga Gjykata.

Disa nga kriteret e vendosura mënjanë për përdoruesit e kualifikuar përfshijnë që transferimet duhet të ishin më pak se 7,575 dollarë kur të kryheshin. Tërheqjet do të përpunohen vetëm nëse përdoruesit kanë aktive të mjaftueshme në platformë për të mbuluar çdo tarifë tërheqjeje dhe vetëm nëse përditësojnë "informacionet specifike të klientit në lidhje me informacionin kundër pastrimit të parave (AML) dhe Njihni klientin tuaj (KYC).

Bitcoin ende i vendosur për një çmim prej 1 milion dollarësh në vitin 2030, raportoni pretendimet

Një raport i ri nga Ark Invest ka sugjeruar, pasi ka vendosur ~ 100 trilion dollarë vlerë në ~ 791 milion transaksione që nga fillimi i tij, çmimi i Bitcoin mund të kalojë ende 1 milion dollarë në dekadën e ardhshme.

Autorët e konsiderojnë mundësinë afatgjatë të Bitcoin për të qëndruar në fuqinë e rrjetit të saj, ndërsa parashikojnë gjithashtu se vlera e tregut e kriptomonedhave dhe kontratave inteligjente mund të arrijë respektivisht 20 trilion dhe 5 trilion dollarë në dhjetë vitet e ardhshme.

Ata llogaritën se pavarësisht pesë tërheqjeve të rënda që nga fillimi i tij në 2009, Bitcoin ka dhënë kthime pozitive vjetore në horizontet kohore 3-, 4- dhe 5-vjeçare.

Nigeria në krye për përdorimin e kriptove, pronësinë

Gjetjet e një studimi të publikuar javën e kaluar nga udhëzuesi i kazinove në internet Trading Browser , ka identifikuar Nigerinë si në vendin e parë për përdorimin dhe pronësinë e kriptomonedhave. I kryer duke llogaritur përqindjen e popullsisë që raportoi se përdorte ose zotëronte kriptomonedhë çdo vit nga 2019 deri në 2022, hulumtimi zbulon se pothuajse gjysma e popullsisë nigeriane (45% ose mbi 90 milionë njerëz) kanë përdorur ose zotëruar kriptomonedhë gjatë periudhës. Nigeria pa një rritje totale prej 17% në pronësi dhe përdorim nga 28% në 45%, duke barazuar kështu me mbi 34 milionë njerëz që adoptuan kriptovalutat gjatë tre viteve, thuhet në të. Nigeria pasohet nga Tajlanda, Turqia, Argjentina dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA). Të tjerat janë Filipinet, Vietnami, India dhe Singapori në vendin e tetë të përbashkët, Brazili dhe Afrika e Jugut.

Shitësi kryesor i Afrikës së Jugut fillon të pranojë pagesa në Bitcoin

Në përputhje me një njoftim të bërë në fund të vitit të kaluar për të zgjeruar një pilot të shtimit të kriptomonedhës si një opsion pagese në më shumë dyqane, një nga shitësit më të mëdhenj të ushqimeve në Afrikën e Jugut, Pick n Pay, javën e kaluar filloi të pranojë Bitcoin për pagesa.

Duke punuar me platformën e pagesave CryptoQR, pagesa me Bitcoin tani është e mundur në dyqanet Pick n Pay në të gjithë Afrikën e Jugut dhe për blerjen e kohës së transmetimit, energjisë elektrike, biletave të avionit dhe autobusit, si dhe për pagesën e faturave komunale.

Pick n Pay kishte bashkëpunuar më parë me Electrum dhe CryptoConvert në fazën e parë të pilotimit në 10 dyqane të Kepit të Perëndimit, përpara se të shtrihej në 29 dyqane të tjera.

SHBA vendos në listën e zezë dy adresa të portofolit kripto të lidhura me ndërmjetësin rus të eksportit të armëve

Adresat e portofolit të Bitcoin dhe Ether të lidhura me dy rusë ishin ndër ato të sanksionuara javën e kaluar nga Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC).

Adresat thuhet se i përkasin Jonatan Zimenkov, i cili është në mesin e 22 individëve dhe subjekteve të identifikuar nga shumë vende si pjesë e një rrjeti evazioni sanksionesh që mbështet kompleksin ushtarak-industrial të Rusisë.

Jonatan dhe babai i tij, Igor Zimenkov, janë pjesë e atyre që u përpoqën t'u shesin pajisje mbrojtëse "qeverive të vendeve të treta". Jonatan ishte i lidhur me dy adresat, të cilat nga ana e tyre ishin të lidhura me babanë e tij dhe Rosoboroneksport OAO, sipas OFAC . Kompania është ndërmjetëse e Rusisë për eksportet e armëve, sipas faqes së saj të internetit .

Bitcoin kryeson pasi investimet e aseteve dixhitale shënojnë hyrjet më të mëdha që nga korriku i kaluar

Javën e kaluar, grupi më i madh i investimeve dhe tregtimit të aseteve dixhitale në Evropë, CoinShares, raportoi se produktet e investimeve të aseteve dixhitale panë hyrjet më të mëdha që nga korriku 2022 – rreth 117 milionë dollarë – javën e kaluar. Si rezultat, aktivet totale nën menaxhim u raportuan të jenë rritur në 28 miliardë dollarë, ose një rritje prej 43% nga nivelet më të ulëta të nëntorit 2022. Bitcoin u vlerësua si "i preferuari i investitorëve" për javën me 116 milionë dollarë hyrje.

Gjermania doli si vendi kryesor i fokusit për javën pasi regjistroi 40% të të gjitha flukseve hyrëse (46 milionë dollarë amerikanë). Ajo pasohet nga Kanadaja, SHBA dhe Zvicra, të cilat panë respektivisht 30 milion dollarë, 26 milion dollarë dhe 23 milion dollarë.

Sipas GlassNode, tregjet e Bitcoin panë performancën e tyre më të fortë të çmimeve mujore që nga tetori 2021. Firma analitike vëren se performanca u ushqye si nga kërkesa historike spot, ashtu edhe nga një sekuencë shtrëngimesh të shkurtra.

HKMA dëshiron të fillojë rregullimin e monedhave të qëndrueshme

Javën e kaluar, Autoriteti Monetar i Hong Kongut (HKMA) propozoi rregullimin e aktiviteteve të caktuara që lidhen me kriptocoins.

Sugjerimet e paraqitura nga organi financiar përfshijnë qeverisjen e krijimit të stablecoin; si dhe mbikëqyrjen lidhur me lëshimin. HKMA vuri në dukje zhvillimet e politikave nga juridiksionet kryesore si Japonia, Singapori, SHBA dhe Britania e Madhe kur përpiloi rekomandimet e tyre rreth monedhave të qëndrueshme dhe rregullimit të aseteve kripto. Sipas regjimit të propozuar, monedhat stabile algoritmike nuk do të pranohen dhe çdo palë e interesuar do të duhet të aplikojë për një licencë lëshimi.

Sugjerime të mëtejshme të përqendruara rreth stabilizimit dhe aranzhimeve të menaxhimit të rezervës; së bashku me ofrimin e shërbimeve si kuletat që lejojnë ruajtjen e çelësave kriptografikë të përdoruesve.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles