Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 92

Published date:

Solana arrin nivelin më të lartë të të gjitha kohërave me 11 miliardë dollarë tregtim javore DeFi

Solana pa një rritje të madhe në tregtimin e financave të decentralizuara (DeFI) javën e kaluar, duke tejkaluar 11 miliardë dollarë në vëllim, një rekord i ri i lartë. Ky moment historik shënon një rritje të konsiderueshme me tregtimin në shkëmbimet e decentralizuara Solana duke u rritur me mbi 154% nga periudha e mëparshme shtatë ditore. Orc dhe Raydium janë kontribuesit kryesorë në këtë vëllim me 4.5 miliardë dhe 3.52 miliardë dollarë, respektivisht. Rally demi thekson fitimet mbresëlënëse për memecoinët e ekosistemit Solana si BONK dhe Dogwifhat. Edhe me fitime mbresëlënëse, vlera e Solanës nuk ka arritur ende kulmin e saj, vetëm duke qëndruar mbi vlerën totale prej 2.6 miliardë dollarësh të bllokuar në krahasim me TVL-në prej 9.9 miliardë dollarësh të nëntorit 2021.


Bluechip NFT Shitet për 16 milionë dollarë!

CryptoPunk #3100 u shit për mbi 16 milionë dollarë, duke ringjallur një ndjenjë të fortë demi për tregun NFT. Ky transaksion është i dyti më i madh në historinë e koleksionit Crypto Punks, duke theksuar se NFT-të e çipave blu janë ende një mundësi e shkëlqyer për entuziastët e web3. CryptoPunk fillimisht u ble për 2,127 dollarë në 2017, me shitjet e mëparshme që arritën në 7.51 milion dollarë në 2021 për shkak të veçorisë së tij të rrallë Alien, pasi ekziston vetëm një nga nëntë në dispozicion në të gjithë koleksionin, që përshkruan një kërkesë të lartë për NFT-të. Në përgjithësi, sektori NFT po tregon shenja ringjalljeje, me ordinalët e Bitcoin që kanë arritur vëllime rekord shitjesh këto javët e fundit.

SEC vonon përsëri aplikimin BlackRock Ethereum Spot ETF

Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) ka shtyrë sërish vendimin e tij për ETF-në e propozuar të BlackRock-it për Ethereum spot, mes kërkesës në rritje. Aplikacioni i dorëzuar fillimisht në nëntor i quajtur iShares Ethereum Trust u përball me një vonesë të dytë me SEC duke zgjatur afatin përtej datës së mëparshme të caktuar më 10 Mars. Kjo vonesë ka pengesa të ngjashme për aplikacionet Ethereum ETF spot nga Fidelity, Invesco dhe Galaxy Digital. Analisti i Bloomberg ETF, James Seyffart, parashikon vonesa të vazhdueshme deri më 23 maj për aplikimet nga VanEck dhe Ark Invest. Ndërsa ETF-të e bazuara në të ardhmen Ethereum janë të disponueshme që nga tetori 2023, vonesa në ETF-të spot Ethereum është një tregues që investitorët po parashikojnë adoptimin masiv të kriptomonedhave në sektorin tradicional të letrave me vlerë.

Bitcoin ETF i BlackRock shton rekord 12.6 mijë BTC gjatë Rally Bull të së martës

iShares Bitcoin ETF (IBIT) i BlackRock ka vendosur një rekord të ri duke blerë Bitcoin me vlerë mbi 778 milionë dollarë, afërsisht 12,600 BTC. Kjo rritje ndodhi pasi Bitcoin arriti për pak kohë në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 69,000 dollarësh, i cili u kthye shpejt në 60,000 dollarë përpara se të rikuperohej. Edhe me paqëndrueshmërinë e lartë të kriptomonedhave, IBIT tani mban mbi 183,000 BTC, afër 193,000 zotërimeve të MicroStrategy. Që nga lançimi më 11 janar, IBIT ka ruajtur pozicionin e tij si ETF më i popullarizuar i Bitcoin me rreth 12 miliardë dollarë aktive nën menaxhim, duke tejkaluar konkurrentët si Fidelity me 7.2 miliardë dollarë. Në përgjithësi, vëllimet e ETF kaluan 10 miliardë dollarë të martën, duke shënuar një moment historik të ri për Bitcoin.

Holdings Bitcoin të El Salvadorit thyen rekorde, fitimet tejkalojnë 50 milion dollarë

Nayib Bukele i pranishëm edhe një herë bëhet titujt kryesorë pasi zotërimet e Bitcoin të El Salvadorit janë rritur në një rekord duke thyer 164 milionë dollarë me fitime mbi 50 milionë dollarë. Që nga adoptimi i kriptove të Bitcoin në vend në 2022, zotërimet e vendit janë rritur ndjeshëm, duke grumbulluar rreth 2,380 BTC. Presidenti Nayib Bukele, një avokat i fortë për Bitcoin, i rizgjedhur në shkurt, ka theksuar përfitimet e mundshme për të përdorur monedhën në vend, duke hapur rrugën që kombet e tjera të ndjekin shembullin.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet thjesht një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që do të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles