Ky artikull është përkthyer në makinë.Shihni artikullin origjinal

ProBit Bits — Bitet Javore të Blockchain të ProBit Global Vol. 17

Published date:

Si mund të përmirësojë pagesat e kriptove nga Ethereum The Merge dhe të çojë në një ndarje zinxhiri në krye këtë botim të Biteve Javore të Blockchain të ProBit Global. Gëzuar lexim!

Bashkimi për të përmirësuar pagesat me kripto

Bashkëthemeluesi i Ethereum, Vitalik Buterin, javën e kaluar tha se ka besim se pagesa e kriptomonedhës do të bëhet e zakonshme pasi rrjeti i tyre të bëhet më i lirë. Ai i tha audiencës në Korenë e Blockchain Week 2022 se Ethereum do të jetë gjithashtu më i aksesueshëm për një bazë më të gjerë përdoruesish.

Me përmirësimin e Merge , aksesi më i madh në transaksionet e kriptove do ta bëjë blockchain të përballueshëm për shumë njerëz, pasi njerëzit në vendet me të ardhura më të ulëta nuk do të duhet të "paguajnë rrogë me vlerë pesë orë" për një transaksion.

Inflacioni për shkak të sistemeve financiare joefektive dhe moslidhja e mirë me ekonomitë e vendeve të zhvilluara i bën këto vende të vuajnë. Megjithatë, shumë mundësi qëndrojnë përpara për pagesat me kripto, tha ai. Javën pa ETH të kalojë 2,000 dollarë që nga maji 2022.

Ndarja e propozuar e diskutueshme e Ethereum vazhdon të gjenerojë inat

Duke filluar me shkëmbimet, Huobi thotë se nuk inkurajon pirunët "pa risi dhe përmirësime të prekshme" dhe kundërshton "çdo formë të sjelljeve të para-minimit", por do të mbështesë asetet e planifikuara të forcuara ETH me kusht që ato të plotësojnë kërkesa të caktuara sigurie.

Këto përfshijnë zbatimin e mbrojtjes së dyanshme të riprodhimit; zinxhiri i ri nuk mbulohet apo eliminohet; dhe softueri zyrtar i klientit që kalon testin dhe vlerësimin publik.

Shkëmbimi i MEXC thotë se mbajtësit e ETH do të jenë në gjendje të shkëmbejnë në dy shenjat "potenciale të forkuara": ETHS dhe ETHW në një raport 1:1.

Mbështetësit e ETHPOW planifikojnë të shfuqizojnë EIP-1599

Ndërkohë që ende nuk është konfirmuar, përkrahësit e ETHPOW (kryesisht minatorët) kanë njoftuar planin e tyre për të shfuqizuar EIP-1559 sapo të ngrihet një zinxhir i ri. Në "Një Letër e Hapur për Komunitetin Ethereum", ata vërejnë se prezantimi i propozimit që ndryshoi mekanizmin e tarifës së transaksionit dhe djeg tarifën bazë që duhet paguar ishte e pajustifikuar.

Ata e shohin EIP-1559 si "një përpjekje për të krijuar një tregim të mirë në kurriz të minatorëve". Ndërsa, ata argumentojnë se minatorët duhet të shihen si një forcë politike me njëfarë ndikimi në vend që të gjitha fuqitë të "centralizohen në mënyrë të rrezikshme" nga Fondacioni Ethereum.

EIP1559 deri më tani ka bërë të mundur që deri në 2.588 milion ETH të jenë djegur . Sjellja më e djegur nga ETH gjendet në transferimet ETH (238,796 ETH deri në momentin e shkrimit) ndërsa Opensea, Uniswap V2 dhe USDT ndjekin.

Kooperativa ETC i dërgoi një letër të hapur Chandler Guo

Chandler Guo, një nga avokatët kryesorë për ETHPOW i është dërguar një letër nga kampi Ethereum Classic (ETC). Kooperativa ETC deklaroi pa mëdyshje se një pirun Ethereum POW nuk do të funksionojë dhe do të jetë një gjë jashtëzakonisht e vështirë për t'u bërë. Ata citojnë bazat e kodeve që duhet të heqin logjikën e tranzicionit POS, të çaktivizojnë bombën e vështirësisë dhe të përditësojnë ID-në e Zinxhirit për të siguruar mbrojtje përsëritëse. Ata gjithashtu përmendën se softueri i minierave ka të ngjarë të jetë i prishur.

Përkundrazi, ata sugjerojnë - siç kanë thënë disa lojtarë të industrisë - që minatorët e ETH duhet të kalojnë në ETC për të maksimizuar të ardhurat e tyre afatgjatë. Me ndarjen e afërt, minatorët e Ethereum do të përfundonin në njërin nga dy kampet në një botë pas bashkimit:

Ka përkrahës të ETHPOW (përbëhen kryesisht minatorë kinezë) që duan të forcojnë Ethereum për të mbajtur një zinxhir të provës së punës dhe të tjerët nga grupi që do të migrojnë në blloqe të tjera si ETC.

Tornado Cash sanksionohet si mikser

Zyra e Departamentit Amerikan të Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) javën e kaluar sanksionoi mikserin e kriptove Tornado Cash .

Ata pretendojnë se platforma është përdorur për të pastruar mbi 7 miliardë dollarë kripto që nga viti 2019, përfshirë mbi 455 milionë dollarë të vjedhura nga Lazarus Group i sponsorizuar nga Koreja e Veriut. Të gjitha pronat dhe interesat në pronën e Tornado Cash në SHBA ose në posedim ose kontroll të personave amerikanë janë të bllokuara. Bllokuar është edhe çdo subjekt që zotërohet, drejtpërdrejt ose tërthorazi, 50% ose më shumë nga një ose më shumë persona të bllokuar.

Si rezultat, OFAC thuhet se ka shtuar uebsajtin e Tornado Cash , 39 adresa ETH dhe gjashtë adresa USDC në listën e saj të shtetasve të caktuar dhe personave të bllokuar.

Rreth të njëjtën kohë, Shërbimi Holandez i Informacionit Fiskal dhe Hetimit arrestoi një 29-vjeçar të dyshuar si zhvillues të Tornado Cash më 10 gusht në Amsterdam. Cypherhunter pretendon se personi i arrestuar është Alexey Pertsev, CEO i investitorit të Tornado PepperSec dhe një anëtar i ekipit të Tornado Cash. Ndërsa qytetarët e BE-së nuk ndikohen nga sanksionet e SHBA-së për Tornado Cash, një justifikim për përdorimin e mikserëve mund të kërkohet sipas rregullores së ardhshme të BE-së në 2024 ose të shënohet si transaksione me rrezik të lartë.

Irani bën pagesën e parë të tregtisë së importit duke përdorur kripto

Javën e kaluar zv/ministri i Industrisë, Minierave dhe Tregtisë dhe presidenti i Organizatës së Promovimit të Tregtisë së Iranit, Alireza Peymanpak, shkruan se Irani bëri porosinë e parë zyrtare të importeve me vlerë 10 milionë dollarë me kriptovaluta. Një përkthim i lirë i tweet-it të tij thotë se deri në fund të shtatorit, përdorimi i kriptomonedhave dhe kontratave inteligjente do të përdoret gjerësisht në tregtinë e jashtme me vendet e synuara.

Minatorët publikë të Bitcoin shitën më shumë se të minuar ndërsa vera e tregut të ariut vazhdon

Minatorët publikë shitën më shumë Bitcoin në korrik sesa minuan, tregoi javën e kaluar Luxor Mining, i cili ofron të dhëna për minierat e kriptove. Minatorët, thotë ai, kolektivisht kanë shitur më shumë Bitcoin sesa kanë nxjerrë në muaj: 5,767.9 BTC të shitura kundrejt 3,478 BTC të nxjerra nga azhurnimet e prodhimit të korrikut të lëshuar një javë më parë.

Ai vëren se shitja e tepërt e minatorëve shihet si një shenjë dalluese e verës së tregut të ariut.

Përveç Riot që shiti më pak, Bitfarm, Hive, Argo, Cleanspark dhe Core Scientific shitën më shumë BTC sesa minuan. Luxor tregoi se Hut 8 dhe Marathon ishin dy minatorët që nuk u shitën ndërsa Greenidge dhe DMG Blockchain nuk kishin raportuar numrat e tyre të korrikut në kohën e publikimit të tij.

. . .

A ka ndonjë tendencë dhe çështje të kriptos që ju duken të paqarta?

Një sugjerim apo koment?

Apo ju duhet vetëm një ELI5 (shpjegoni sikur jam 5) për një term apo temë të veçantë kripto?

Mos ngurroni të na jepni një rresht më poshtë dhe ne do të bëjmë çmos për të hedhur më shumë dritë. Ne jemi gjithmonë këtu për t'iu përgjigjur pyetjeve tuaja.

Na ndiqni në Twitter dhe Telegram për më shumë informacion, duke përfshirë shënime mbi perlat e reja të kriptove që po kërkojnë të dalin në skenën e madhe.

Mos e humbisni!

www.probit.com

Related articles