Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 77

Published date:

Worldcoin pretendon arritjen e 1 milion përdoruesve aktivë në aplikacionin Iris-Scanning

Zhvilluesi që qëndron pas Worldcoin pretendon se aplikacioni i tij i skanimit të irisit ka arritur momente të rëndësishme të adoptimit pavarësisht shqetësimeve për privatësinë. Në një postim në Twitter , Tools For Humanity tha se aplikacioni Worldcoin tani tejkalon 4 milion shkarkime dhe 1 milion përdorues aktivë mujorë - dyfishi i bazës së tij të përdoruesve nga 6 muaj më parë.

Worldcoin u lëshon përdoruesve monedhën dixhitale pasi skanojnë iriset e tyre për të provuar "njerëzimin". Por kritikët argumentojnë se mbledhja e të dhënave biometrike ngre çështje të privatësisë dhe Kenia së fundi e ndaloi Worldcoin për këto shqetësime. Megjithatë, Worldcoin thotë se aplikacioni i tij ka parë rritje të jashtëzakonshme, me mbi 22 milionë transaksione të ekzekutuara. 4 milionë shkarkimet e raportuara do ta bëjnë atë një nga kuletat më të njohura të kriptove.

Ndërsa reklamon matjet, Worldcoin pranon misionin e tij për të bankuar sfidat me të cilat përballen pa bankë. Aplikacioni duhet të ofrojë dobi dhe vlerë të mjaftueshme për të angazhuar vazhdimisht përdoruesit përtej bonuseve të regjistrimit. Por baza e përdoruesve e pretenduar demonstron potencialin e Worldcoin, pavarësisht reagimit ndaj kontrollit të centralizuar të të dhënave të irisit.


Vendimi fajtor: Juria dënon Sam Bankman-Fried për mashtrim FTX pas gjyqit 5-javor

Një juri ka dënuar ish-CEO i FTX, Sam Bankman-Fried për të gjitha akuzat që lidhen me mashtrimin dhe komplotin në rënien e shkëmbimit të kriptomonedhave. Vendimi unanim i fajësisë u dha të enjten pas një gjyqi 5-javor në Nju Jork.

Bankman-Fried u shpall fajtor për akuzat e mashtrimit me tela, mashtrimit të letrave me vlerë, mashtrimit të mallrave dhe konspiracionit. Prokurorët e akuzuan atë se kishte vjedhur miliarda në fondet e klientëve të FTX. Ndonëse Bankman-Fried dëshmoi se ai nuk kreu mashtrim të qëllimshëm, juria përfundimisht mbajti anën e prokurorisë pasi diskutoi për një ditë të vetme.

Vendimi vjen gati një vit pasi shpërthimi i shpejtë i FTX tronditi industrinë e kriptove. Bankman-Fried, dikur i përshëndetur si shpëtimtar i firmave kripto, tani mund të përballet me mbi 100 vjet burg në dënimin e tij vitin e ardhshëm. Ish-drejtuesit kryesorë të FTX si Caroline Ellison dëshmuan kundër Bankman-Fried pasi u deklaruan fajtorë vetë.

Floki Inu akuzon Exchange Bitget prej 10 milion dollarësh të shkurtër në rreshtin e listimit TOKEN

Shkëmbyesi i kriptomonedhave Bitget është përfshirë në një mosmarrëveshje me memecoin Floki Inu lidhur me listimin dhe heqjen e papritur të tokenit TokenFi TOKEN. Bitget njoftoi se po hiqte TOKEN nga lista për shkak të manipulimit të dyshuar, vetëm disa ditë pasi mundësoi tregtimin.

Në përgjigje, Floki Inu akuzoi Bitget se kishte listuar një version të rremë të TOKEN minuta përpara nisjes zyrtare. Floki gjithashtu pretendoi se Bitget lehtësoi miliona në vëllimin e tregtimit pa mbajtur asnjë argument, duke hapur në mënyrë efektive një pozicion të shkurtër prej 10 milionë dollarësh.

Floki këshilloi përdoruesit që të tërheqin menjëherë fondet nga Bitget për shqetësimet e likuiditetit që rrjedhin nga deficiti prej 10 milionë dollarësh. Bitget pohon se po blen TOKEN nga përdoruesit me çmimin më të lartë të mbylljes në fund të tetorit. Asnjëra palë nuk ka ofruar prova që mbështesin pretendimet e tyre për listimin e paautorizuar dhe heqjen e mëvonshme nga lista. Rreshti thekson rreziqet e paraqitura nga shkëmbimet me kolateral të pamjaftueshëm kur renditen argumentet spekulative.

PayPal siguron regjistrimin e shumëpritur të kriptove në MB nga Autoriteti Financiar

Firma globale e pagesave PayPal ka marrë regjistrimin nga Autoriteti i Sjelljes Financiare të Mbretërisë së Bashkuar (FCA) për të ofruar shërbime të kriptomonedhave në vend. Miratimi vjen pasi PayPal ndaloi shkurtimisht blerjen e kriptove për klientët në Mbretërinë e Bashkuar në tetor, ndërsa punonte për të respektuar rregulloret e reja. Regjistrimi i FCA lejon PayPal të tregtojë tregtimin e kriptove dhe shërbimet për përdoruesit britanikë. Sipas rregullave të Mbretërisë së Bashkuar të miratuara në vitin 2020, kompanitë e kriptove duhet të regjistrohen në FCA përpara se të promovojnë investimet në kriptomonedhë për qytetarët.

PayPal tani është i listuar në regjistrin e kriptoaseteve të FCA-së së bashku me kufizimet, duke përfshirë mos zgjerimin e ofertave përtej aftësive aktuale. Regjistrimi pason shtytjen e PayPal për shërbimet e kriptove si arka për tregtarët dhe një stablecoin i ri i lançuar këtë vit. Ndërsa është i licencuar për të ofruar shërbime bazë të kriptos, PayPal ende përballet me kufizime të vendosura nga FCA. Miratimi përfaqëson një moment historik të madh në adoptimin e kriptove nga PayPal, pasi iu desh të ndalonte tregtimin muajin e kaluar për klientët në Mbretërinë e Bashkuar në mes të mjedisit të ri rregullator.

Mercedes, Lufthansa përdorin NFT për t'u lidhur me klientët në mënyra të reja

Kompanitë e mëdha gjermane në të gjithë industritë po i drejtohen NFT-ve për marketing inovativ, angazhim me klientë dhe ndërtim markash. Deutsche Post do të nxjerrë pulla të përmirësuara dixhitale me vepra arti NFT, ndërsa aplikacioni i besnikërisë i Lufthansa pret NFT-të e fluturimit për shpërblime. Mercedes-Benz lançoi NFT-të koleksionuese duke rimenduar dizajnet ikonike të makinave nga historia e tij 130-vjeçare.

Marka të tjera gjermane që përqafojnë NFT-të përfshijnë Adidas , e cila lëshoi atlete dixhitale të kufizuara dhe filloi një program bashkëpunues për qëndrimin e artistëve NFT. Kompania e modës Hugo Boss bashkëpunoi për veshje dixhitale ekskluzive për avatarët. Ëmbëlsira si Ritter Sport, Haribo dhe Katjes kanë krijuar gjithashtu koleksione arti NFT ose kanë regjistruar marka tregtare që mbulojnë artikujt NFT.

Firmat gjermane po përdorin NFT-të në mënyra të ndryshme për t'u lidhur me audiencë më të re, të aftë për teknologjinë. Ekspertët thonë se miratimi tregon se NFT-të lëvizin në rrjedhën kryesore si mjete marketingu, jo vetëm asete të veçanta kripto. Markat i shohin NFT-të si një mundësi për të ndërtuar komunitete dhe besnikëri përmes përvojave virtuale dhe pronësisë dixhitale. Më shumë kompani gjermane pritet të zbulojnë fushata NFT që synojnë klientët e interesuar në kryqëzimin e fizikut dhe dixhitalit.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles