Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 26

Published date:

Chainalysis e shpall tetorin të madh për hakimet e kriptove, Portugalia tani po planifikon të vendosë taksë 28% mbi fitimet e kriptove dhe banka më e vjetër në SHBA është që të mbajë kripto për klientët. Klikoni për të lexuar këtë botim të Biteve Javore të Blockchain të ProBit Global.

Analiza zinxhirore në tetor është e madhe për hakimet e kriptove

Firma e analitikës kripto, Chainalysis, javën e kaluar e përshkroi tetorin si "muajin më të madh në vitin më të madh ndonjëherë" për aktivitetin e hakerëve. Ai pason katër hakime të regjistruara brenda një dite dhe 718 milionë dollarë që thuhet se janë vjedhur nga protokollet e financave të decentralizuara (DeFi) në 11 hakime të ndryshme ndërsa muaji është ende në gjysmë të rrugës.

Tweet i Chainanaylisis

Firma vëren se nëse hakerat vazhdojnë me të njëjtin ritëm – me hakerat që kanë grumbulluar tashmë mbi 3 miliardë dollarë në 125 hakime deri më tani – 2022 ka të ngjarë të kalojë 2021-ën si viti më i madh për hakerimet në rekord.

Ai gjithashtu tregon për ndryshimin e objektivave të hakimeve. Ai thotë se shumica e hakimeve përdoreshin për të synuar shkëmbimet e centralizuara, por tani janë përqendruar në protokollet DeFi, veçanërisht urat ndër-zinxhirore në të cilat tre janë shkelur këtë muaj. Rreth 600 milionë dollarë janë vjedhur nga urat, duke përbërë 82% të humbjeve në tetor dhe 64% të humbjeve për të gjithë vitin.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së publikoi raportin e tyre të Panelit të Ekspertëve të DPRK- së për vjedhjen dhe pastrimin e kriptove të Koresë së Veriut për t'iu shmangur sanksioneve në të njëjtën javë.

Minatorët do të detyrohen të shkëmbejnë kapital në shkëmbimet e kriptove në Kazakistan në vitin 2024

Transaksionet e lidhura me kripto duhet të kufizohen brenda Qendrës Financiare Ndërkombëtare të Astanës (AIFC) të Kazakistanit. Ndërkohë, një anëtare e Komitetit të Dhomës së Ulët të Kazakistanit për Reformën Ekonomike dhe Zhvillimin Rajonal, Ekaterina Smyshlyaeva, javën e kaluar bëri thirrje që zhvillimi i shkëmbimeve të kriptove në Kazakistan të mbështetet nga një shkëmbim i detyrueshëm 75% i kapitalit të minatorëve duke filluar nga viti 2024. Është pjesë të rregullores legjislative që po shqyrtohet në fushën e aseteve dixhitale.

TASS raporton se janë duke u zhvilluar pesë fatura të lidhura, duke përfshirë një që kërkon që minatorët e Bitcoin të krijojnë persona juridikë dhe të bëhen subjekte tatimore formale.

Përveç TVSH-së ekzistuese të importit dhe tarifave të minierave dixhitale për kilovat, propozohet gjithashtu të vendoset tatimi mbi të ardhurat e korporatave, tatimi mbi të ardhurat nga grupi i minierave, tarifat e funksionimit të kriptomonedhave dhe tatimi mbi të ardhurat e korporatave mbi shpërblimin e minatorëve. Projektligjet duhet të krijojnë një kornizë legjislative për prodhimin dhe qarkullimin e aseteve dixhitale të siguruara dhe të pasigurta, tha Smyshlyaeva.

Portugalia planifikon të vendosë taksë 28% mbi fitimet e kriptove

Në një projektbuxhetin për vitin 2023, autoritetet portugeze propozojnë një taksë 28% mbi fitimet kapitale për transaksionet e kriptomonedhave të mbajtura për më pak se një vit. Asetet kripto të mbajtura për më shumë se 365 ditë janë të lira nga tatimi, thotë drafti .

Ai synon të krijojë një kuadër të gjerë dhe të përshtatshëm fiskal të zbatueshëm për asetet kripto, dhe formon pjesë të përpjekjeve për t'i dhënë siguri dhe siguri ligjore klasës së aseteve. Masa do të ndihmonte në krijimin e një regjimi dhe promovimin e ekonomisë së kriptove, edhe pse Portugalia pozicionohet si një bazë dixhitale dhe është e gatshme të trajnojë tregun kombëtar të punës për aftësitë dixhitale.

Bitmain merr samitin e tij vjetor të minierave në Meksikë

Prodhuesi kryesor i pajisjeve të minierave të kriptomonedhave, Bitmain, po zhvillon Samitin e tij Botëror të Minierave Dixhitale (WDMS) në Kankun, Meksikë. Fokusi i tij këtë vit është në PoW Power dhe Mining Impetus, vëren ai në faqen e tij të internetit . Ai gjithashtu do të zhytet në miniera efikase dhe të pastra, do të diskutojë teknologjinë e ftohjes hidrike dhe do të krijojë ide mbi të ardhmen dixhitale të Amerikës Latine. Njoftimi vjen pasi javën e kaluar pa vështirësia e nxjerrjes së Bitcoin u rrit ndjeshëm me 13.55%, më e madhja që nga maji 2021.

Banka më e vjetër e Amerikës që tani mban kripto për klientët

Banka e Nju Jorkut (BNY) Mellon, banka më e vjetër në SHBA, javën e kaluar tha se do të fillojë të marrë dhe të mbajë kriptovalutat e klientëve pasi të ketë marrë miratimin e rregullatorit financiar të Nju Jorkut në fillim të kësaj vjeshte. WSJ raporton se BNY Mellon do të bëhet banka e parë e madhe amerikane që do të mbrojë asetet dixhitale së bashku me investimet tradicionale në të njëjtën platformë. Ai shton se masa shënon një moment historik të rëndësishëm për bankat tradicionale dhe pranimin e tyre në rritje të aktiveve dixhitale si një treg legjitim dhe një burim biznesi të ri.

Google do të fillojë mbledhjen e pagesave të shërbimit cloud nëpërmjet kriptove

Disa klientë të Google do të jenë në gjendje të paguajnë për shërbimet cloud me monedha dixhitale në fillim të vitit të ardhshëm, njoftoi gjigandi i teknologjisë javën e kaluar në konferencën e Google Cloud Next.

Google po eksploron përdorimin e Coinbase Prime, një shërbim për ruajtjen dhe tregtimin e kriptomonedhave për shërbimet e tij të reja që synojnë të tërheqin kompanitë më të avancuara në të.

Nga ana e tij, Coinbase do të zhvendosë disa nga transaksionet e saj me pakicë dhe aplikacionet e lidhura me të dhënat në cloud të Google nga Shërbimet Uebit të Amazon, në të cilat shkëmbimi ishte mbështetur për vite me radhë.

Sipas CNBC, shërbimi i infrastrukturës Google Cloud Platform fillimisht do të pranojë pagesa në kriptomonedhë nga disa klientë të Web3 që duan të paguajnë me kriptomonedhë. Më vonë, Google do të lejojë më shumë klientë të paguajnë me kripto.

Megjithatë, në Coinbase, Bloomberg raporton se Autoriteti Monetar i Singaporit javën e kaluar i dha Coinbase Singapore miratimin në parim sipas Aktit të Shërbimeve të Pagesave për të ofruar shërbime të rregulluara në qytet-shtet.

Bittrex pajtohet me zgjidhjen e OFAC, FinCEN mbi shkeljet e AML

Në veprimet e tyre të para paralele të zbatimit në hapësirën e kriptove, Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-së për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) dhe Rrjeti i Zbatimit të Krimeve Financiare (FinCEN) javën e kaluar ranë dakord për marrëveshje me shkëmbimin e kriptove Bittrex për respektivisht mbi 24 dhe 29 milionë dollarë. .

OFAC dhe FinCEN zbuluan se Bittrex ka shkelur programe të shumta sanksionesh dhe kërkesat e raportimit kundër pastrimit të parave (AML) të Aktit të Sekretit Bankar (BSA) dhe raportit të aktivitetit të dyshimtë (SAR). Ata thonë se dështimet e raportimit të programit AML të Bittrex dhe SAR-it "e ekspozuan në mënyrë të panevojshme sistemin financiar të SHBA ndaj aktorëve kërcënues".

Bittrex ra dakord të shlyejë përgjegjësinë e tij të mundshme civile për 116,421 shkelje të dukshme të programeve të sanksioneve të shumta. Shkëmbimi raportohet gjithashtu se dështoi të parandalonte personat me sa duket të vendosur në rajonin e Krimesë të Ukrainës, Kubës, Iranit, Sudanit dhe Sirisë nga përdorimi i platformës së saj për t'u përfshirë në transaksione kripto me vlerë rreth 263.5 milionë dollarë midis marsit 2014 dhe dhjetorit 2017.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles